Konceptuāli atbalsta divu grozu veselības sistēmas atlikšanu līdz 2021. gadam

Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz līdz 2021. gadam atlikt divu pakalpojumu grozu valsts veselības apdrošināšanas sistēmu. Sākotnēji to bija plānots ieviest jau no šī gada.

Saeima šos grozījumus atzina par steidzamiem un galīgajā lasījumā plāno lemt pēc nedēļas, 13. jūnijā.

Koalīcijas partijas iepriekš atbalstīja ierosinājumu, ka līdz ar divu grozu sistēmas likvidēšanu tomēr saglabājama obligātā veselības apdrošināšana, taču paplašināms to personu loks, kuras pakļautas apdrošināšanai. Tai iedzīvotāju grupai, kas paliks ārpus sistēmas, plānots noteikt obligātās iemaksas 51 eiro apmērā.

Tā kā šādas izmaiņas skar ne tikai veselības aprūpes politiku, bet arī nodokļu jautājumus, tās būtu ieviešamas vienlaicīgi ar reformām nodokļu jomā. Līdz ar to esot nepieciešami grozījumi likumā, nosakot, ka personai līdz 2021. gadam ir tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros tāpat kā līdz šim.

Ceturtdien bijusī veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) aicināja deputātus neatbalstīt divu grozu sistēmas atlikšanu, bet nākt ar skaidru piedāvājumu, kā mainīs Veselības aprūpes finansēšanas likumu. “Kolēģi, jūs visi solījāt, ka būs papildu finansējums un viens grozs. Šis ir viltus viens grozs,” sacīja Čakša.

Savukārt Mārtiņš Šteins (“Attīstībai/Par!”) skaidroja, ka izmaiņas ir nepieciešamas, lai labotu iepriekšējās valdības un ministres “rupjās kļūdas”, kā arī, lai strādātu pie citām nodokļu izmaiņām.

KONTEKSTS:

No šī gada Latvijā bija jāsāk darboties veselības aprūpes finansēšanas modelim, kas balstās uz valsts veselības apdrošināšanu un paredz divus atšķirīgu līmeņu pakalpojumu grozus pacientiem, kas veic šos apdrošināšanas maksājumus, un tiem, kas tos neveic.

Stājoties amatā, veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") uzsvēra, ka divu grozu sistēma paredz pacientu diskrimināciju veselības aprūpē pēc viņu nodarbinātības veida. Tāpēc Saeima sākotnēji atlika divu grozu sistēmas darbību līdz 1. jūlijam.

Vēlāk valdība piekrita likvidēt divu grozu veselības aprūpes sistēmu un to aizstāt ar vienotu veselības pakalpojumu klāstu.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti