Krāpnieka «donžuāna» lieta aizvien iestrēgusi tiesā; apsūdzētais pazudis un policija meklē gausi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau piecus gadus aizdomās par krāpšanu lielos apmēros tiek turēts Dairis Ābols, kuru vismaz 100 tūkstošus eiro izkrāpšanā apsūdz 100 cietušās personas. Beidzot šajā lietā sagaidīts pavērsiens, kas cietušajiem varētu atgriezt ticību tiesu sistēmai, taču apsūdzētais nav atrodams dzīves vietā, lai piespiedu kārtā nokļūtu tiesā. Policija izsludinājusi Dairi Ābolu meklēšanā, taču vairāk nekā divus mēnešus par šo faktu sabiedrību nav informējusi, stāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija".

Par svešas mantas piesavināšanos, zādzību un krāpšanu apsūdzētajam Dairim Ābolam Rīgas pilsētas tiesa piemērojusi apcietinājumu.

Tomēr žurnālistiem vēlme atrast personu, kura, iespējams, ir apkrāpusi teju 100 Latvijas iedzīvotāju –  pārsvarā seniorus – ir spēcīgāka nekā Valsts policijai.

"Latvijas radio 4" žurnāliste Svetlana Gintere šim stāstam seko jau kopš 2015. gada, kad publiski izskanēja informācija par kādu vīrieti, kurš, solot dažādus remontdarbus, no cilvēkiem, pārsvarā senioriem, piesavinās lielas naudas summas un pazūd. "Izrādījās, ka tur vairāk nekā 80 gadījumu ir, ne tikai remonti, bet arī visādas iepazīšanās un kaut kādas sievietes apkrāptas: tur tāds milzīgs kamols sāka veidoties," skaidroja "Latvijas radio 4" žurnāliste Svetlana Gintere.

Žurnāliste toreiz kopā ar vienu no cietušajām – Diānu – strādāja plecu pie pleca, lai par itin visām krāpšanas epizodēm policijā tiktu ierosināts kriminālprocess.

"Kad sākām vākt iesniegumus, izrādījās, ka ir vairāki tūkstoši cietušo," tā pirms gandrīz diviem gadiem raidījumā "4. studija" skaidroja Diāna Bukovska, kura jau bija sākusi privātu izmeklēšanu. "Tad atklājās, ka cilvēks ne tikai ar remontdarbiem nodarbojās, bet arī iepazinās ar sievietēm, gribēja ar tām draudzību, tuvību un izdomāja visādus iemeslus, lai prasītu naudu. 

Tādu meiteņu ir ļoti daudz, kas ņēma pat kredītus, pārdeva nekustamos īpašumus."

Pirms tam cietušajiem tiesas procesa uzsākšanu atteica. "Viņiem policisti visos iecirkņos vaicāja: ko jūs gribat? Jūs paši atdevāt to naudiņu, neviens nav vainīgs, izņemot jūs, un ko jūs vēl gaidāt, krāpnieki ir visur apkārt, un jādomā ar savu galvu," notikušo atcerējās žurnāliste Gintere.

Toreiz izdevies panākt, ka Valsts policija uzsāka kriminālprocesu. Lietā iesaistīti teju 100 cietušie, no kuriem izkrāpti aptuveni 100 tūkstoši eiro.

"Viņš stāstīja saviem upuriem, ka nekad nesēdēs cietumā, jo viņam ir visur paziņas.

Gan policijā, gan tiesā, gan prokuratūrā. Ka tās sievietes, pensionāres pašas sēdēs cietumā, bet viņš nesēdēs. Un policisti gan saka, ka tie ir meli, bet nu jau 7 gadi... viņš joprojām ir brīvībā!" stāstīja Gintere.

Kopumā žurnāliste izveidojusi 20 reportāžas gan radio, gan televīzijai, tiekoties ar cietušajiem, vēlāk apmeklējot arī tiesvedības, kurās Dairis parasti neieradās. Scenārijs vienmēr bijis viens – īsi pirms tiesas aizdomās turamā persona atsūtījusi oficiālu dokumentu par veselības problēmām, kuru dēļ viņš tiesā ierasties nevar.

Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis Daira Ābola lietu izskata jau piecus gadus. Precīzāk, tiekas ar cietušajiem, jo iespējamais vainīgais tiesas procesus neapmeklē. Beidzot ir sagaidīts jēgpilns pavērsiens Daira Ābola lietā.

"Par svešas mantas piesavināšanos, zādzību un krāpšanu apsūdzētajam Dairim Ābolam Rīgas pilsētas tiesa piemērojusi apcietinājumu, jo apsūdzētais ilgstoši vairākus gadus neierodas uz tiesas sēdēm,"

tā teikts Tiesu administrācijas vēstulē. "Pēc tiesas lūguma Veselības inspekcijas pārbaudē konstatēts, ka D. Ābolam mājas karantīna noteikta nepamatoti, līdz ar to viņš varēja apmeklēt tiesas sēdes. Uz tiesas sēdi apsūdzētais tika aicināts ar piespiedu atvešanas palīdzību, taču arī to nebija iespējams izpildīt, jo deklarētajā dzīvesvietā viņš nebija sastopams. Ņemot vērā iepriekš minēto, tiesai radās pārliecība, ka apsūdzētais Dairis Ābols ilgstoši izvairās no tiesas, neattaisnoti neierodas uz tiesas sēdēm, tādējādi tiesai liedz iespēju izskatīt lietu pēc būtības. Tiesa D. Ābola neierašanos atzīst par neattaisnotu, un vienīgais veids, kā izskatīt šo lietu, ir piemērot apsūdzētajam apcietinājumu."

"Ņemot vērā to, ka apsūdzētais nebija sastopams savā dzīves vietā, un šis drošības līdzeklis – apcietinājums – nebija iespējams, apsūdzētais ir izsludināts meklēšanā," vēstīja Latvijas Republikas Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka. "Šobrīd ar personas meklēšanu nodarbojas Valsts policija."

Apcietinājums nozīmē, ka līdz tiesvedības beigām aizdomās turamajam būs jāatrodas aiz restēm.

"Šobrīd konkrētais process ir apturēts, jo persona ir meklēšanā, un tiesvedība nevar notikt bez apsūdzētā. Līdz ar to, kamēr konkrētā persona netiks atrasta, šis process ir apturēts.," piebilda Eiduka.

Valsts policija pēc tiesas pieprasījuma aizdomās turamo meklēšanā izsludinājusi šī gada 3. augustā. Ir pagājuši vairāk nekā divi mēneši, bet publiski informācija par meklējamo personu nav izskanējusi.

"Es pati policijai piedāvāju izsludināt, nopublicēt, bet man arī atteica interviju, teica, ka rakstiski atbildēja uz šo jautājumu," stāstīja žurnāliste Gintere.

"Meklēšanas pasākumi tiek veikti, ņemot vērā policijā pieejamos resursus, un policija pārbauda visu informāciju, kas varētu būt saistīta ar šo personu," tā teikts policijas atbildes vēstulē. "Valsts policija šobrīd atturas no plašākiem komentāriem par personas meklēšanas apstākļiem, lai netraucētu personas atrašanu.'' 

''Burtiski neviens par to negrib runāt, es nezinu, varbūt Dairis Ābols mums kaut kāda VIP persona, kuru nedrīkst ķert, nedrīkst turēt cietumā," brīnījās Gintere. 

"Starp citu, viņš ļoti viegli paceļ klausuli, runā brīvi, saka, ka viņš nesēdēs cietumā vairāk, viņš kādus četrus mēnešus jau nosēdēja, un ar to pilnīgi pietiek par šādiem noziegumiem."

Zināms, ka Daira Ābola iepriekšējā dzīvesvieta bijusi Šampēterī, Rīgā. Patlaban vīrietis var atrasties arī ārvalstīs. Ja jums ir noderīga informācija, kur meklēt aizdomās turamo Dairi Ābolu, lūgums zvanīt Valsts policijai pa tālruni 110. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti