Panorāma

Sociālie partneri piesardzīgi par valdības deklarāciju

Panorāma

Panorāma

Konferencē analizē okupācijas seku novēršanu

Konferencē analizē okupācijas seku novēršanu

Padomju pieminekļu gāšana un ielu pārdēvēšana ir tikai viens no veidiem, kā mazināt okupācijas sekas gan Latvijā, gan Ukrainā. Daudz svarīgāk ir panākt, lai komunisms tiktu atzīts par tādu pašu ļaunumu kā nacisms.

Šādas atziņas pirmdien izskanēja Rīgas domē notiekošajā konferencē par okupācijas seku novēršanu. Politiķi un vēsturnieki turpina analizēt Ukrainā notiekošo, velkot tiešas paralēles starp Krievijas sākto karu un savulaik Staļina īstenoto tautas iznīcināšanu.

Tas, ka komunisms un noziegumi Ukrainā mērāmi ar vienu mērauklu, izskanēja arī pirmdienas konferencē.

"Tas ir tas pats, bet šobrīd ir pat vēl sliktāk. Viņi izmanto jaunās tehnoloģijas, lai nogalinātu bērnus, lai nogalinātu cilvēkus, lai izjauktu infrastruktūru un tādējādi nogalinātu cilvēkus.

Tāpēc mēs uzskatām, ka notiek tas pats holodomors. Staļina un Putina režīma mērķis ir viens un tas pats – iznīcināt tautu," norāda Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko.

"Vienkāršus cilvēkus iznīcina tikai tāpēc, ka viņi grib runāt savā ukraiņu valodā vai strādāt tēvzemē. Tas pats, kas 20. gadsimtā, notiek 21. gadsimtā," secina Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta direktors Ihors Kuļiks.

Arī mūsu vēsturnieki un Publiskās atmiņas centra pārstāvji velk šīs pašas paralēles.

"Ja skatās uz pagājušā gadsimta 30. gadiem un uz šodienu, paralēles ir lielas. Putins ar citu stratēģiju grib tādu pašu rezultātu," uzskata Publiskās atmiņas centra valdes priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.

"Labības lauku iznīcināšana, infrastruktūras iznīcināšana un tā, lai cilvēki dzīvo tumsā, aukstumā un badā."

Publiskās atmiņas centra pārstāvji atgādina, ka rašisms varēja rasties tikai tāpēc, ka pārējās valstis, arī mēs Latvijā, dzīvojām pārāk lielā komfortā un ilūzijās.

"Katru reizi jāatgādina sev, ka tas var atkārtoties. Tajā, ka tas ir atdzimis, ir daļa mūsu vainas. Jo esam uzskatījuši, ka esam atguvuši savu brīvību, ka varēsim būt pasargāti no terora," spriež Publiskās atmiņas centra padomes priekšsēdētāja Kristīne Jarinovska.

To, ka Krievijas režīms vēl ilgi būs drauds arī Latvijai, šodien uzsvēra arī Valsts prezidents Egils Levits.

"Bija holodomors Ukrainā, kas bija genocīds. Šodien rašisti grib iznīcināt, tas ir turpinājums."

"Cik ilgu laiku vajadzēja Vācijai, lai atbrīvotos no nacisma ideoloģijas, un Vācijai tas izdevās. Bet tas ir iespējams tikai tad, kad beidzas režīms. 

Mums uz ilgu laiku ir jārēķinās, ka Krievijā valdīs šī ideoloģija, un ir jābūt gataviem sevi aizsargāt," uzsver Levits.

Konferencē tika uzsvērts, ka nacisms un komunisms ir vienāds ļaunums. Un derusifikācijas process šobrīd plaši notiek ne tikai Latvijā, bet arī Ukrainā. Kijivā vien nesen pārdēvētas 300 ielas, arī Rīgā drīz būs jauni ielu nosaukumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti