Konceptuāli atbalsta pensiju indeksāciju pēc inflācijas un algu kāpuma

Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā „Par valsts pensijām”, kas paredz turpmāk indeksāciju piemērot pensijai vai tās daļai, ņemot vērā gan patēriņa cenu indeksu, gan arī daļu no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem, informēja Saeimas Preses dienests.

Grozījumi paredz, ka turpmāk indeksēs tās pensijas vai to daļas, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa. Šāda pieeja nodrošinās to, ka personām ar nelielām pensijām ieguvums no indeksācijas būs nozīmīgāks, nekā pensionāriem ar salīdzinoši lielām pensijām, uzsver likumprojekta autori Labklājības ministrijā.

Saskaņā ar piedāvātajām izmaiņām šīgada 1.oktobra indeksācijai tiks pakļauta tā pensijas daļa, kas nepārsniedz 285 eiro, savukārt politiski represētajām personām valsts pensijas tiks pārskatītas pilnā apmērā. Pensijas oktobrī tiks pārskatītas arī personām, kuras saņem invaliditātes pensiju, apgādnieka zaudējuma pensiju vai izdienas pensiju.

Likumprojekts arī paredz, ka pensijas nepārskatīs, ja kopējais faktisko patēriņa cenu un iemaksu algas indekss būs mazāks par viens. Tāpat paredzēts, ka iemaksu algas indeksa noteikšanai piemēros 15%, ja apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procenti būs lielāki par 15%. Savukārt, ja pensijas pārskatīšanai kārtējā gadā aprēķinātā pensija būs mazāka par iepriekšējā gadā pārskatīšanai noteikto pensijas apmēru, pensiju indeksēs līdz iepriekšējā gada noteiktajam pensijas apmēram.

Kārtību, kādā tiks noteikts valsts pensiju indeksācijā piemērojamā faktiskā patēriņa cenu indekss un iemaksu algas indekss, noteikts Ministru kabinets.

Jaunais pensiju indeksācijas risinājums panākts Senioru lietu padomē, un tas piedāvāts, ņemot vērā gan valsts budžeta iespējas, gan arī nepieciešamību prioritāri garantēt tiesības uz sociālo nodrošinājumu personām ar maziem ienākumiem, norāda likumprojekta autori.

Iepriekš pensijas indeksēja 2013.gada 1.septembrī, pensijām, kas nepārsniedza 200 latus, piemērojot indeksu 1,04.

Tāpat Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā „Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”, kas paredz plānoto pensiju indeksāciju attiecināt arī uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu.

Saeima ceturtdien pensiju likuma grozījumus atzina par steidzamiem, un galīgajā lasījumā par tiem plānots lemt 3.aprīlī. Paredzēts, ka jaunā pensiju indeksācijas kārtība stāsies spēkā nākamajā dienā pēc likuma izsludināšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt