Konceptuāli atbalsta Lielstraupes pils nodošanu Cēsu novada pašvaldībai

Lielstraupes pils bez atlīdzības tiks nodota Cēsu novada pašvaldības īpašumā, lai nodrošinātu tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. To paredz Saeimas ceturtdien, 6. oktobrī, pirmajā lasījumā atbalstītais likumprojekts "Par nekustamā īpašuma nodošanu Cēsu novada pašvaldībai".

Likumprojekts paredz Cēsu novada pašvaldībai nodot Lielstraupes pili, Straupes narkoloģisko slimnīcu un nekustamos īpašumus "Berlīne" un "Saulrīti". Šobrīd īpašumi atrodas Veselības ministrijas pārziņā. Kopš 2018. gada ir pārtraukta Straupes narkoloģiskās slimnīcas darbība un attiecīgi šie valsts nekustamie īpašumi nav nepieciešami veselības funkciju veikšanai, savukārt Cēsu pašvaldība ir izteikusi vēlmi pārņemt šos īpašumus pašvaldības pārziņā, norādīja Saeimas Preses dienestā.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs ("Jaunā Vienotība") parlamenta deputātiem norādījis, ka pašvaldība plāno Lielstraupes pilī nodrošināt muzeja, tūrisma informācijas un kultūrvēsturiskā pieminekļa funkciju. Vienlaikus daļā no īpašuma plānota saimnieciskā darbība.

Lielstraupes pili Cēsu novada pašvaldībai nepieciešams nodot ar atsevišķu likumu, jo, ņemot vērā, ka nekustamajos īpašumos paredzēts īstenot arī saimniecisko darbību, tos nevar nodot pašvaldībai atbilstoši Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma regulējumam, norādīja parlamentā.

Lielstraupes pils ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa daļa. Straupes pils un baznīcas komplekss pazīstams kā viens no gleznieciskākajiem arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Lai arī objekts iespēju robežās tiek uzturēts atbilstoši kultūras pieminekļu aizsardzības prasībām, tā tehniskais stāvoklis kopumā ir neapmierinošs, un nepieciešams plānot gan neatliekamu glābšanu, gan pils konservāciju un restaurāciju, teikts likumprojekta anotācijā.

Lai likuma projekts par nekustamā īpašuma nodošanu Cēsu novada pašvaldībai stātos spēkā, tas jāskata Saeimā vēl divos lasījumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti