Panorāma

Panorāma

Panorāma

Kam galavārds «Brexit» lietā?

Jaunais Krievijas vēstnieks – Jevgeņijs Lukjanovs

Krievijas politikas apskatnieks: Jaunā vēstnieka izvēle saistīta ar interesi par Latvijas bankām

Par nākamo Krievijas vēstnieku Latvijā kļūs Jevgeņijs Lukjanovs –  Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks. Latvijas ārlietu resors gan sakās neko nezinām par vēstnieku maiņu. Tikmēr Krievijas politikas apskatnieks Lukjanova izvēli saista ar viņa pieredzi banku sektorā un Krievijas interesi naudas atmazgāšanā.

Lai gan Latvijas Ārlietu ministrija neesot saņēmusi oficiālu informāciju, pašreizējais Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs “Panorāmai” apstiprina - par viņa pēcteci kļūs Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks Jevgeņijs Lukjanovs.

“Tāpat kā Lukjanovs, es arī neesmu profesionāls diplomāts, pirms tam astoņus gadus kalpoju kā Krievijas vēlēšanu komitejas priekšsēdētājs. Vai tad es netieku galā ar saviem pienākumiem? Ja tā būtu, Krievijas prezidents mani jau sen atsauktu. Bet viņš man deva iespēju te nostrādāt deviņus gadus. Man šķiet, ka Lukjanova dzīves, politiskā un profesionālā pieredze, politiskais svars un sakari palīdzēs viņa darbā,” saka Vešņakovs.

Jevgeņijs Lukjanovs Krievijas sabiedrībā un politiskajās aprindās nav plaši zināms. 80.gadu beigās viņš strādājis PSRS diplomātiskajā dienestā, bet 90.gados ieņēmis vadošus amatus dažādās bankās, tad - Krievijas ziemeļrietumu federālā apgabala administrācijā. Tieši šis kaimiņvalsts reģions robežojas ar Baltijas valstīm. Jau sešus gadus Lukjanovs strādā Krievijas Drošības padomē.

Jevgeņijs Lukjanovs reti sniedz intervijas, bet viņa izteikumi ir asi. Viņš solījis, ka Krievija atbildēs uz jebkurām NATO darbībām austrumu robežas stiprināšanai. Teicis arī, ka Krievijas – ASV konflikta gadījumā par Krievijas mērķi varētu kļūt Polija un Rumānija. 

Pirmās ziņas par to, ka amatu Rīgā varētu ieņemt tieši Jevgeņijs Lukjanovs, parādījās šovasar. Tad daži Krievijas politologi spekulējuši – ja jau tik augsti stāvošo ierēdni sūta uz Rīgu, attiecībās ar Latviju Krievijai ir nopietni plāni.

Politikas apskatnieks Staņislavs Belkovskis norāda – lai gan oficiālā biogrāfijā tādus faktus nemin,

Lukjanovs esot VDK cilvēks, taču uz Rīgu viņu sūta pieredzes banku sektorā dēļ.

“Krievija joprojām ir ļoti ieinteresēta Latvijas banku sistēmā, ko viņi redz kā naudas atmazgāšanas un slēpšanas rīku. Pēdējos gados tas kļūst arvien grūtāk. Jevgeņijs Lukjanovs ir izaudzis PSRS VDK sistēmā, specdienestu veterāns, labi sevi parādījis,” komentē Belkovskis.

Krievijas Drošības padome ir konsultatīvs orgāns, kas regulāri tiekas ar Krievijas prezidentu un akceptē valsts drošības politikas dokumentus. Padomē ietilpst drošības iestāžu vadītāji, ministri, valsts augstākā vadība. Tomēr Krievijā šo iestādi uzskata par dekoratīvu – tā neietekmē prezidenta lēmumus. Un tas, ka nākamais vēstnieks nāk no padomes, neko nenozīmējot.

“Drošības padome ir domāta politikas veterāniem. Sekretāra vietnieka postenis ir tāds pirmspensijas amats atlaistiem ministriem, nozīmīgajiem ierēdņiem. Šādi cilvēki tur nonāk, ja viņus nevēlas pavisam norakstīt,” saka politologs.

Turklāt eksperts norāda – Krievijas ārpolitiku nekad nenosaka vēstnieks, cilvēks šajā amatā tikai pilda Kremļa norādījumus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti