Konceptuāli atbalsta kriminālatbildību par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā virs 1,5 promilēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā plānots noteikt kriminālatbildību par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja vadītāja izelpā konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles. To paredz Krimināllikuma grozījumi, kurus Saeima ceturtdien, 9. jūnijā, atbalstīja pirmajā lasījumā.

Kriminālatbildību plānots noteikt arī par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. 

Savukārt par velosipēda, elektroskrejriteņa vai mopēda vadīšanu vai mācīšanu vadīt mopēdu, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, varēs piemērot administratīvo atbildību.

Likumprojekta autori skaidroja, ka grozījums paredz skaidri norobežotu administratīvo atbildību no kriminālatbildības, jo transportlīdzekļa vadītājiem turpmāk kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā iestāsies, sākot no 1,5 promilēm. 

"Ar šiem grozījumiem paredzēts sekmēt tādu personu skaitu samazināšanos, kuri vada vai māca vadīt velosipēdu, elektroskrejriteni vai mopēdu, atrodoties alkohola reibumā vai atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Jo sods kā ietekmēšanas līdzeklis, kas tiek piemērots pārkāpumu izdarījušai personai, lai aizsargātu sabiedrisko kārtību, atjaunotu taisnīgumu un sodītu par izdarīto pārkāpumu, ir nepieciešams ne tikai, lai atturētu pārkāpumu izdarījušo personu no turpmākas pārkāpumu izdarīšanas, bet arī lai atturētu personu no soda pārkāpuma izdarīšanas vispār," teikts likumprojekta anotācijā.

KONTEKSTS:

Pašlaik atbilstoši Ceļu satiksmes likumam par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, kas pārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Savukārt kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu, ja vadītājs atrodas alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē, ir paredzēta transportlīdzekļa vadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību.

Vienlaikus paredzēts noteikt kriminālatbildību par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs vai narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes. Pašlaik kriminālsods par to paredzēts transportlīdzekļa vadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti