Konceptuāli atbalsta zemes piespiedu nomas «griestus» 4% apmērā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Saeima konceptuāli atbalstījusi likuma grozījumus, ar kuriem iecerēts radīt vienotu regulējumu šobrīd dažādi regulētiem dalītā īpašuma gadījumiem. Tostarp plānots noteikt piespiedu nomas maksas griestus 4% apmērā no zemes kadastrālās vērtības gadā.

Saeima paziņojumā medijiem informēja, ka likumprojekts paredz esošo nomas regulējumu aizstāt ar likumiskām zemes lietošanas tiesībām par maksu. Tādējādi iecerēts padarīt skaidrākas pušu starpā esošās tiesiskās attiecības, kā arī novērst virkni problēmu, kuras ir radījusi nomas institūta izmantošana dalītā īpašuma stāvokļa risināšanai.

Ar likuma grozījumiem iecerēts noteikt, ka zemes likumiskās lietošanas maksas apmērs ir 4% no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības gadā, bet ne mazāks par 50 eiro gadā. Tāpat likumprojekts paredz noteikt trīs gadu noilgumu pušu prasījumiem.

Ar grozījumiem iecerēts likumā nostiprināt arī pušu tiesības un pienākumus, tostarp būvniecības un uzturēšanas jomā. Plānots, ka jaunais regulējums būs piemērojams arī gadījumos, kad attiecības regulē tiesas spriedums vai beztermiņa līgums.

Iepriekš iebildumi par 4% griestiem izskanēja no zemes īpašnieku pārstāvjiem. Piespiedu nomas attiecības, kad zeme pieder vienam, bet būve pieder citai personai, skar aptuveni 300 tūkstošus īpašnieku visas Latvijas teritorijā. Iebilstot pret pieprasīto nomas maksu, daudzos piespiedu nomas gadījumos īpašnieki iesaistīti tiesvedībās.

Lai izmaiņas stātos spēkā, tās Saeimai jāpieņem vēl divos lasījumos.

KONTEKSTS:

Latvijā jau vairāk nekā 25 gadus pastāv piespiedu dalītā īpašuma problēma, kad daudzos gadījumos zeme zem ēkām pieder citiem īpašniekiem. Likumdevējs to ir centies risināt, tomēr līdz rezultātam nav tikts – arvien īpašumi ir dalīti un rodas strīdi par augstām nomas maksām. Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido gandrīz 111 tūkstoši dzīvokļu. Savukārt zeme zem šīm mājām pieder īpašniekiem, kuru skaits ir divreiz lielāks. Turklāt Satversmes tiesa atzinusi, ka nedrīkst piespiedu kārtā samazināt zemes īpašniekam maksājamo nomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti