Panorāma

Pēc saslimšanas ar Covid-19 Egila Levita veselība uzlabojas

Panorāma

Ministri diskutē par plašāku vakcināciju

Cigarešu kontrabandu ved pa sauszemes ceļiem

Kontrabandas cigaretes pašlaik vairāk mēģina ievest pa sauszemes ceļiem

Mainījies cigarešu kontrabandas veids Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas pierobežā. Ārkārtējās situācijas laikā arvien biežāk cigaretes nelegāli mēģina ievest pa sauszemes ceļiem. Mazāk tiek izmantota zaļā robeža.

Arvien biežāk sauszemes posteņos robežsardze un muita atrod cigarešu kontrabandu. Pavisam Silenē, Daugavpilī, Pāterniekos un Indrā šogad aizturēti 16 miljoni cigarešu, no tiem septiņi miljoni – pēdējo divu mēnešu laikā.

"Izmanto gan skaidas, kokogles, granulas, kam ir aptuveni līdzīgs blīvums kā cigaretēm, un līdz ar to ir grūtāk atrast. Tāpat arī pret suņiem izmanto visādas ķimikālijas. Tiek izmantotas [slēpņiem] gan mašīnas kabīnes, gan apšuves, veidotas dubultsienas," pastāstīja Muitas pārvaldes Silenes muitas kontroles punkta muitas virsuzraugs Jānis Meikšāns.

Pirms dažām dienām Pāterniekos mašīnas motora nodalījumā atrastas arī vairāk nekā 1400 karsējamās tabakas paciņas. Savukārt uz zaļās robežas un pierobežā pēdējā laikā gadījumu skaits mazinās. Piedrujā līdz šim veiktas četras aizturēšanas.

"Kopumā ir pa gadu pagaidām aizturēts 280 000 [cigarešu]. Ņemot vērā statistikas datus un salīdzinot ar iepriekšējo gadu, iepriekšējā gadā divas reizes vairāk bija gadījumu skaits, jā, bet cigarešu apjoms, jā, šogad var teikt – lielāks," norādīja Valsts robežsardzes Piedrujas robežapsardzības nodaļas priekšnieks, majors Aigars Steļmaks.

Pārmaiņas tendencēs veicina gan šī gada laika apstākļi – ūdens līmenis Daugavā ir zems, tāpat arī pandēmija un pierobežā izsludinātā ārkārtas situācija.

"Sakarā ar ārkārtas situāciju, nelegālās migrācijas apkarošanu robežsargu un dienestu skaits, blīvums tieši pierobežas joslā, pierobežā ir diezgan liels. Es domāju, ka arī kontrabandistus tas viss attur no kaut kādām nelikumīgām darbībām," norādīja robežsardzes pārstāvis.

"Tagad uz robežas atrodas gan robežsargi, gan Zemessardze, gan tuvumā atrodas arī Valsts policija. Un tā kontrabanda, kas ir kādreiz it kā gājusi pāri zaļajai robežai, es domāju, ka tā tagad mēģinās kaut kur tikt caur sauszemes posteņiem," sacīja muitas virsuzraugs Meikšāns.

Pierobežas ciemos sastaptie iedzīvotāji kontrabandu neatbalsta.

"Protams, ka tas ir slikti, taču cilvēki sitas, kā vien var. Saprotams, ka tā nedrīkst, riskē. Mums Silenē nekā tāda nav. Es nezinu. Varbūt kaut kur arī ir, bet tepat ir veikals, jā, tur ir dārgi, bet neko nepadarīsi, pērkam tajā," stāstīja Silenes ciema iedzīvotāja Anna.

"Iedzīvotāji pie mums ir apzinīgi, labsirdīgi, atsaucīgi. Es dzīvoju pie pašas Daugavas, un tur robežsargi pastāvīgi staigā ar sunīšiem un rācijām, tā ka ir mierīgi. Ļoti laba apsardze. Puiši ir malači! Paldies!" izteicās Piedrujas ciema iedzīvotāja Svetlana.

Atbildīgie dienesti uzsver, ka pagaidām ar kontrabandu Baltkrievijas pierobežā izdodas cīnīties veiksmīgi, tomēr, mainoties noziedznieku rīcībai, arī pašiem jābūt aprīkotiem ar jaunākajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem un papildu cilvēkresursiem.

"Būtu labi, ja arī cilvēku skaits būtu liels, jo saistībā ar Covid-19 mums ļoti daudzi slimo. Slimo bērni, un vecāki paliek mājās. Un ir visu laiku amatpersonu, kas strādā uz robežas, iztrūkums," norādīja muitas virsuzraugs Meikšāns.

"Modernāku tehniku, lai varētu tos gadījumus vieglāk atklāt. Ja robežsargi neatklās šīs lietas, par kādu sodu sistēmu mēs varam runāt?" piebilda robežsardzes pārstāvis Steļmaks.

Valsts robežsardzes un muitas darbiniekiem pašlaik lielākas bažas rada tas, ka, iestājoties aukstumam un palielinoties migrācijai, pa sauszemi varētu mēģināt vest pāri robežai arī cilvēkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt