Konkurss «Vēsture ap mums» rosina jauniešus izzināt savas dzimtas gājumu

Rīgas Latviešu biedrības namā sestdien notiek skolēnu pētījumu konkursa "Vēsture ap mums" noslēguma pasākums, kurā paziņo konkursa rezultātus un sveic augstāk novērtēto darbu autorus. Šogad konkursa tēma bija "Cilvēks vēstures krustcelēs", un par to pētījumus veica 146 skolēni no visas Latvijas.

Konkursa koordinatore Danuta Grīnfelde pastāstīja, ka pasākuma uzdevums ir ieinteresēt jauniešus pētīt vēsturi aizsniedzamā apkārtnē, savā tuvumā, nevis pēc vēstures grāmatām. Tas arī izdevies, jo jauniešu skats uz pagātni mainās, kad viņi ierauga vērtīgo sev apkārt. 

Tieši ģimenes stāsti raisa jauniešiem emocionālo saiti ar vēsturi, un var just, ja viņi ir personiski ieinteresēti, sacīja žūrijas komisijas pārstāve Aira Broka. 

Konkursa dalībniece - 9.klases skolniece Anete Cīrule no Inešu pamatskolas - pastāstīja, ka viņai ir ļoti svarīgi izzināt savas dzimtas saknes, tādēļ visos savos pētījumos meitene vēsturi izvēlas atklāt caur kādu savas dzimtas cilvēku vai notikumu. Viņa jau pētījusi savas mammas dzimtas vēsturi Otrā Pasaules kara laikā, par šo darbu iegūstot 2.vietu konkursā, arī savas vecvecmammas likteņgaitas un šīgada konkursā izveidojusi stāstu grāmatu „Pārmaiņu vēji”, veltītu savam vectēvam un viņa dzīves krustcelēm, sākoties Atmodas gadiem.

Arī Daugavpils 12.vidusskolas 12.klases skolēnu Matīsu Lazdiņu interesējis izzināt vēstures krustceles tieši caur sava vectēva dzīvesstāstu, kas bijis raibs un dīvains. Kad sākās Otrais Pasaules karš, vectēvam vajadzējis slēpties gan no vāciešiem, gan no padomju karavīriem, jo citādi viņu varēja iesaukt leģionā vai izsūtīt uz Sibīriju. 

Deportācijas un atmodas laiks ir divi populārākās tēmas, skolēniem izzinot savas dzimtas likteņa pavērsienus. Konkursam ir jau 15 gadu ilga vēsture, un tā mērķis ir veicināt jauniešu interesi par vēsturi. Noslēgumā apbalvo visus dalībniekus, bet labākie iegūst iespēju piedalīties starptautiskās vasaras skolās un saņem Latvijas Izglītības fonda naudas balvas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt