Panorāma

Kā notiek vakcīnu sagatavošana?

Panorāma

Liepājas slimnīcā mirusi 27 gadus veca Covid-19 paciente

Koronavīrusa apturētājs «Remdesivir» – cik izmantots?

Koronavīrusa apturētājs «Remdesivir» – cik izmantots?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Medikaments “Remdesivir” arī Latvijā tiek lietots Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tomēr tas nav lēts, kā arī neder visiem pacientiem, tāpēc to, kam šīs zāles pienāksies, izlemj ārstu konsīlijs Rīgā. Bet tikai pēc reģionālo slimnīcu ārstu lūguma. Cik plaši zāles pielietotas dažādās slimnīcās? 

Kopš novembra, kad medikamentu “Remdesivir” sāka izmantot, reģionos zāles nogādātas vien desmit reizes, norādīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības Specializētās medicīnas centrā. Dažas reizes ārstēšana ar šīm zālēm tikusi arī atteikta.

Kopumā “Remdesivir” terapija līdz šim pielietota 357 cilvēkiem. No tiem pārliecinoši lielākā daļa ārstēti Rīgā – Austrumu slimnīcā un Paula Stradiņa slimnīcā terapija pielietota 347 cilvēkiem, tātad daudz reižu vairāk. Rīgā gan arī stacionēto koronavīrusa slimnieku skaits ir nesalīdzināmi lielāks. Pirmie “Remdesivir” izmēģināja Daugavpils reģionālajā slimnīcā. Terapiju nozīmēja diviem pacientiem, kas abi bija smagā stāvoklī. Terapija nepalīdzēja, viņi nomira.

“Mēs, skatoties uz tendenci un mūsu pacientu veselības stāvokli, to vairs nepielietojam.

Mēs pamēģinājām, bet redzam, ka terapija, ko mēs ikdienā lietojam, ir daudz efektīvāka nekā, piemēram, piedāvātā medikamentozā terapija, nemaz nerunājot par to, ka tiek doti stingri kritēriji un vadlīnijas, kurām ir jāizpildās,” stāstīja Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Ventspils slimnīcas ārsti terapiju vēlējušies izmantot vairākas reizes, visās reizēs viedokļi ar Rīgas ārstiem nesakrita. Kāpēc? Slimnīcas vadītājam esot grūti atbildēt.

“Mēs esam vairākas reizes viņu prasījuši, un tur ārstu konsīlijs Rīgā lēma, ka tajā konkrētajā brīdī nav bijušas tādas indikācijas pacientam, un mums nepiešķīra. Mēs nebaidāmies. Ja būs tāda vajadzība, mūsuprāt, mēs prasīsim,” komentēja Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis.

Liepājā medikaments “Remdesivir” līdz šim izmantots piecas reizes. Iepriekšējās četras reizes tas palīdzējis, un šie Covid-19 pacienti ir izrakstīti un veseli. Bet vienā gadījumā 27 gadus vecu sievieti nav izdevies glābt. 

“Remdesivir” efektivitāte nav vērtēta viennozīmīgi, bet Latvijā šie medikamenti ir iepirkti. Kādam tie spēj palīdzēt, bet citam ne.

KONTEKSTS:

Medikamenti “Remdesivir” glabājas tikai Rīgas Austrumu slimnīcā, jo to skaits ir ierobežots un tie ir dārgi. Viens flakons maksā 345 eiro, visa terapija – ap diviem tūkstošiem. Pašlaik valstī noteiktā kārtība paredz, ka ārstiem reģionos jāpieprasa šie medikamenti, taču gala lēmumu pieņem ārstu konsīlijs Rīgā.

“Remdesivir” aptur koronavīrusa vairošanos, kas izraisa gan Covid-19 slimību, gan citus procesus ķermenī, kurus konkrētais medikaments ietekmēt vairs nevar. Tāpēc, jo ātrāk sāk terapiju, jo labākas prognozes. Parasti lēmumu par ārstēšanu pieņemot īsā laikā un konsultējoties pa telefonu.

Zāles nedrīkst lietot pacienti, kam ir aknu un nieru bojājumi vai ļoti smags stāvoklis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti