De Facto

Pārtrauc mentoru programmu bēgļiem

De Facto

Neievēro spēlētāju lūgumus nelaist viņus azartspēļu zālēs

Krāpšanā apsūdzētais – pie «Rail Baltica» finansēm

Krāpšanā apsūdzētais nonāk pie «Rail Baltica» finansēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Uzņēmumā “Eiropas dzelzceļa līnijas”, kas atbild par projekta “Rail Baltica” ieviešanu Latvijā, darbā par galveno finansistu pieņemts Aldis Upenieks. Viņš ir apsūdzētais krimināllietā par krāpšanu un netīrās naudas atmazgāšanu, svētdien ziņoja LTV raidījums “De facto”.

Upenieks apsūdzēts tā sauktajā “Winergy” vēja parku lietā. Prokuratūra ir pārliecināta, ka no “Norvik bankas” kredītu veidā organizētā grupā izkāpti vairāk nekā 15 miljoni eiro. Upenieks vairākus gadus ieņēma augstu amatu “Norvik bankā”.  Lietā pavisam ir septiņi apsūdzētie, starp viņiem trīs Igaunijas pilsoņi.

Taču apsūdzība nav aizšķērsojusi Upeniekam ceļu uz valsts pārvaldi.

Janvārī viņš ieguva vecākā referenta vietu Ekonomikas ministrijā. Izstrādāja īres māju celtniecības atbalsta programmu. Ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis atzīst, ka zinājis par Upeniekam izvirzīto apsūdzību, taču ministrijai “ir ļoti svarīgi piesaistīt kvalificētus darbiniekus” un Upenieks sevi pierādījis “kā labs darba kolēģis”.

Darbu ministrijā Upenieks faktiski ir pabeidzis. Tagad viņa pakļautībā ir četri cilvēki Andra Linuža vadīto “Eiropas dzelzceļa līniju” finanšu departamentā. 

Linužs un Upenieks nav sveši. “De facto” jau stāstīja par Linuža savulaik slēgto darījumu ar Seišelu salu ofšoru “Parmas Corporation”. Tieši Upenieks un cita “Norvik bankas” pārstāve Tīna Petersone izsnieguši Linužam pilnvaru, kas ļāva viņam 2,5 miljonus vērtas prasījuma tiesības atdot ofšoram.

Linužs arī kādu laiku vadīja krimināllietā iesaistīto “Winergy” vēja parku. Viņu prokuratūra neapsūdz, bet Upenieku gan.

“Jebkuri komentāri šajā brīdī ietekmētu tiesu, tāpēc es viņus nesniegšu,” Upenieks nevēlas komentēt viņam izvirzītās apsūdzības. Viņš apstiprina, ka jaunajam darbam Upenieku uzrunājis Linužs.

Linužs jau trešo nedēļu interviju “De facto” atteica.

Šoreiz gan ne aizņemtības dēļ, bet tāpēc, ka viņa vārdi varot tikt tulkoti par sliktu valstij starptautiskajā šķīrējtiesā Vašingtonā, kur valsti iesūdzējis “Norvik bankas” akcionārs Grigorijs Guseļņikovs.

“Jā, tā bija mana iniciatīva. Uzrunāju trīs potenciālus kandidātus, un pēc darba intervijām un kompetenču izvērtēšanas amatā tika apstiprināts Aldis Upenieks. Kad pieņēmu šo lēmumu, vadījos no Satversmē iestrādātiem principiem – nevainīguma prezumpcija, tāpat arī likumā par Civildienestu neatradu juridiskus šķēršļus, kas būtu par pamatu neapstiprināšanai amatā,”  Upenieka pieņemšanu darbā skaidro Linužs.

“Eiropas dzelzceļa līnijas” ir Satiksmes ministrijas uzņēmums. Ministrs Uldis Augulis (ZZS) kā allaž ir izvairīgs atbildēs par nozarē notiekošo, šoreiz par Upenieka izraudzīšanos. 

“Jautājiet kompānijā. Es nezinu, kurā kompānijā kādi darbinieki ir sākuši stādāt,” saka Augulis. Vaicāts, vai ir labi pieņemt darbā tik augstā amatā apsūdzētu personu, Augulis atbild līdzīgi: “Man nav ne jausmas, vai cilvēks ir pieņemts darbā, vai viņš ir apsūdzēts un kādā darbā viņš ir pieņemts.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti