Konceptuāli atbalsta vienkāršotu strīdu izšķiršanu tiesās maksātnespējas procesos

Turpmāk ātrāk un efektīvāk maksātnespējas procesā tiks risināti tie strīdi, kad nevienai no pusēm nav šaubu par strīda esamību, bet to risināšanai vajadzīga tiesas iesaiste, paredz grozījumi Maksātnespējas likumā un Civilprocesa likumā, ko ceturtdien, 1. februārī, atbalstīja Saeima.Vienlaikus tiesai būs saglabātas tiesības konstatēt, ka pastāv strīds.
 

Saeima norāda, ka likumprojekts paredz administratoram tiesības jau sākotnēji lēmumā par kreditora prasījuma neatzīšanu vai daļēju atzīšanu norādīt, vai ir konstatējams iespējamais strīds par tiesībām.

Papildus noteikts, kādām prasībām jāatbilst administratora lēmumam, ja tas tiek sastādīts rakstveidā. Tādējādi kreditori būs skaidrāk informēti par lēmuma būtību, un administratora lēmumā tiks ietverta visaptveroša informācija, atzīmē likumprojekta autori.

Ar saistīto likumprojektu "Grozījumi Civilprocesa likumā" paredzēts ieviest pagaidu aizsardzības piemērošanu noteiktos gadījumos juridiskās personas un fiziskās personas maksātnespējas procesa lietās, pauž parlaments. Saistītajā likumprojektā noteikts, ka prasības pieteikumu un pieteikumu par pagaidu aizsardzības piemērošanu izskatīs tiesa, kurā iesniegta sūdzība par administratora lēmumu.

Grozījumi paredz, ka kreditors vai parādnieka pārstāvis ir tiesīgs vienlaikus iesniegt sūdzību par administratora lēmumu, prasības pieteikumu un pieteikumu par pagaidu aizsardzības piemērošanu, lai nodrošinātu efektīvāku jautājuma izlemšanu kopumā. Likumprojektā detalizēti noteikti gadījumi, kad konkrētas iesaistītās personas ir tiesīgas vienlaikus ar sūdzību par administratora lēmumu iesniegt prasību par strīda izskatīšanu par tiesībām un kad – lūgumu par pagaidu aizsardzības noteikšanu.

Par pagaidu aizsardzības līdzekļiem kalpo sūdzības iesniedzēja tiesības piedalīties maksātnespējas procesā bez balsstiesībām (būt informētam par darbībām procesā, aizstāvēt intereses Maksātnespējas administrācijā) un atsevišķos gadījumos - tiesību liegšana, piemēram, uz balsstiesībām kreditoru sapulcē, norāda Saeima. Šādu aizsardzības līdzekļu piemērošana ir līdzsvarota un efektīva, jo neaptur maksātnespējas procesa efektīvu realizēšanu, vienlaikus samērojot kreditoru kopuma intereses, atzīmē likumprojekta autori.

Grozījumi Civilprocesa likumā tiesvedības procesa efektivitātes nodrošināšanai paredz vairākas izmaiņas attiecībā uz termiņiem. Piemēram, tiesai turpmāk būs jānosaka termiņš, kas nepārsniedz 15 dienas prasības pieteikuma iesniegšanai tiesā, ja tiesa, izskatot sūdzību par administratora lēmumu, ir konstatējusi strīdu par tiesībām.

Grozījumi gan vēl ir jāapstiprina divos lasījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti