Konceptuāli atbalsta kompensāciju izmaksu trūcīgajiem par elektrības sadārdzināšanos

Saeimas sociālo un darba lietu komisija otrdien uz pirmo lasījumu atbalstījusi valsts atbalstu trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām elektroenerģijas izmaksu segšanai likumprojektu, ar kuru no nākamā gada pēc tirgus atvēršanas tiks ieviests mehānisms mazturīgo elektrības lietotāju atbalstam.

43% - par tik lielu apjomu pēc nākamā gada varētu pieaugt elektrības cenas attiecībā pret šī brīža subsidēto starta tarifu, tāpēc koalīcija nolēma, ka mazāk turīgajiem iedzīvotājiem ir jāsniedz atbalsts piecu eiro apjomā mēnesī.

Iepriekš lielākās domstarpības bija saistītas ar iecerēto atbalsta sniegšanas kārtību, pret kuru iebilda pašvaldības. Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieka Jurija Spiridonova teiktais ļauj secināt, ka šobrīd tomēr ir sasniegts kompromiss.

„Šis likumprojekts lielā mērā atkārto to, ko mēs esam stāstījuši šai komisijai pirms viena no mēģinājumiem atvērt elektrotirgu mājsaimniecībām. (..) Mehānisma būtība ir tāda, ka pašvaldības informē elektrības tirgotāju par noteikto klientu, kuram būtu piemērojama atlaide, klients šo atlaidi piemēro un pēc tam šīs atlaides izsniedz,” sacīja Spiridonovs.

Atbalstu sistēmas ieviešanai pauda arī Latvijas energokompānijas „Latvenergo” Regulācijas lietu vadītājs Kristaps Ločmelis. „Šis piedāvātais risinājums ir mazliet sarežģītāks nekā līdz šim, bet viņš ir īstenojams. Mēs esam ieinteresēti, lai līdz 1.janvārim vismaz kaut kāds atbalsts būtu,” teica Ločmelis.

Tiesa, diskusijas deputātu vidū raisīja apstāklis, ka šāds atbalsts šobrīd paredzēts tikai elektrības izdevumu segšanai, bet neatrisinātas paliek mazturīgo problēmas, kas saistītas ar citu mājokļa izmaksu kāpumu.

„Man, šķiet, ka labāks atbalsta veids būtu pabalsts, ko valsts līdzfinansētu universāla mājokļa pabalsta  veidā, jo tūlīt nāks gāze un, iespējams, vēl kāds maksājumi. (..) Man ir žēl, ka Latvijas P ašvaldību savienība iecirtās un kategoriski atteicās pieņemt šo variantu,” atzina bijusī labklājības ministre un tagadējā Saeimas deputāte Ilze Viņķele („Vienotība”).

Tālāk par apstiprināto likuma projektu būs jālemj Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti