1:1

1:1 Gundars Rēders: Skaidrīte Ābrama

1:1

1:1 Gundars Rēders: Jānis Bordāns

1:1 Gundars Rēders: Skaidrīte Ābrama

Konkurences padomes vadītāja par Rīgas atkritumu krīzi: Pagaidu noregulējuma laikā cenu celšanai nav pamata

Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama uzskata, ka pagaidu noregulējums, kas liedz pašvaldībai un komersantiem izveidotajam atkritumu apsaimniekotājam “Tīrīga” uzsākt darbību, ļauj turpināt pašlaik spēkā esošos atkritumu apsaimniekošanas līgumus un līdz ar to nav pamata atkritumu izvešanas tarifu celšanai.

Ābrama otrdien, 10.septembrī, LTV raidījumā “Viens pret vienu” sacīja, ka viņu pārsteidz Rīgas domes pārstāvju izteikumi, ka pagaidu noregulējuma laikā atkritumu apsaimniekošanas cenas var celties.

Tas pārsteidz, jo Konkurences padomes lēmums vērsts uz to, lai saglabātu esošo konkurences situāciju, lai cenas neceltos un iedzīvotāji saņemtu pakalpojumu, iepriekšējie līgumi ar pagaidu noregulējumu atstāti spēkā, sacīja Ābrama.

Divi lielākie pašreizējie atkritumu apsaimniekotāji – "Clean R" un "Eco Baltia Vide", kas kopā kontrolē 88% Rīgas atkritumu tirgus – apliecinājuši, ka turpinās izvest atkritumus arī pēc pašreizējā līgumu termiņa beigām 14. septembrī. Rīgas dome norādīja, ka jau šonedēļ rīkos sarunu procedūra, ar kuras uzvarētājiem iedzīvotājiem būs jānoslēdz pagaidu līgumi līdz tiesas lēmumam.

Ābrama raidījumā “Viens pret vienu” pauda, ka lielākajiem atkritumu apsaimniekotājiem ir līgumi gan ar Rīgas domi, gan ar iedzīvotājiem, gan ar Rīgas uzņēmumiem, kas ir 88% no tirgus. Atlikušos 12% var apkalpot citi atkritumu apsaimniekotāji uz sarunu procedūras pamata, vai arī viens no diviem lielākiem spēlētājiem var sniegt pakalpojumus, bet tā būs situācija, kurā turpina pastāvēt esošā konkurence, tāpēc nav pamata cenu celšanai, uzsvēra Ābrama.

Viņa arī piebilda, ka sarunu procedūrai ar diviem lielākajiem spēlētājiem tirgū nav nepieciešamības, jo Konkurences padomes pagaidu noregulējums nosaka, ka pašreizējie līgumi turpina darboties.  

Savukārt, ja Rīgas domes pārstāvji sāk runāt par cenu celšanu, uzņēmēji redz, ka draud iestāties haoss, tad viņi var arī celt cenas, jo “kāpēc nepaņemt, ja es varu paņemt to”, norādīja Ābrama.  

Tiesa, otrdien, 10. septembrī, valdībai spriežot par iespēju izsludināt Rīgā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanas dēļ, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) norādīja, ka ministrija nevar piekrist padomes uzskatam, jo esošie atkritumu apsaimniekošanas līgumi beidz savu termiņu neatkarīgi no Konkurences padomes lēmuma un pašvaldībai nav pilnvaru automātiski līgumus pagarināt.

Pūce skaidroja, ka Konkurences padomes lēmums neatjauno iedzīvotāju līgumus ar apsaimniekotājiem. Savukārt likums pasaka, ka atkritumu izvešana var notikt tikai, ja ir līgums, bet trīs dienu laikā visi iedzīvotāji līgumus nevar noslēgt.

Nepieciešamības gadījumā valdība varētu trešdien vēlreiz vērtēt iespēju izsludināt ārkārtējo situāciju.

Tikmēr Ābrama raidījumā “Viens pret vienu” solīja, ka, lai gan šādu lietu izskatīšana ir apjomīgs darbs, padome centīsies būt maksimāli efektīva un ātra, bet pašlaik nevar pateikt, kad varētu būt pieņemt lēmums.   

KONTEKSTS:

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Rīgas dome pārsūdzēs šo lēmumu.

Vienlaikus konkurences uzraugi bija likuši pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet Pūce norādīja, ka tas nav iespējams un aicināja izsludināt ārkārtējo situāciju, bet valdība 10. septembrī par to nevienojās un uzdeva Rīgas domei pildīt Konkurences padomes lēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt