Panorāma

Anglijas latvieši par "Brexit"

Panorāma

Gruzija grib bezvīzu režīmu ar ES

Onkoloģija – jaunās ministres prioritāte

Kritiskos gadījumos ārsti vēža pacientiem palīdz apiet rindas uz izmeklēšanu un uzņem slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

No desmit dienām līdz trim nedēļām – tik ilgi šobrīd jāgaida cilvēkam, lai tiktu pie onkologa Latvijas Onkoloģijas centrā. Uz specifiskiem izmeklējumiem rinda ir vēl garāka, bet paši ārsti to apiet, cilvēku vienkārši ievietojot nodaļā. Centrā trūkst arī ārstu un medmāsu, un centra vadītājs Viesturs Krūmiņš atzīst – “te prasās pēc radikālām pārmaiņām”.

Slimnīcā šie paši izmeklējumi pieejami daudz ātrāk.

Jaunā veselības ministre Anda Čakša sola, ka onkoloģijas jomas sakārtošana ir viņas darāmo darbu saraksta augšgalā.   

Onkoloģijas centra reģistratūrā sienām nolupusi krāsa. Te pārņem sajūta, ka pat telpu izskats ataino valsts attieksmi un atvēlēto finansējumu vēža pacientu izmeklējumiem un ārstēšanai.

“Tikšu septembrī, maijā pieteicos. Tagad es gaidu uz sonogrāfiju, tur kaut kā ļoti ātri, mēnesi,” stāsta paciente Vanda.

Vandas kundze novērojusi, ka pēdējā laikā uz izmeklējumiem tiešām var nokļūt ātrāk. Vairāku mēnešu vietā tagad jāgaida viens. Bet pieteikšanās joprojām prasa pacietību un izturību.

“Sazvanīt nav iespējams. Nu, kad pats atbrauc, tad jā, bet kā tad laucinieki lai dara? Ne sazvanīt, ne atbraukt.. “saka Vanda.

Onkoloģijas centra galvenais ārsts Viesturs Krūmiņš skaidro, ka gadā šeit uz konsultācijām un izmeklējumiem ierodas 100 000 cilvēku. Ir izstrādāta iekšējā kārtība, lai pirmreizējos pacientus pieņemtu pēc iespējas ātrāk. Pie onkologa var tikt pēc 10 dienām, pie krūšu ķirurga mamologa – pēc trim nedēļām. Pagaidām tieši krūšu izmeklējumi sakārtoti vislabāk.

“Ja ir krūts vēža diagnostika, tad diagnozi var uzzināt tajā pašā dienā un jau sarunāt arī ārstēšanu,” stāsta Krūmiņš.

Ja vēža slimnieks, kuram šī diagnoze noteikta pirms pieciem vai desmit gadiem, ierodas uz ikgadējo pārbaudi, viņam nākas gaidīt mēnešiem. Onkologi tomēr cer vienoties ar ģimenes ārstiem, lai šādi pacienti pārietu viņu uzraudzībā un šurp ierastos tikai ārkārtas gadījumos.

Visgarākā rinda ir uz magnētiskās rezonanses izmeklējumiem. Kvotu dēļ visus pieņemt nevar. Ja ārsts redz, ka situācija kritiska – pacientu vienkārši uzņem slimnīcā.

“Lai sekmētu procesu, lai nav jāgaida rindā, jā, stacionējam un tad visu pārbaudām,” saka Krūmiņš.

Viņš atzīst, ka šādos gadījumos pacientu speciāli uzņem slimnīcā, bet “bet ko darīt, ja rindas ir tik garas”.

Otrs variants – izmeklējums par maksu. Dārgākie maksā 130 eiro un vēl vairāk. Bet poliklīnikā blakus maksas pakalpojumu cenrādim – darba sludinājums. Aicina darbā reģistratores. Šobrīd vakanču skaits šeit sasniedzis kritisko punktu – nu jau trūkst pat ārstu. Tā vēl nav bijis.

“Zinot, kāds ir atalgojums, nenāk vispār. Māsu trūkst dramatiski, vidējais personāls... Anestēzijas māsas, bet nu tas ir samilzis tā, ka nav pat ārstu. Te prasās pēc radikālām pārmaiņām,” atzīst Krūmiņš.

 Ministre sola, ka onkoloģija būs viņas prioritāte. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti