Panorāma

Resursu trūkuma dēļ apdraudēti pašvaldību referendumi

Panorāma

Panorāma

Vērtēs G. Grevcovas Okupācijas muzeju noniecinošos izteikumus

Kriminālprocesā lūdz vērtēt deputātes Grevcovas izteikumus par Latvijas okupāciju

Plašu rezonansi atkal ir izpelnījušies par nepatiesu ziņu sniegšanu Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) apsūdzētās Saeimas deputātes Glorijas Grevcovas ("Stabilitātei!") izteikumi, kuros viņa, viesojoties Latvijas Okupācijas muzejā, noliedz Latvijas okupāciju. Saeimas deputāts Edmunds Jurēvics ("Jaunā Vienotība") saistībā ar šiem izteikumiem lūdzis prokuratūru sākt kriminālprocesu.

Kriminālprocesā lūdz vērtēt deputātes Grevcovas izteikumus par Latvijas okupāciju
00:00 / 02:24
Lejuplādēt

Pēc Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējuma Saeimas deputātes Glorijas Grevcovas ("Stabilitātei!") "TikTok" profilā ievietots nu jau izdzēsts video, kurā deputāte krievu valodā stāsta, ka ir atnākusi uz "tā saucamo Okupācijas muzeju", kurā "nesakrīt fakti", un ka gids stāstot "paralēlo, izdomāto – vēsturi".

"Atgādināšu – muzeja nosaukums ir Okupācijas muzejs. Lūk, tā arī dzīvojam. Apskatījām visus eksponātus, un sapratām – re, kā mūs muļķo, kā mūs muļķo...

Ja es jau agrāk domāju, ka pie mums ir propaganda, tad, izejot cauri šim muzejam, tu saproti, kas tas ir – īsta propaganda," savā video pauda Grevcova.

Deputāts Edmunds Jurēvics no "Jaunās Vienotības" lūdzis prokuratūru sākt kriminālprocesu, sakot, ka deputāte ir pārkāpusi visas sarkanās līnijas.

"Šajā gadījumā deputāte ir pārkāpusi visas sarkanās līnijas, ņirgājoties par represētajiem un komunistiskā terora upuriem. Tādēļ es esmu vērsies pie Latvijas ģenerālprokurora, lai uzsāktu kriminālprocesu pret šo deputāti. Jo mēs nevaram pieļaut, ka Latvijas Republikas Saeimas deputāte būtībā ņirgājas par cilvēkiem, kas ir cietuši no komunistiskā terora. Manuprāt, arī acīmredzami noliedz vai vismaz attaisno Latvijas okupācijas faktu," sacīja Jurēvics.

Saeimas deputāts Edmunds Jurēvics
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Saeimas deputāts Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība (NA)) uzsvēra, ka frakcija vērsīsies pie Saeimas Ētikas komisijas ar iesniegumu.

"Tā ir klaja ņirgāšanās par okupācijas upuriem, okupācijas faktiska noliegšana. Uzskatām, ka tas ir pilnīgi nepieņemami.

Vērsīsimies Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā ar attiecīgu iesniegumu, jo uzskatām, ka tāda veida rīcība nav savienojama ar deputāta mandātu," sacīja NA deputāts.

Līdzīgi izteicās NA deputāts Jānis Dombrava: "Es domāju, ka Grevcovas kundze nav sapratusi, kādu amatu viņa ieņem. Viena lieta ir runāt kaut kādā savā kāpņu telpā, cita lieta ir runāt kā Saeimas deputātei. Šai gadījumā, manuprāt, viņa pietiekami atklāti ir gājusi pretēji Saeimas ētikas kodeksam, pretēji Satversmē nostiprinātajiem principiem."

Saeimas deputāts Edvīns Šnore
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Sašutis ir arī Latvijas Okupācijas muzejs, kura direktore Solvita Vība stāstīja – tie ir fakti, kurus Latvijā neviens nenoliedz.

"Tā nav "izdomāta vēsture", citējot deputāti, tā ir mūsu Latvijas valsts vēsture. Latvijas Okupācijas muzeja krājumā ir 75 tūkstoši priekšmetu no tiem cilvēkiem, kuri ir dāvinājuši šos priekšmetus muzejam, kas ir bijuši deportēti, kas ir cietuši abās okupācijās. Mums ir 2500 video liecības, un tās mūs nemuļķo, tie ir vēstures avoti, uz kā balstās mūsu muzeja stāsts, kas ir par mūsu valsti, par mūsu zemi un par mūsu tautu. Mūsu ekspozīcija sākas ar Satversmi, ekspozīcija beidzas ar Satversmes grozījumiem – mēs dzīvojam pēc šīm vērtībām," sacīja Vība.

Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Lai gan Okupācijas muzejs nereti kļuvis par dažādu, tostarp politisku, provokāciju upuri,

tik augsta līmeņa amatpersona kā Saeimas deputāts Latvijas okupācijas faktu noliegt nav mēģinājusi ilgu laiku, atzina muzeja direktore.

"Pagājušajā, 2022. gadā, šeit, netālu no muzeja, notika arī demonstrācijas kontekstā ar notikumiem Ukrainā. Un mums bija lielas bažas par to, vai stikli mūsu logos izturēs. Bet es teikšu tā: augstas amatpersonas publiski izteikumi jaunajā ekspozīcijā – šis ir pirmais gadījums," klāstīja Vība.

Prokurors Ingemārs Masaļskis Latvijas Radio atzina, ka prokuratūrā saņemtais iesniegums atbilstoši Kriminālprocesa likuma 30. nodaļai ir pārsūtīts izvērtēšanai Valsts drošības dienestam (VDD). Pirms tam izskanējis par VDD jau sāktu pārbaudi saistībā ar Grevcovas izteikumiem.

Prokurors Ingemārs Masaļskis
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

Grevcova pēc pirmā video tajā pašā vietnē "TikTok" nu jau latviešu valodā ievietoja savu skaidrojumu par situāciju. Tajā deputāte taisnojas, ka okupācijas faktu nenoliedz, bet savā pirmajā video drīzāk vērsusies pret to, kā informāciju pasniedzis Okupācijas muzejs. Grevcova uzsvēra, ka ir daudz vairāk avotu nekā tiek uzrādīts muzejā. Tāpat daudzi fakti esot sagrozīti, piemēram, pēc deputātes teiktā, tiekot rādītas nepatiesas fotogrāfijas par notikumiem.

Partijas "Stabilitātei!" līderis Aleksejs Rosļikovs skaidroja, ka šāds video, kurā esot "skaidri un nepārprotami" paskaidrots teiktais, izveidots pēc frakcijas lūguma.

"Ir ļoti bēdīgi, ka šāda situācija ir sanākusi, manā skatījumā, ļoti bēdīgi, ka viņa kā privātpersona, paužot savu privāto viedokli, kaut kādā veidā, manā skatījumā, ir saniknojusi daļu no Latvijas iedzīvotājiem. Es domāju, ka otrais video ļoti skaisti visu, teiksim tā, izskaidro," uzskata Rosļikovs.

KONTEKSTS:

Šobrīd tiesā tiek skatīta krimināllieta, kurā Grevcova apsūdzēta par nepatiesu ziņu sniegšanu CVK, ko apsūdzētā noliedz.

Iesniedzot CVK partijas "Stabilitātei!" sarakstu, toreizējās deputāta amata kandidātes Grevcovas anketā ailē "darbavieta" bija rakstīts SIA "Dolo" padomniece, bet pie izglītības norādīta Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā 2013. gadā iegūtā pedagoga specializācija. Faktiski nekas no minētā nav patiesība.

Anketas aizpildīšanas brīdī Grevcova bija bezdarbniece, kas uzņēmumā "Dolo" bija strādājusi īsu brīdi ap 2013. gadu. Un nevis par padomnieci, kā norādīts anketā, bet par palīgstrādnieci. Arī Sporta akadēmijā deputāte nav studējusi, kur nu vēl to absolvējusi. Viņai ir Balvu novada Rekavas vidusskolā iegūts diploms par vidējo izglītību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti