4. studija

Invalīdu asistenti

4. studija

Bedre

Bojātā nauda

Krāpnieki mēdz izmantot bojātu banknošu apmaiņas iespēju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Daudziem kādreiz gadījies negribēti sabojāt kādu naudas banknoti. Šādu banknoti bankā var samainīt, ja ir vismaz puse no saplēstās banknotes, taču cilvēki to izmanto, lai krāptos un gūtu papildu ienākumus.

"Es iegāju veikalā nopirkt sev nepieciešamās preces, iedevu 10 eiro. Man atdeva sabojātu piecu eiro banknoti. Pēc tam veikalā man šo banknoti nepieņēma tāpēc, ka ieplēsta. Es gribētu zināt, ko man ar tādu naudu darīt, mest atkritumos vai izmantot tualetes papīra vietā?" neizpratnē ir Roberts.

Pārsteidzīgam nav jābūt, jo situāciju var vērst par labu. "Pēc Eiropas Centrālās bankas (ECB) noteikumiem derīgai naudai drīkst būt ieplēsumi līdz deviņiem milimetriem. Banknote ar nelielu ieplīsumu, atbilstoši Eiropas bankas noteikumiem ir uzskatāma par derīgu un tādu vajadzētu ņemt veikalā," informēja Latvijas Bankas (LB) pārstāvis Andris Tauriņš.

Bet ne vienmēr pārdevējas pārtikas preču veikalā, kuras ir ekspertes desu, sieru un citu pārtikas produktu jautājumos, ir zinošas arī šajā jomā. Raidījums "4. studija" devās uz veikaliem un aptieku, taču ieplēstā naudas banknote netika pieņemta. Tas ir tikai nieka ieplēsums, jo naudai nereti ir jāiziet cauri nopietnākiem pārbaudījumiem. "Bieži vien nauda tiek mazgāta džinsu kabatā, citreiz izbalināta, ka knapi var atpazīt nominālu, bet mainīta tiek. Nauda var sadegt, parasti banknotes degušas mitrumā, kā rezultātā nauda ir bojāta," stāsta Andris Tauriņš.

Ir gadījumi, kad naudu sagrauž arī mājas mīluļi. "Šogad jau bijuši seši gadījumi, kad naudas zīmes suņi sagrauzuši. Suņus vajadzētu barot ar kaut ko sātīgāku nekā nauda..." smej Andris Tauriņš.

Taču reizēm ļaundari banknotes bojā apzināti ar cerību iedzīvoties.

"Nogriež banknotei pusi, apdedzina maliņu, otrā dienā kāda cita persona mēģina otru pusi samainīt. Vai kaimiņvalstīs samainīt," stāsta Andris Tauriņš. Tāpēc LB ekspertiem ir darbu pilnas rokas, pagājušā gadā sastādīti 400 ekspertīžu akti. "Eiropas federālās bankas noteikumi nosaka, ka banknoti var apmainīt, ja saglabājušies vismaz 50% banknotes," skaidro Andris Tauriņš.

Ja mazāk palicis pāri, nepieciešami pārliecinoši argumenti, kur palikusi  banknotes otra daļa. Šādā situācijā vajadzīgs ugunsdzēsēju vai policijas akts.

Laba ziņa tiem, kuri baidās inficēties ar mikrobiem, kas uzglūn no naudas zīmēm. Banknotēs esot īpaša viela, kas neļauj mikrobiem vairoties.

Ja kāds baidās no mikrobiem un grib mazgāt naudas zīmi, eksperti saka: nedariet to. Vairāk mikrobu var atrast sabiedriskajā transportā un uz durvju rokturiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti