"Kategoriski nosodām padomju memoriālā mantojuma iznīcināšanas bakhanāliju, kas turpinās Latvijā. "Draudzības kurgāns" (trīspusējs partizānu slavas komplekss, kas bija izveidots pie Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas robežu satikšanās punkta), divi pieminekļi padomju karavīriem Daugavpilī u. c. Daudzus gadus šeit pulcējās veterāni, lai pieminētu savus kritušos biedrus," vēsta Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.
Maskava ar nožēlu secina, ka šo "vandalisma vilni Latvijā" nav spējusi apturēt arī Daugavpils mēra Andreja Elksniņa vēršanās Satversmes tiesā ar prasību atzīt pieminekļu demontāžu par nelikumīgu.
"Vēl vairāk, policija ar īpašu nežēlību apspieda daudzskaitlīgos šīs pilsētas iedzīvotāju protestus pret pieminekļu nojaukšanu," apgalvo Zaharova.
Valsts policija protestu laikā Daugavpilī aizturēja 37 personas.
"Latvijā valdošā nacionālistiskā elite kārtējo reizi apliecinājusi, ka šīs Baltijas valsts pastāvēšanas jēga ir vēsturisko rēķinu kārtošana ar Krieviju un krievvalodīgajiem iedzīvotājiem," apgalvo Kremļa propagandas izplatītāja Zaharova.
"Tiek izvirzīts mērķis izdzēst tautas atmiņas par svētīto karu pret fašismu. Taču tas nekad un nevienam neizdosies," uzskata Zaharova.
KONTEKSTS:
Jautājums par padomju okupācijas laika pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.
Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.
Daugavpils pretojās, iesniedzot pieteikumu Satversmes tiesā. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību.
Naktī uz pirmdienu, 31. oktobri, Daugavpilī demontēti abi ar likumu par nojaucamiem atzītie totalitāro režīmu slavinošie pieminekļi, kas svētdienas vēlā vakarā Daugavpilī bijušajā Slavas skvērā izraisīja nemierus. Tā rezultātā 37 personas aizturētas un vienai sākts kriminālprocess.