4. studija

Kā valdības vīriem izdodas saglabāt glītas matu sasukas?

4. studija

Kur janvārī nonāk simtiem tūkstošu Ziemassvētku eglīšu?

Vīrietis, solot dažādus pakalpojumus, izkrāpis vairāk nekā 100 tūkstošus eiro!

Krāpnieka «donžuana» lieta tiesā «iestrēgusi» viņa ilgstošas darbnespējas dēļ

Izveicīgs krāpnieks no cilvēkiem izvilinājis vairāk nekā 100 tūkstošus eiro. Apkrāptie lielākoties ir cilvēki gados. Vīrietis solījis salabot skursteni vai izremontēt mājokli, bet, kad saņēmis naudu it kā materiāliem, tā pazudis bez pēdām. Tiesvedība ilgst četrus gadus, daudzi cietušie jau miruši. Izmeklēšana pabeigta un tiesa sāka lietu izskatīt, bet nu jau vairāk nekā gadu saņem no apsūdzētā darba nespējas lapas kā attaisnojumu, lai neierastos uz tiesas sēdēm.

Par krāpšanu apsūdzētais vīrietis ļaudīm stādījies priekšā ar dažādiem vārdiem: gan kā Dainis, gan kā Mārtiņš.  Jau 2016. gadā ar raidījumu “4.studija” sazinājās viena no cietušajām – Gundegas kundze. Viņa vīrietim, kurš sevi dēvēja par Daini Zviedri un vēlāk izrādījās patlaban apsūdzētais, samaksājusi 2000 eiro, cerot uz sava dzīvokļa remontu. Sieviete svešiniekam uzticējusies, jo kaimiņu mājā viņš krāsojis jumtu.

“Tagad jau tik ilgus gadus, kad lietas ir apvienotas, nekas neiet uz priekšu. Cilvēks ignorē tiesas. Daudzi cietušie, vecmāmiņas, kuras bija slimas, nav izdzīvojušas līdz šim brīdim. Un daudzi vairs netic, ka viņš saņems pelnīto sodu,” stāsta Diāna Bukovska, kura pati pa visu Latviju meklēja citus apsūdzētā upurus.

Izrādījās, ka vīrietis, solot remontdarbus, ņēmis pēdējos pensionāru iekrājumus un pat zārka naudu.

“Kad sākām vākt iesniegumus, izrādījās, ka ir vairāki tūkstoši cietušo. Un tad atklājās, ka cilvēks ne tikai ar remontdarbiem nodarbojās, bet arī iepazinās ar sievietēm, gribēja ar tām draudzību, tuvību un izdomāja visādus iemeslus, lai prasītu naudu - vai tur kādas problēmas, vai biznesam. Tādu meiteņu ir ļoti daudz, kas ņēma pat kredītus, pārdeva nekustamos īpašumus. Procesā arī noskaidrojās, ka viņam bijušas tuvas attiecības ar sievietēm, kuras sniegušas arī dažādu informāciju – par nekustamā īpašuma objektiem, par cilvēkiem, kas tur dzīvo. Ierēdnes, kuras pašas galu galā cieta,” saka Diāna.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska informēja, ka “neatklājot aizdomās turētās personas vārdu, varam norādīt, ka 2020. gada martā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes amatpersonas pabeidza izmeklēšanu lietā par 51 188 eiro izkrāpšanu no desmit personām un lietu nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Savukārt 2018. gadā pabeigta izmeklēšana lietā par vēl 42 cilvēku apkrāpšanu. Kopējie aprēķinātie cietušajiem nodarītie zaudējumi šajā kriminālprocesā bija 59 135,58 eiro.”

Diāna Bukovska atklāja, ka ne visi cietušie vēlējušies rakstīt iesniegumu policijā, jo persona, kuru šobrīd tur aizdomās par smagu noziegumu veikšanu, prasmīgi draudējusi izrēķināties, iedzenot cilvēkos paniskas bailes. Turklāt, cietušas bija arī precētas sievietes.

Patlaban vīrietim ir apsūdzētā statuss. Pret šo personu ierosināti 7 kriminālprocesi.

“Apsūdzētais ir apsūdzēts par krāpšanu nelielā apmērā, gan arī par piesavināšanos. Tāpat citā procesā viņš ir apsūdzēts par krāpšanu lielā apmērā, kas jau ir kvalificējams kā smags noziegums; tāpat par dokumentu viltošanu, kas tiek izdarīta mantkārīgā nolūkā. Un vēl vienā procesā, kas ir nesen gājis uz tiesu no prokuratūras puses, viņš tiek apsūdzēts par krāpšanu, izmantojot uzticēšanos, kā arī par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu. Par krāpšanu lielā apmērā pēc krimināllikuma panta var sodīt ar brīvības atņemšanu no 2-10 gadiem,” norādīja Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Krimināllietu materiālus izskata trīs tiesneši Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā.

“Mēs sākām skatīt lietu pēc būtības, tad mums sāka tiesā iesniegt darba nespējas lapas kā attaisnojumu, kāpēc viņš neieradās uz tiesas sēdēm. Un darba nespējas lapās bija norādīts, ka viņam režīms, ja nemaldos, gultas režīms tas skaitās,” skaidroja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis Imants Dzenis.

Tiesnesis atklāja, ka ir pieprasīti visi ārstēšanās dokumenti un nosūtīti ekspertam.

“Lai eksperts sniedz atzinumu, vai tiešām veselības stāvoklis liedz viņam piedalīties tiesas sēdē, jo mēs vairāk nekā gadu saņēmām darba nespējas lapas, kuras viņš iesniedza kā attaisnojumu, lai neierastos uz tiesas sēdēm,” sacīja Imants Dzenis.

Cik ilgā laikā ekspertīze tiks veikta, tiesnesis atbildēt nevarēja. Turklāt šobrīd tiesas darbu ietekmējot arī Covid-19 situācija valstī.

“Šī persona ir apsūdzēta vairāk vai mazāk par krāpšanām. Aicinātu iedzīvotājus nebūt tik lētticīgiem un neuzticēties šādām personām,” aicināja prokuratūras pārstāve.

Bijušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis ir pārliecināts, ka savāktie materiāli pilnībā pierāda šīs personas apzināto rīcību, veicot krāpšanu lielos apmēros.

“Viņš jau ir aizdomās turamais bijis un apsūdzētais. Ko šodien no kriminālprocesa nozīmē apsūdzētais? Tā ir persona, kas izdarījusi konkrētu noziegumu! Tikai ir vajadzīgs tiesas spriedums, lai piespriestu sodu,” pauda Ķuzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt