Pusdiena

Aprit gads, kopš uzbrucējs uz Vestminsteras tilta ietriecās gājējos, vairākus nogalinot

Pusdiena

Šodien varētu izšķirties, vai Baiba Rubesa saglabās amatu uzņēmumā "RB Rail"

Krasi atšķiras viedokļi par pārbaužu vajadzību visos pansionātos

Krasi atšķiras viedokļi par pārbaužu vajadzību visos pansionātos

Pēc Latvijas Radio raidījumiem par Engures novada pansionātu „Rauda” un tur atklātajiem pārkāpumiem atbildīgajiem krasi atšķiras viedoklis, vai īstenot kompleksu pārbaudi visos Latvijas pansionātos.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība) uzskata -

neesot pamata domāt, ka „Rauda” ir unikāls gadījums un citur problēmu nav.

Tikmēr Saeimas Sociālo lietu komisijas Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība) vadītāja uzskata, ka pietiek jau ar esošajām pārbaudēm.

Raidījumi par pansionātu „Rauda” Engures novadā guva plašu rezonansi.

Latvijas Radio raidījumā „Brīvais mikrofons” izskanēja arī nopietni pārmetumi pansionātam no kādas bijušās pansionāta darbinieces.

„Tika fiksēta kliente pie tehniskā palīglīdzekļa – tualetes poda. Neatļauta fiksācija bez protokoliem.

Iepriekšējā dienā es tur strādāju kā sociālais aprūpētājs, es uzzināju, no otras kolēģes, ka tika viena kliente piekauta, kura rezultātā slimnīcā mira,”

raidījumā stāstīja kāda sieviete.

Latvijas Radio sazinājās ar šo sievieti. Viņa šobrīd darbu iestādē ir pametusi un tiesājas ar pansionātu.

Pansionāta apmeklējuma laikā direktore Dace Randoha izstāstīja par gadījumu, kad viena iedzīvotāja demences nodaļā agresijas lēkmē nodarījusi miesas bojājumus istabas biedrenei, kura slimnīcā mirusi. „Institūcija, protams, sniedza paskaidrojumus, kā tas notika. Paldies Dievam, mums ir iestādē videonovērošana, kas ir arī klientu drošībai, aizsardzībai un visādā citā ziņā, apsardzes funkcija tai sistēmai. Tas bija ļoti labs pierādījums, ka tas notika istabā klienšu starpā bez skaņas, bez nekā,” klāsta Randoha.

Tukuma rajona tiesā Latvijas Radio teica, ka lieta skatīta slēgtā tiesas sēdē un cilvēkam piemērota piespiedu ārstēšanās.

Tikmēr par fiksāciju pansionātā „Rauda” Latvijas Radio ieguva informāciju arī no Veselības inspekcijas. Pērn inspekcija pansionātā atklāja ar to saistītu pārkāpumu. Lai, piemēram, neizkristu, cilvēks bijis bez pozas maiņas ratiņkrēslā palicis ilgāk par atļauto laiku, norādīja inspekcijā.

Labklājības ministrijā par šiem gadījumiem nebija informācijas.

Pēc vizītes "Raudā" šonedēļ kopā ar tiesībsargu, pansionātā aizvien redz vajadzību pēc uzlabojumiem. Tomēr pilnveidošanās notiek. „Šobrīd veiktie organizatoriskie pasākumi sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas procesa pilnveidē nav bijuši pietiekami efektīvi, lai izslēgtu kļūmes klientu ikdienas aprūpes procesā. Pārbaudes laikā tika konstatētas nepietiekami veiktas darbības klientu aprūpē nodaļās, kur būtiski ierobežotas klientu pašaprūpes un komunikācijas spējas,” sacīja ministrijas Kontroles departamenta direktore Inese Kukore.

Šim gadam ministrijai sagatavots pārbaužu plāns pansionātos, ņemot vērā pieejamos resursus un pieredzi, arī neplānotas pārbaudes. Tās notiek, reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām. „Es domāju, ka nekādā gadījumā nedrīkst nerīkoties pēc šīm satraucošajām ziņām,” norādīja Laizāne.

Viņa uzskata, ka jābūt kompleksām pārbaudēm visos Latvijas pansionātos.

„Mums nav taču tūkstošiem pansionātu. Es nedomāju, ka tā pārbaude būtu jāveic nedēļām no vietas katrā pansionātā. Man liekas, ka tās gan būtu atrunas pateikt, ka mums pietrūkst kapacitātes, lai pārbaudītu lietas visā mūsu valstī,” pauda deputāte.

Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča par to, ka arī viņas komisijai pērn bijis adresēts tiesībsarga atzinums par cilvēktiesību pārkāpumiem "Raudā", uzzināja no Latvijas Radio. Vēlāk arī pārliecinājusies, ka dokumentu komisija neesot saņēmusi. Barča gan iepazinusies ar problēmām un uzskata, ka problēmas jārisina, situācija jāuzlabo. Tomēr pietiekot arī ar esošajām pārbaudēm. Barča uzskata, svarīgs jautājums ir darbinieku skaits šādās iestādēs un viņu atalgojums. Tas jāpēta, gatavojot budžetu nākamajiem gadiem.

„Ministru kabinets ir pieņēmis noteikumus, un tajos skaidri un gaiši ir noteikts, nevis rekomendējoši, cik uz vienu klientu ir jābūt aprūpētājiem, sociālajiem darbiniekiem,” pauda Barča

Šīs normas šobrīd neesot iespējams izpildīt arī valsts sociālās aprūpes centros. „Cik daudz valsts nākošajos gados varēs atļauties no valsts pamatbudžeta, katrā gadījumā šodien es to pateikt nevaru. Bet Sociālo un darba lietu komisija šo jautājumu ieplānos savā komisijas sēdē,” sacīja deputāte.

Savukārt plašāks ziņojums par jaunāko situāciju tieši pansionātā „Rauda” no Labklājības ministrijas un tiesībsarga gaidāms aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt