Krievvalodīgo partijas: Pirms Saeimas vēlēšanām svarīgākās tēmas būs dārdzība un Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Plašu ažiotāžu raisījušie notikumi par 9. maiju un virzība uz Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanu nebūs paši galvenie temati kampaņās pirms rudenī gaidāmajām 14. Saeimas vēlēšanām, pārliecināti krievvalodīgo vēlētāju galveno partiju pārstāvji. Galvenie temati būs strauji augošās izmaksas par energoresursiem un iespējamā kovida pandēmijas atgriešanās.

Saeimā ceturtdien balsojumā par juridisko šķēršļu noņemšanu virzībā uz Uzvaras parkā esošā pieminekļa demontāžu pret balsoja gandrīz visi frakcijas "Saskaņa" deputāti. Šī jautājuma straujā virzība un partiju pozicionēšanās gan nebūtu jāsaista ar priekšvēlēšanu laiku, pārliecināts ir politologs Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds.

"Saeimas vēlēšanu tuvums ne galvenajā mērā ir ietekmējis šo procesu. Lai arī Saeimas priekšsēdētāja ir izteikusi cerību, ka to varētu izdarīt [nojaukt pieminekli] līdz šīs Saeimas pilnvaru beigām, es domāju, ka tas nav iespējams. Manuprāt, šajā jautājumā galveno lomu nospēlēja karš Ukrainā, kas saasināja šo jautājumu un līdz ar to deva papildu argumentus tiem, kuri jau iepriekš izteicās par pieminekļa nojaukšanu," teica Rozenvalds.

Krievvalodīgo partijas: Pirms Saeimas vēlēšanām svarīgākās tēmas būs dārdzība un Covid-19 atgriešanās
00:00 / 03:44
Lejuplādēt

Pārdomās par panākumiem vēlēšanās ir Latvijas Krievu savienība (LKS), kuras reitings ir uz robežas ievēlēšanai Saeimā. Sasniegt auditoriju neatvieglos arī krievu valodā raidošu televīzijas kanālu trūkums, pauda tās valdes loceklis Miroslavs Mitrofanovs.

"Atbalsts mums mazliet ir pieaudzis, bet nav nekādu ilūziju. Būs vajadzīga ļoti plaša un intensīva priekšvēlēšanu kampaņa. Tagad mūsu reitings stabilizējas uz robežas ap 5%, un kopš februāra tas nav mainījies. Cits jautājums, ka mūsu galvenajiem konkurentiem [partijai "Saskaņa"] atbalsts krītas, tā ir realitāte, bet tas nenozīmē, ka šie cilvēki nāks balsot par kādu citu partiju," sprieda Mitrofanovs.

Reitinga kritumam no līderpozīcijas līdz pat 4. vietai SKDS tabulās seko "Saskaņas" nometnē, atzina tās ilggadējais politiķis Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs. Taču uz jautājumu, kā reakcijas uz Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā un notikumiem Rīgā 9. un 10. maijā varētu atsaukties par partijas gatavošanos vēlēšanām, Klementjevs atbildēja – rudenī Uzvaras pieminekļa liktenis un tamlīdzīgi temati nebūs būtiskākie jautājumi politiķu dienaskārtībā.

"Es baidos, ka septembrī dienaskārtībā būs pilnīgi citi jautājumi. Par rēķiniem. Es domāju, ka kampaņa būs par to, kā partijas piedāvās izeju no krīzes.

Kā kovida tēmu nomainīja karš, tā rudenī mūsu sabiedrībā galvenais temats būs ekonomiskās problēmas," teica politiķis.

Klementjevs kā galvenās gaidāmās problēmas minēja nezināmos, bet prognozēti divkārt un vairāk augošos siltumapgādes rēķinus nākamajā rudenī, nepieciešamību ne tikai ātrāk indeksēt pensijas, bet arī, iespējams, gada beigās meklēt iespējas nodrošināt 13. pensiju. Šāda ideja no finansiālā viedokļa ir kosmoss, jo izmaksātu vairāk par miljardu, atzina politiķis, taču tas būtu vienīgais saprotamais risinājums parādu nastas nepalielināšanai, vērtēja Klementjevs. Vienlaikus partijā rūpīgi seko līdzi reitingu izmaiņām, īpaši pēc 24. februāra, un jau minētie uzstādījumi paliks spēkā. "Saskaņas" lielākais nezināmais reitingu kontekstā ir neizlēmušie un apjukušie vēlētāji, uzsvēra Klementjevs.

"Mēs pret karu, pret agresiju. Mēs uzskatām, ka Krievijai nebija nekādu tiesību uzbrukt Ukrainai. Mēs gatavi aiziet uz mazāku frakciju, atteikties no līdera pozīcijām, gatavi atteikties no citādi domājošiem biedriem, bet šobrīd citas pozīcijas un diskusijas ne kongresā, ne pēc tā nav bijušas. Pirmā reakcija [par reitinga krišanos] bija panika; kā mēs tā zaudējam reitingu, jo bija jau pierasts pie pirmās vai otrās vietas. Taču es izpētīju šo tabulu un redzu, ka mūsu vēlētājs apjuka, varbūt nesaprata mūsu vēstījumus, bet es ceru, ka pa šo laiku [līdz vēlēšanām] mēs būsim atpakaļ," teica Klementjevs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti