Kopš «Maximas» traģēdijas mēnesis; psihologi turpina sniegt palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kopš „Maximas" traģēdijas pagājis mēnesis, bet psihologu darbs, palīdzot cietušajiem, turpināsies, iespējams, pat ļoti ilgi, intervijā Latvijas Radio norāda krīzes centra „Skalbes" vadītāja Marija Ābeltiņa.

Daļēji var teikt, ka traģēdija ir pārdzīvota, un daļēji, ka nav pārdzīvota, uzskata krīzes centra „Skalbes" vadītāja Marija Ābeltiņa, skaidrojot, ka tik apjomīgas traģēdijas pārdzīvošanai psiholoģiskā ziņā nepieciešams ilgāks laiks.

„Protams, mēs varam uzskatīt mēnesi, divus vai trīs par pirmo smago reakciju izreaģēšanas laiku, bet kopumā tas noteikti ir ilgāks laiks, kamēr cilvēki, kas ir iesaistīti, atgūstās no tā," norāda Ābeltiņa.

Jo tālāk mēs esam no traģēdijas un mazāk to sajūtam kā savu, jo ātrāk citas lietas mūs pārņem, taču neapšaubāmi pirmais mēnesis ir laiks, kad cilvēki izdzīvo savas sāpīgās emocijas. Psiholoģe uzsver, ka ļoti svarīgi, vai viņiem šajā laikā ir līdzcilvēku atbalsts. Vientuļam cilvēkam pārdzīvojums var turēties ļoti ilgi.

Šobrīd krīzes centrā „Skalbes" vērsušies 14 cietušie. Ābeltiņa stāsta, ka centra darbiniekiem ir bijušas apmēram 150 sarunas ar traģēdijā iesaistītiem cilvēkiem un viņi ir informēti par palīdzības saņemšanas iespējām.

„Šobrīd vismaz mūsu sajūta ir tāda, ka lielākā daļa cilvēku ir apzināta," norāda Ābeltiņa, apstiprinot, ka „Skalbes" turpinās palīdzēt, cik nepieciešams, jo organisma reakcija var izpausties arī pēc pusgada un gada baiļu lēkmju, miega traucējumu, paaugstinātas agresivitātes un citās formās, kas var liecināt, ka organisms netiek ar emocionālo pārdzīvojumu galā.

Viena no galvenajām atziņām, kas gūta pēc traģēdijas, ir tas, ka Latvijā, paldies Dievam, šobrīd ir ļoti daudz profesionālu psihologu, kuri var palīdzēt tādās situācijās, teic Ābeltiņa, norādot uz nepieciešamību izstrādāt krīzes plānu, ja negadījums notiek reģionā.

„Jautājums - kā tiks organizēta palīdzība? Vai tā būs operatīva? Vai būs skaidrs, kurš brauks uz notikuma vietu? Šobrīd īstas skaidrības nav," uzskata krīzes centra vadītāja, stāstot, ka šo jautājumu apspriešanas nepieciešamība pārrunāta ar Psihologu biedrību. Iespējams, taps arī biedrības priekšlikumi valdībai.

Biedrība "Skalbes" sniedz psiholoģisko palīdzību krīzes situācijās pa telefonu 7 222 922, kas pieejama 24 stundas, septiņas dienas nedēļā; sniedz psiholoģiskas konsultācijas un informāciju par cietušajiem pieejamo atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti