Korupcijas aizdomu dēļ Ventspils Mūzikas skola var zaudēt ES un emisijas kvotu miljonus

Korupcijas aizdomu ēnas dēļ var tikt zaudēts Ventspils Mūzikas skolas jaunajai ēkai piešķirtais Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums. Eiropas fondu izlietojuma uzraugs – Centrālā finanšu un līgumu aģentūra jau paziņojusi, ka aptur maksājumu veikšanu. Paskaidrojumus Ventspils pašvaldībai pieprasījis arī Vides investīciju fonds, no kura administrētās emisiju kvotu izsolēs iegūtās naudas ēkas būvniecībai bija paredzēti 15 miljoni eiro. Turklāt, atkārtoti novērtējot jauno ēku, ar negatīvu atzinumu klajā nācis arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

ĪSUMĀ:

  • Aizdomas par kukuli saistībā ar atzinumu par ēkas atbilstību ugunsdrošības prasībām.
  • Reaģējot uz šo gadījumu, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra aptur ERAF maksājumu.
  • Aģentūra pētīs un lems, vai un cik lielā mērā atmaksājama līdz šim izmaksātā ES nauda.
  • Līdz šim izmaksāti nepilni 8 miljoni no kopumā ERAF paredzētajiem 11 miljoniem eiro.
  • Vēl 15 miljoni eiro paredzēti no emisiju kvotu izsolēs iegūtās naudas; līdz šim izmaksāti 11 miljoni.
  • Arī no šī avota maksājumi ir apturēti; Vides investīciju fonds pieprasījis skaidrojumus. 
  • Pēc atkārtotas skolas jaunās ēkas novērtēšanas VUGD konstatē vairākus trūkumus.

Korupcijas aizdomu dēļ Ventspils Mūzikas skola var zaudēt ES un emisijas kvotu miljonus
00:00 / 02:18
Lejuplādēt
Tikai dažas nedēļas pirms iecerētā atklāšanas koncerta tumši mākoņi savilkušies pār Ventspils Mūzikas skolas jauno ēku, kurā būs arī koncertzāle. Tam par iemeslu ir kukulis, kas dots saistībā ar atzinumu par ēkas atbilstību ugunsdrošības prasībām. Aizdomās par kukuļa pieņemšanu Iekšējās drošības birojs aizturējis četras VUGD amatpersonas.

Reaģējot uz šo gadījumu, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra paziņojusi par ERAF maksājumu apturēšanu. Kopumā Ventspils Mūzikas skolas projektā bija paredzēts ieguldīt teju 11 miljonus ERAF naudas.

"Mums ir jāveic izpēte, lai saprastu, kādā veidā kas ir noticis, tajā pašā laikā lemjot par turpmākajām darbībām, kas varētu būt arī finanšu korekcija. Finanšu korekcija nozīmē, ka ir izdevumi, kas nav attiecināmi, un tad mēs pieņemam lēmumu par izmaksātā finansējuma atmaksāšanu.

Šis projekts tiek īstenots jau krietnu laiku, un jau līdz šā gada februārim izmaksāta lielākā daļa projektā paredzētā finansējuma. Tie ir apmēram 7,9 miljoni eiro.

Šobrīd es vēl nevaru pateikt, vai tā būs visa summa, vai kāda daļa, vai kāda konkrēta līguma daļa. Tas tiks noskaidrots, veicot izpēti un pieņemot attiecīgus lēmumus," teica Centrālās finanšu un līgumu aģentūras pārstāve Daiga Reihmane.

Daiga Reihmane
00:00 / 00:23
Lejuplādēt
Gandrīz pusi no kopējām ēkas būvniecības izmaksām bija plānots segt no naudas, kas iegūta, izsolēs pārdodot emisiju kvotas. Kopumā Ventspils Mūzikas skolas ēkas būvniecībai bija paredzēti 15 miljoni eiro. No tiem 11 miljoni eiro jau izmaksāti saņēmējam. Vides investīciju fonds jau vērsies Iekšējās drošības birojā un Ventspils pašvaldībā ar pieprasījumu pēc paskaidrojumiem.

 

"Ir apturēta maksājumu izmaksa un pieprasīts iesniegt informāciju gan par notikumu, gan par apstākļiem, kas ar to saistīti,

kā arī Ventspils pilsētas paskaidrojumi šajā situācijā. Mēs jebkurā gadījumā gaidīsim Iekšējās drošības dienesta informāciju pirms tālākām izmaksām. Ja atklāsies, ka ar pasūtītāja darbībām ir saistīts šis korupcijas gadījums, tiks lemts par korekciju," sacīja vides ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!").

Tikmēr Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš apgalvo, ka pašvaldība, kam korupcijas aizdomu dēļ var nākties atmaksāt miljoniem eiro, ugunsdzēsēju kukuļošanā nav vainojama.

"Mēs nekādā veidā neesam iesaistīti un esam gatavi tiesāties, jo mēs nekādā veidā nejūtamies vainīgi par to, ka tur kāds ir veicis kādas, iespējams, koruptīvas darbības. Ar to jātiek galā tiesībsargājošajām institūcijām," teica Vītoliņš.

Otrdien, 4. jūnijā, VUGD oficiāli apstiprināja, ka komisija, kas veica atkārtotu jaunās ēkas novērtējumu, tajā konstatējusi vairākus trūkumus.

Tādēļ atkārtotā novērtējuma atzinums ir negatīvs. Vītoliņš gan vēl cer, ka līdz atklāšanas koncertam, kas plānots 25. jūlijā, VUGD konstatētos trūkumus vēl izdosies novērst.

"Tas ir ļoti normāls process jebkura objekta beigu stadijā, ka ir no kontrolējošām institūcijām kaut kādi aizrādījumi. Tie tiek novērsti, un objekts tiek pieņemts ekspluatācijā," sacīja pašvaldības pārstāvis.

Tikmēr Nacionālo apvienību pārstāvošā kultūras ministre Dace Melbārde nav tik optimistiska un pieļauj, ka jaunās ēkas atklāšanas svinības nāksies atlikt.

"Lai arī cik nepatīkams būtu tas atkārtotais slēdziens, ir svarīgi zināt, kāda ir īstā situācija. Nav pieļaujams, ka kaut kas tiek slēpts un tiek nopirkti atzinumi situācijai, kas dzīvē nepastāv," teica ministre.

Ventspils Mūzikas skolas projekts jau kopš tā pirmsākumiem izpelnījies lielu mediju uzmanību vairāku iemeslu dēļ.

Viens no tiem – aizdomas, ka par dāsno emisiju kvotu izsolēs iegūtās naudas piešķīrumu parūpējusies tolaik pie varas esošā Zaļo un Zemnieku savienība. 2017. gadā projektam tika piešķirta Iepirkumu gada balva kategorijā "Gada zaļākais iepirkums".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt