De Facto

Gobzema valdības sarunas: pirmā nedēļa bez rezultātiem

De Facto

2. decembra «De Facto»

Krievijas militārās industrijas pārstāvis nopērk ēku pie Rīgas lidostas

Krievijas militārās industrijas pārstāvis iegūst ēku pie Rīgas lidostas

Pavisam netālu no starptautiskās lidostas “Rīga” esošu ēku Mūkupurva ielā, kur agrāk atradās pludmales volejbola centrs “Brazīlija”,  2017.gada beigās iegādājās Krievijas militārās industrijas pārstāvis, svētdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Agrāk ēkas īpašnieks bija ar BMW tirgotāju “Inchcape”  saistīts uzņēmums, taču pērn to caur Latvijā reģistrētu firmu nopirka Krievijas pilsonis ar uzturēšanas atļauju Latvijā Dmitrijs Holomkins. Viņš ir firmas patiesā labumā guvējs caur Šveicē reģistrētu uzņēmumu.

“de facto” noskaidroja, ka Holomkins ir Krievijas firmas AKNIIPO jeb Aviācijas un kosmosa zinātniskās ražošanas apvienības ģenerāldirektors. Tā nodarbojas ar radioelektroniskajām izstrādēm, tostarp militārajām vajadzībām. Izpētot AKNIIPO struktūru, “de facto” noskaidroja, ka organizācijas dibinātāji ir Krievijas valsts korporācijas “Rosteh” meitasuzņēmumi, vienam no tiem kā darbības joma norādīta radioelektroniskā karadarbība.

Informācijas par to, ar ko tieši nodarbojas Holomkina iestāde nav, taču Latvijas eksperti secina, ka tai varētu būt pieejamas gan spiegošanas tehnoloģijas - sakaru signālu pārtveršana, piemēram, no radariem, gan tādas, kas ļauj raidīt viltus signālus un pat iejaukties navigācijas sistēmās. RTU Aizsardzības un militāro tehnoloģiju pētniecības centra vadītājs Juris Ķiploks norāda, ka salīdzinoši tuvu ir arī citi stratēģiski objekti - “Latvijas Pasta” centrālais birojs, otrā pusē - ASV vēstniecība, tur atrodas arī uzņēmumi, kas saistīti ar militāro industriju, “Rail Baltica” atzars tur būs tuvumā.

LTV nav izdevies sazināties ar pašu Holomkinu, bet viņa biznesa partnere Latvijā uz raidījuma jautājumiem neatbildēja. Jāteic, ēka Mukupurva ielā nav Holomkina pirmais pirkums Latvijā, pastarpināti viņam pieder arī  dzīvoklis Jūrmalā un veikala telpas Kauguros. Nevienā no šiem īpašumiem žurnālisti viņu nesatika.

Rīgas lidostas pārstāvji skaidro, ka Mūkupurva ielas ēka ir ārpus īpašās teritorijas, kurā tiek ievēroti  “aviācijas drošības pasākumi”. Aizsardzības ministrija pagaidām riskus nesaskata. Satversmes aizsardzības birojs Latvijas Televīzijai atbildēja, ka “šāda rakstura jautājumus nekomentē”, bet Drošības Policija (DP) atsūtīja rakstisku atbildi.

“Atbildot uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem, varam norādīt, ka DP minētā persona ir zināma kā TUA [termiņuzturēšanās atļaujas] saņēmējs Latvijā. Dienesta rīcībā šobrīd nav informācijas, ka minētais darījums radītu tiešus vai tūlītējus draudus nacionālās drošības interesēm," informēja drošības iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti