Kopā ar mediķiem pie Saeimas protestēs arī novadu reformas pretinieki

Ceturtdien, 7. novembrī, protesta akciju jeb "tautas sapulci" pie Saeimas kopā ar mediķiem rīkos arī administratīvi teritoriālās reformas (ATR) pretinieki, informēja Latvijas Zaļās partijas pārstāve Līga Bulmeistere.

Solidarizējoties ar mediķiem, novadu reformas pretinieki pie Saeimas sāks pulcēties jau plkst.9.00. Pati "tautas sapulce" plānota vēlāk - plkst.9.30. Bulmeistere norādīja, ka akcija tiek rīkota, jo Saeimas darba kārtībā uz pirmo lasījumu nonāk Jura Pūces ("Attīstībai/Par!") virzītais un koalīcijas atbalstītais likumprojekts par administratīvi teritoriālo reformu.

Tautas sapulces pieteikuma iesniedzējs Valdis Možvillo, zemnieks no Alojas, dalībai protesta akcijā uzrunājis  arī vairākas politiskās partijas. Možvillo  aicinājumam atsaukusies Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) un Latvijas Reģionu apvienība (LRA). Protesta akcijai pievienoties tiek aicināts ikviens iedzīvotājs. Akcijas mērķis - atsākt kvalitatīvas konsultācijas ar iedzīvotājiem, reformas izvērstu, argumentētu pamatojumu, aprēķinus par to kāds varētu būt ieguvums ATR rezultātā, sniegt skaidru sociāli - ekonomisko mērķu pamatojumu par šādas sasteigtas reformas pamatotību.

Protesta akcijā pieteiktas dalībnieku skaits sākotnēji tika lēsts ap 250 cilvēkiem. Vienlaikus akcijas organizatori no reģioniem saņemot signālus par atbalstu pasākumam, tāpēc pieļauj, ka dalībnieku kopskaits varētu vairākas reizes pārsniegt sākotnēji plānoto. Iniciatīvu par dalību protesta akcijā izrādījuši iedzīvotāji un uzņēmēji no Ikšķiles, Alojas, Kandavas, Tukuma, Kokneses, Baldones, Ventspils novada, Salacgrīvas,Vecumniekiem un citiem novadiem.

Protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, mediķi ceturtdien rīkos akciju "Viena diena bez ārsta", aicinot visus ārstus, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu. Šajā dienā pie Saeimas norisināsies arī protesta akcija, kurā varētu piedalīties aptuveni divi tūkstoši cilvēku.

Otrdien, 5. novembrī, mediķu pārstāvji tikās ar premjeru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība") un atbildīgo ministri Ilzi Viņķeli ("Attīstībai/Par!").

KONTEKSTS:

Pašlaik Saeimas deputātu rokās ir valdības akceptētais 2020. gada valsts budžeta projekts. Galīgajā lasījumā budžetu cer pieņemt 13.-14. novembrī. Atbilstoši likumam budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā bija jābūt 120 miljonus eiro. Taču tā vietā Veselības ministrijas prioritātēm paredzēti 50 miljoni eiro, tostarp 42 miljoni paredzēti mediķu algām

Tāpēc mediķi solījuši protesta akcijas, tostarp 7. novembrī piketēs un dosies vienas dienas atvaļinājumā. Ja cerēto neizdosies panākt, pieļauj arī parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.

Oktobrī Pūce iepazīstināja Saeimas Vides, valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijas deputātus ar administratīvi teritoriālās reformas konceptuālo ziņojumu, kas paredz novadu skaitu mazināt no 119 līdz 36. Saeimā reformas plāniem paredzēta plaša pretestība, bet vairākas pašvaldības to gatavojas apstrīdēt Satversmes tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti