Panorāma

Leģionārus piemin Rīgā

Panorāma

Panorāma

Zemnieks nopērk zagtu traktoru

Konfiscē likumīgi pirktu, Zviedrijā nozagtu traktoru; zemnieks gatavs tiesāties

Vai valsts ārzemju pilsoņus aizsargā vairāk nekā savējos? Šāds jautājums radies zemniekam Imantam Trukšānam, kura pirms diviem gadiem Lietuvā iegādāto traktoru konfiscējusi policija. Tas izrādījies zagts un tagad tiks sūtīts atpakaļ traktora likumīgajam īpašniekam Zviedrijā. Zemnieka aizstāvis uzskata – starptautiska konvencija, kurai pievienojusies arī Latvija, nepieļauj šādu valsts rīcību.

Lauksaimnieks Imants Trukšāns lietotu “John Dear” traktoru par vairāk nekā 30 000 eiro 2016. gada pavasarī iegādājās no uzņēmuma “Aurega” Lietuvā. Piereģistrēja Latvijā un nepilnus divus gadus izmantoja lauku darbos.

“Tagad atbrauca policija un vienkārši pateica, ka traktors ir zagts. (..) Teica, ja pretošos, tad dabūšu pāris dienas pasēdēt, kā saka; atdevu traktoru,”

stāsta Trukšāns, kurš ir zemnieku saimniecības “Labrenči” īpašnieks.

Policija, kas tikai izpildīja prokuratūras norādes, skaidrojusi, ka Imanta traktors līdz ar vairākiem citiem zagts Zviedrijā. Pēc tam reģistrēts Lietuvā, kur Imants to nopircis. “Tur vēl bija trīs traktori, nopirku lētāko, paveicās, ka lētāko. (..)

Nu, bet kādas aizdomas? Traktors reģistrēts Lietuvā. (..) Visi “vinkodi” kārbai, viss viltots. (..) Es jūtos apzagts. (..) Ja tiesiskā valstī tā var vienkārši atnākt, paņemt...”

klāsta Trukšāns.

Pagaidām gan traktors vēl nav aizvests atpakaļ uz Zviedriju un atrodas netālu no Ciblas Ludzā, vietējā stāvlaukumā.

Lēmumu par traktora aizvešanu pieņēmusi prokuratūra, kura no Zviedrijas saņēmusi tiesiskās palīdzības lūgumu. Trukšāna advokāts uzskata – prokurors nav ņēmis vērā starptautiskā konvencijā, kuras dalībvalsts ir arī Latvija, teikto, ka noziedzīgi iegūtus priekšmetus var atdot atpakaļ, bet neskarot labticīgu trešo personu tiesības. “Viņi ir likumā paredzētajā kārtībā iegādājušies traktoru, samaksājuši, visu pārbaudījuši, reģistrējuši publiskajā reģistrā. (..) Cenšoties aizstāvēt viena cietušā intereses, procesa radītājs nedrīkst radīt citu cietušo,” pauž advokāts Gatis Seņkāns.

Prokuratūrā norāda, ka prokurors Māris Strads, kurš lēmis par traktora izdošanu, paskaidrojumus nesniegs, jo viņa lēmums pārsūdzēts virsprokuroram. “Kamēr uz šo sūdzību nav atbildēts, tikmēr mēs sīkākus komentārus nesniedzam,” lakoniski nosaka Ģenerālprokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

Bet prokurora atbildē uz iesniegto sūdzību lasāms, ka, viņaprāt, cietušā tiesību aizsardzībai demokrātiskā tiesiskā valstī ir pieļaujams izņēmums no labticīga ieguvēja aizsardzības principa.

Valsts policija, jautāta par savu praksi ar, piemēram, zagtiem auto, norāda, ka konvencijā minēto par labticīga ieguvēja tiesību aizsardzību ņem vērā, gan iepriekš pārbaudot, vai pircējs tiešām nav zinājis, ka pērk zagtu mantu. “Tad, kad šie momenti ir noskaidroti un tā labticība ir apstiprinājusies, mašīna paliek šeit. (..) Viennozīmīgas prakses nav, protams, ka vairāk mēs pieturamies pie savu pilsoņu interešu aizstāvības,” stāsta Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes priekšnieks Jānis Lazdiņš.

Jau vēstīts, ka arvien aug mūsu zemniekiem nozagto traktoru skaits, par ko, pēc policijas domām, atbildīga organizēta grupa arī no Lietuvas. Tātad, ja zagļi traktoru jau paguvuši kaimiņvalstī kādam pārdot, pamatojoties uz minēto konvenciju, “bešā” varētu palikt mūsu zemnieki.

Tiesa, ja par nozagtu traktoru apdrošināšanas atlīdzību saņemt var, zagtās mantas nejaušais pircējs, kuram tā vēlāk konfiscēta, paliek bez naudas un bez traktora. “Vispār iznāk – man tiesību nav nekādu. Bet es nesaprotu, kas šeit, ko [dara] prokuratūra, ko lobē, jo traktoru neatdos saimniekam, tas jau saņēmis apdrošināšanu, tātad lobē apdrošinātājus... (..) Dāvana simtgadē. Tiesiska valsts,” kritisks ir Trukšāns.

Ja traktoru Imantam neatdos, viņš gatavojas par to izdoto summu mēģināt piedzīt no valsts.

5 komentāri
Anonīms lietotājs 18482
Lienei. Tu jau esi tāda pati kā leišu zagļi – visās iesējamās vietas reklamē savu darba devēju biznesu - muļķīgās biļetes, solot bagātīgu nākotni, bet laikam tā nākotne nemaz tik bagāta nav, ja Tev jau no agra rīta līdz vēlai naktij visos portālos jāreklamē muļķības. Un pilnīgā bezsakarā piemini nodokļus, aizbraucējus un valsts grašus. Vai pati par biļešu reklāmu nodokļus maksā? Un tā kā to Tu dari nepārtraukti, tad VIDam tiešām vajag par Tevi pašu painteresēties. Bet par traktora pircēja labticību ļoti šaubos, ka aizbrauca uz Lietuvu(!!), pagalmā ieraudzīja vairākas lietotas tehnikas vienības par neatbilstoši zemu cenu, un nodomāja, ka tehnika laikam no mātes-skolotājas mantojums, tādēļ pircējam veikli jāpērk. Labticīgs pircējs un tikpat labticīgs pārdevējs, abi vienādi.
Liene Avota
Var domāt, ka tās ir buržuju-lielsaimnieku problēmas. Bet šāda situācija var gadīties ikvienam, kurš iegādājas pat mazlietotu auto, tātad - tās var skart ikvienu. Nav brīnums, ka cilvēki aizbrauc, ka tie, kas paliek, negrib maksāt nodokļus, jo neredz tam jēgu - valsts var apsolīt vienu, bet tad jebkurā brīdī ne tikai nesodīti nepildīt solījumu, bet pat izmainīt spēles noteikumus. Ja gribi dzīvot, nevis eksistēt no valsts atmestajiem grašiem, neskatoties uz nodokļu regulāru iekasēšanu pilnā apmērā, nāc un nopelni priekš sevis jau pirms pavasara atnākšanas. Savu laimīgo loto biļeti aizpildi šeit: https://goo.gl/GzE4m6 un sāc Jaunu dzīvi, kura pārspēj tavus pat vispārdrošākos sapņus.
Anonīms lietotājs 18792
1. LV policijai jāvēršas pret traktora pārdevējiem Lietuvā, jo tieši tur zagtais traktors tika reģistrēts BEZ PIENĀCĪGAS pārbaudes. 2. Ja zviedrs jau saņēmis apdrošināšanu, tad zviedru apdrošinātājam jāceļ regresa prasība pret leišiem, kas zagto mantu pārdeva. 3. Ja ir zināms, ka lietuvieši apzog latviešu zemniekus un tagad arī zviedrus, tad kādēļ zagļi Lietuvā netiek ķerti un sodīti? Ja zviedru policija var sadarboties ar LV policiju, tad kur palicis Lietuvas posms, - tā šeit ir zagtu mantu starpniekvalsts, vai tās policijai nekas nav sakāms?
Anonīms lietotājs 17890
Un ko teiktu šis pats zemnieks, ja kāds nozagtu viņam piederošu traktoru, pārdotu un pēc tam tiesa lemtu, ka jaunais labticīgais īpašnieks, kurš traktoru nopircis no zagļa, to drīkst paturēt?
Inese Šiltere
Mūsu valstī dara kā grib. Uz vienu attiecas likumi, uz citu nē. Kad mani apzaga, bet savu nozagto lietu redzēju pie kādas sievietes, tad policijā pateica, ka viņa iespējams ir labticīga ieguvēja un neko atpakaļ nedabūju.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti