Panorāma

Vairākās valstīs aptur "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu

Panorāma

Izmeklē aizdomas par vakcīnu blaknēm

Krievija bremzē pieminekļu uzstādīšanu padomju represiju upuriem

Krievija vilcinās ar pieminekļu uzstādīšanu padomju represiju upuriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jēkabpilī no padomju karavīru apbedījuma vietas nozagtais lielgabals un ap to notiekošās diskusijas ir iemesls, lai palūkotos, kāda ir kopējā aina ar Otrā pasaules kara upuru – karavīru un represēto apbedījumiem Latvijas un Krievijas pusē. Situācijas ir visai atšķirīgas. Krievija vilcinās ar pieminekļu uzstādīšanu padomju represiju upuriem.

Vandāļu uzbrukumi apbedījumu un piemiņas vietām mēdz notikt abās robežas pusēs. Neviena institūcija gan nav apkopojusi datus, kur tas notiek biežāk – Latvijā vai Krievijā. Bet būtiski, ka Latvijas pusē ir nesalīdzināmi vairāk tādu vietu, kas veltītas bojā gājušo piemiņai. 

Padomju karavīru apbedījumi no Otrā pasaules kara laikiem Latvijā tiek uzturēti 346 vietās. Turpretim Krievijā Latvijas karavīriem, karagūstekņiem un represētajiem – tikai 9 apbedījumu vietās. Krievijā padomju režīma laikā nogalināto Latvijas iedzīvotāju kapa vietas nav uzturētas. Tās ir pamestas un, gadiem ejot, vispār vairs nav pamanāmas. 

Biedrības “Brāļu kapu komiteja” priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš norādīja: “Šīs apbedījuma vietas ir zudušas. Nu, varētu teikt – par 90%. Mums bija iespēja kopā ar represēto apvienības pārstāvjiem apsekot šīs deportācijā, izsūtījumā mirušo... Pēc ziņām, kur norādīts, kādos datumos viņi ir miruši, apglabāti. Parasti šo kapu vairs nav. Reti kuram, varbūt 2–3% ir saglabājušās šīs kapa piemiņas zīmes.”

Apbedījumu kopšanu un piemiņas vietu izveidi paredz Latvijas un Krievijas vienošanās. Tā noslēgta pirms 14 gadiem, un sākumā sadarbība bijusi veiksmīga. Brāļu kapu komitejas vadītājs kā labo piemēru min Novojuginu, kur Latvijai par saviem līdzekļiem ir ļauts uzstādīt pieminekli bojā gājušajiem deportētajiem. Vietējie pie tā arī rīkojot piemiņas pasākumus. Arī Sjasstrojā pie karagūstekņu kapiem pieminekli drīkstēja uzstādīt. Un līdzīgi arī Rudņičnijā. 

No kopumā 9 pieminekļiem, ko Latvija uzlikusi apbedījumu vietās Krievijā, piemineklis Čerepovecas pilsētā tika nozagts, atrasts un tad atkal pazudis bez pēdām joprojām. Uzstādīt citus pieminekļus apbedījumu vietās Krievijā Latvijai līdz šim nav izdevies. 

“Es tā noprotu, ka attiecīgām administratīvām iestādēm Krievijā ir dots ne norādījums, bet uzstādījums kaut kādā veidā šo darbību bremzēt. Nu to var spriest pēc tā, kādas atbildes mēs saņemam, ja mēs gribam, teiksim, uzlikt piemiņas zīmi kādā no apgabalu centriem,” atzīmēja Āboltiņš. 

Piemēram, tiem 2600 Latvijas pilsoņiem, kuri bija represēti un mira Vjatlaga nometnē, uzstādīt pieminekli nav izdevies, kaut sarunas ilgst jau astoto gadu.

“Tad ar zemes gabalu pēkšņi kaut kas nav kārtībā, nav zemes lietas nokārtotas, izrādās. Tad piemineklis ir par lielu gabarītos. Tad ir jāmaina. Nu, vienu vārdu sakot, – tādi nosacījumi tiek izvirzīti,” skaidroja Āboltiņš. 

Kā paredz starpvalstu vienošanās, tad bez saskaņojuma Latvija rīkoties nedrīkst. Bet Krievija vilcinās. Arī par padomju karavīru apbedījumiem Jēkabpilī Krievija nav sniegusi atbildi – vai piekrīt pārapbedīšanai brāļu kapos. Krievijas vēstniecība neatsaucās arī uz Latvijas Televīzijas aicinājumu sniegt komentārus. 

KONTEKSTS:

Naktī uz 24. februāri Jēkabpilī pazudis lielgabals, kas kā piemineklis bija izvietots uz padomju memoriāla Rīgas ielā. Policija par zādzību sākusi kriminālprocesu un marta sākumā paziņoja, ka noskaidrojusi iespējamo vainīgo personu un to, ka iespējamā pieminekļa atrašanās vieta – Daugava. 

Tikmēr krimināllietu par lielgabala pazušanu Jēkabpilī ierosinājusi arī Krievijas Izmeklēšanas komiteja. Komitejas paziņojumā teikts, ka nozieguma motīvs esot ļaundaru negatīvā attieksme pret PSRS.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti