Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Krievijā atbrīvos žurnālistu I. Golunovu

Panorāma

VID ķēries klāt baznīcām

Izvērtē nākotnes drošības draudus

Konferencē Rīgā izvērtē jaunākos drošības draudus

Kā nākotnē attīstīsies informācijas karš, un kā tas ietekmēs sabiedrību un demokrātiju? Šiem un citiem drošības jautājumiem šajās dienās uzmanību pievērš NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra konferencē Nacionālajā bibliotēkā Rīgā. Nevis vairāk karavīru, bet jaunāko tehnoloģiju speciālisti būs veids, kā stāties pretī jaunajiem draudiem, norāda eksperti.

Informācijas  karš ir cīņa par cilvēku prātu un sirdi, tādēļ gan politiskajiem līderiem, gan iedzīvotājiem ir nepieciešama lielāka izpratne par šiem drošības riskiem, konferencē norādīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Latvijai labi pazīstamas situācijas, kad informatīvajā telpā nonāk valsti, sabiedrību šķeļoši, kā arī Eiropas Savienību vai NATO nomelnojoši vēstījumi.

Savukārt NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts pauda, ka šogad notiek lielāka koncentrēšanās uz to, kā nākotnē attīstīsies informatīvais karš. "Kā tehnoloģijas, tādas kā mākslīgais intelekts, lielie dati, video, kas ir absolūti ticami, bet ir uztaisīti, kā tas ietekmēs sabiedrību un demokrātiskos procesus. Bet, protams, gala rezultāts ir priekš mums pašiem saprast, sagatavoties un būt gataviem pasaulei, kurā lietas mainīsies ļoti fundamentāli. Mūsu izaicinājums ir saprast un sagatavoties tam,” uzsvēra Sārts.

Savukārt kompānijas “F-Secure Corporation” pārstāvis, kiberdrošības eksperts  Mikko Hiponens akcentēja, ka internets ir mainījis mūsu riska līmeni. "Pirms interneta bija jāuztraucas tikai par noziedzniekiem, kuri dzīvo jūsu pilsētā. Šodien interneta dēļ noziedznieki var būt jebkur uz šīs planētas. Un tās ir milzīgas pārmaiņas. Kiberkarš ir jauns kara veids. Mums ir bijuši zemes, ūdens, gaisa, kari, bet tagad ir kibertelpas karš. Piemēram, Krievijas un Ukrainas karš notiek pilnīgi visās šajās jomās," sacīja Hiponens.

Gan valstīm, gan drošības organizācijām, piemēram, NATO, ir jāpielāgojas šai situācijai. Un vislielākās problēmas ir tās, ka nav pietiekami daudz speciālistu, kuri būtu zinoši interneta drošības jautājumos, saka eksperti. “Tas, ko es varu pateikt kā aizsardzības ministrs, ir ka  Latvijas cilvēki, Latvijas valsts nav vairāk apdraudēta kā jebkura cita attīstītā pasaules valsts. Tajā pašā laikā domāju, ka mums ir gana daudz izaicinājumu, jo tehnoloģiskā revolūcija, ko bieži izmanto valsts sponsorēti ļaundari ārpus mūsu robežām, attīstās ātrāk, nekā spējam dot atbildes," savukārt norādīja aizardzības ministrs Artis Pabriks.

Šobrīd vislielākās iespējas īstenot kiberuzbrukumu ir ASV un Izraēlas rokās, jo šīs valstis šeit ir ieguldījušas prāvus līdzekļus. Pēc tam spēcīgākās ir Krievija, Ķīna, Apvienotā Karaliste un tālu neatpaliek arī Ziemeļkoreja.

Konference turpināsies rīt, kad eksperti pievērsīsies arī Krievijas dezinformācijas un Ķīnas globālajai ietekmei un citiem drošības jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt