Dienas ziņas

Platones upē iet bojā zivis

Dienas ziņas

Pēdējā iepriekšbalsošanas diena

Aptur metadona laboratorijas darbību

Krimuldas novadā uziet nelegālu metadona laboratoriju; aizturētas 6 personas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts policijas (VP) Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde starptautiskas operācijas laikā pārtrauca neatļautu Krimuldas novadā darbojošās metadona laboratorijas darbību, liecina policijas informācija.

ĪSUMĀ:

  • Atklātajā laboratorijā izņemts vairāk nekā 21 kilograms metadona.
  • Izņemto sintētisko narkotiku vērtība "melnajā" tirgū – ap 1,5 miljoni eiro.
  • Laboratorija ierīkota kādā privātmājā; narkotikas ražotas kopš šī gada.
  • Aizturēti seši organizētās grupas dalībnieki, no viņiem pieci apcietināti.
  • Iesaistīto personu loma izdarītajā noziegumā vēl tiek skaidrota.
  • Aizturētajiem draud 5-15 gadu ilga brīvības atņemšana.

Latvijā veikto procesuālo darbību rezultātā izņemts vairāk nekā 21 kilograms narkotiku – metadonu saturošas vielas, kā arī dažādi prekursori narkotiku izgatavošanai. Papildus tam Krievijas Federācijā aizturēta 6,5 kg liela metadona krava, kas bija paredzēta realizācijai ārvalstī.

Aizdomās par šo noziegumu VP likumsargi aizturējuši sešus organizētās grupas dalībniekus.

Policijas pārstāvis Sandis Radziņš
00:00 / 00:56
Lejuplādēt
"Tas apjoms, kas ir izņemts – vairāk nekā 21 kilograms, tas ir ļoti liels. Metadons ir tīra narkotiskā viela, kuru izmanto arī medicīnā, narkotiku atkarības ārstēšanai, bet tā ir vistīrākā narkotiskā viela un iedarbība tai ir ļoti līdzīgā kā heroīnam. Arī grupa ir ļoti liela – seši cilvēki ir aizdomās turamie, un mums ir pamats uzskatīt, ka starp viņiem ir gan organizators, gan izgatavotāji. Protams, izmeklēšana gan ir pašā sākuma posmā. Par narkotisko vielu realizēšanu, kontrabandu organizētā grupā - tur [sods] ir līdz 15 gadiem brīvības atņemšana.

 

Mēs jau pirms diviem gadiem, 2018. gadā, pamanījām, ka arī Latvijas tirgū palielinās šī nelegālā metadona klātbūtne,"

atzina policijas pārstāvis Sandis Radziņš.

Policijā skaidroja, ka šā gada pavasarī uzsākts kriminālprocess par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, glabāšanu, pārvadāšanu un realizāciju organizētā grupā, par narkotisko un psihotropo vielu izgatavošanai paredzēto iekārtu, ierīču, materiālu un prekursoru neatļautu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un realizāciju organizētā grupā, kā arī par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu pārvietošanu pāri Latvijas Republikas robežai lielos apmēros, ko veic organizēta grupa.

VP likumsargi, veicot izmeklēšanas darbības, sadarbībā ar VP pretterorisma vienību "OMEGA" un citām VP struktūrvienībām šā gada 13. jūlijā Krimuldas novadā pārtrauca neatļautu metadona laboratorijas darbību.

Šī laboratorija bija ierīkota kādā privātmājā, un šobrīd policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka narkotiskās vielas tur ražotas kopš šī gada.

Dažādās Latvijas vietās tika aizturēti seši organizētās grupas dalībnieki, Latvijas valsts piederīgie. Viņu dzīvesvietās, transportlīdzekļos un piederošajos īpašumos tika veiktas kratīšanas.

Veikto procesuālo darbību rezultātā tika izņemts vairāk nekā 21 kilograms narkotiku, metadonu saturošas vielas, dažādi prekursori narkotiku izgatavošanai, tehniskais aprīkojums, saziņas līdzekļi un citi priekšmeti, kam ir nozīme kriminālprocesā. Uzieta arī mācību grāmata "Ķīmija 8. līdz 12. klasei", kas, visticamāk, izmantota pašmācībai.

"Metadona ražošana ir viena no sarežģītākajām narkotiku ražošanām vispār. Un šie cilvēki ļoti metodiski to darīja. Bija skaidra lomu sadale. Tika pastāvīgi veikti pasākumi, lai noskaidrotu, vai tiesībsargājošās iestādes neveic savas darbības attiecībā uz viņiem. Tā ir, es atkārtošos, sevišķi bīstama narkotika," atzina Radziņš.

Izņemto sintētisko narkotiku mazumtirzniecības vērtība "melnajā" tirgū varētu sasniegt 1,5 miljonus eiro.

Šī paša procesa ietvaros sadarbībā ar Krievijas Federācijas Iekšlietu ministrijas Galvenās narkotiku apkarošanas pārvaldes darbiniekiem uz autoceļa Maskavas apgabalā tika aizturēta kravas automašīna ar Latvijas valsts numurzīmi un divas personas, no kurām viena ir Latvijas valsts piederīgais. Veicot procesuālās darbības, tika izņemti 6,5 kilogrami metadona. Izmeklēšanas laikā apstiprinājies, ka Krimuldas novadā saražotais metadons piegādāts Krievijas tirgum, taču, iespējams, ka šajā laboratorijā saražotā produkcija tirgota arī Latvijā.

Pieciem aizdomās turētajiem, kuri dzimuši 1967., 1969., 1970., 1971. un 1976. gadā, piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Savukārt 1945. gadā dzimušam vīrietim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Iesaistīto personu loma izdarītajā noziegumā vēl tiek skaidrota, taču policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka aizturēto vidū ir gan organizators, gan narkotiku izgatavotāji. Viens no aizdomās turētajiem jau iepriekš sodīts par līdzīgu noziedzīgu nodarījumu.

Metadonam ir līdzīga iedarbība kā heroīnam. Taču, tā kā heroīna Latvijas nelegālajā tirgū tikpat kā nemaz nav, metadons pēdējos gados kļuvis arvien populārāks, atzina likumsargi un ārsti narkologi. 

Rīgas Narkoloģijas un psihiatrijas centrā (RNPC) metadonu mēdz izmantot atkarīgo ārstēšanā, bet to rūpīgi uzrauga ārsts.

Ārsti atzina, ka bijušie pacienti, pametuši slimnīcas telpas, arī mēdz meklēt metadonu "melnajā tirgū".

"Protams, ka var būt bīstami. Viņi var pārdozēt šo medikamentu un nezināt, cik lietu devu lietot. Tas ir līdzīgi kā pie citu narkotiku lietošanas," norādīja RNPC Narkoloģiskās palīdzības dienesta ambulatori konsultatīvās nodaļas vadītāja Inga Landsmane.

Narkotisko vielu izplatīšana, lietošana, glabāšana un ražošana Latvijā ir aizliegta. 2017. gada nogalē Pierīgā tika atklātas vēl divas metadona laboratorijas, un šie kriminālprocesi jau nodoti iztiesāšanai tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti