Konceptuāli vienojas par pāreju uz mācībām tikai latviski līdz 2025. gadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja pakāpenisku pāreju uz mācībām tikai valsts valodā vispārējās izglītības un pirmsskolas pakāpē līdz 2025. gadam, lai veicinātu sekmīgu pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanu visās Latvijas izglītības iestādēs. 

Par likumprojektu balsoja 58 deputāti, bet pret bija 18, neviens balsojumā neatturējās, liecina balsojuma rezultāti.

Ar diviem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajiem likumprojektiem paredzēta izglītības procesa īstenošana tikai valsts valodā. Grozījumu ietvertais regulējums attiecībā uz pirmsskolas izglītības programmas īstenošanu pašvaldības dibinātajās un privātpersonu dibinātajās pirmsskolas izglītības iestādēs nosaka, ka,

sākot ar 2023. gada 1. septembri, pirmsskolas izglītība tiks īstenota valsts valodā.

No 2023. gada 1. septembra paralēli netiks īstenota mazākumtautību pirmsskolas izglītības programma un mazākumtautību speciālās pirmsskolas izglītības programma.

Mazākumtautību izglītojamiem tiks nodrošinātas iespējas pirmsskolas izglītības iestādē vai pašvaldības interešu izglītības iestādē apgūt mazākumtautību valodu un kultūrvēsturi valsts un pašvaldības apmaksātas interešu izglītības programmas ietvaros.

Arī paredzētais regulējums nosaka, ka pamatizglītības pakāpē mācību process notiks valsts valodā. Sākot ar 2023. gada 1. septembri, vispārējās izglītības pamatizglītības programmas tiks īstenotas pilnībā latviešu valodā 1., 4. un 7. klasei, no 2024. gada 1. septembra – 2., 5. un 8. klasei un no 2025. gada – 3., 6. un 9. klasei.

Savukārt interešu izglītības programmas ietvaros varēs apgūt mazākumtautību valodu un kultūrvēsturi. Šādas programmas apguves iespēju finansēs valsts ar mērķdotācijas palīdzību pašvaldībām, kā arī pašvaldības.

Plānoti atbalsta mehānismi, piemēram, mācību līdzekļu nodrošināšana, pedagogu valodas mācību kursu organizēšana un atbalsta sniegšana pedagogiem darbam lingvistiski neviendabīgā vidē.

Savukārt profesionālās izglītības iestādēs mācību valodas loks tiks sašaurināts līdz citām Eiropas Savienības valstu valodām.

Pedagogu un izglītības iestāžu vadītājiem jāspēj lietot valsts valoda C līmeņa pirmajā pakāpē. Saņemot ziņas par neatbilstībām, Valsts valodas centrs mutvārdos pārbaudīs konkrētā nodarbinātā valsts valodas lietojumu.

Vienlaikus IZM plāno atbalstīt skolotājus jau 2022./2023. mācību gadā, piedāvājot pirmskolas pedagogiem latviešu valodas un metodikas pilnveides kombinētos kursus. Tāpat vispārējās izglītības iestāžu skolotājiem būs pieejami tālākizglītības kursi un pieredzes apmaiņas pasākumi.

IZM arī sola atbalstu skolēniem 1. līdz 6. klašu vecuma posmā neviendabīgas lingvistiskās vides negatīvās ietekmes mazināšanai. 

IZM iepriekš norādīja, ka izmaiņas attieksies uz 17% pedagogu pirmsskolā un pamatizglītībā un 24% skolēnu pirmsskolā un pamatizglītības programmā.

KONTEKSTS:

Iepriekš koalīcija un vēlāk valdība vienojās, lai noturētu un stiprinātu sabiedrības saliedētību un pārstātu izglītības sistēmā bērnus un jauniešus dalīt pēc viņu dzimtās valodas, par pakāpenisku pāreju uz izglītību tikai latviešu valodā sešu gadu laikā. Vēlāk Izglītības un zinātnes ministrijā informēja, ka drīzumā plāno pabeigt darbu pie grozījumiem par pāreju uz izglītību tikai latviešu valodā trīs gadu laikā.

Vidusskolas posmā jaunieši jau šobrīd visus mācību priekšmetus apgūst latviešu valodā, bet 1. līdz 6. klašu skolēni latviešu valodā apgūst vismaz 50% no mācību satura, savukārt no 7. līdz 9. klasei – vismaz 80% apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti