Konceptuāli atbalsta «čekas maisu» nodošanu arhīvam; Saeimā būs darba grupa

Saeima ceturtdien, 8. februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu nodošanu Nacionālajam arhīvam, vēsta Saeima.

Lēmums arī nozīmē veidot darba grupu ar deputātiem, jomas ekspertiem un juristiem, lai novērstu konstatētās likumu kolīzijas un precizētu likumprojekta sākotnējo redakciju.

Kopumā likumprojekta mērķis ir nodrošināt PSRS okupācijas režīma varas sistēmas izgaismošanu, publiskojot Latvijas Komunistiskās partijas un LPSR VDK dokumentus ar to zinātniskiem komentāriem, teikts likumprojekta anotācijā.

Paredzams, ka visi dokumenti, kas šobrīd glabājas Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā, tiks nodoti Latvijas Nacionālajam arhīvam, un tie būs pilnā apmērā bez ierobežojumiem publiski pieejami.

KONTEKSTS:

Saeima jau 2014. gada maijā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc 2018.gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā.

VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisija strādā jau trīs gadus, taču līdz šim tai nav izdevies piekļūt pie SAB Totalitārisma seku dokumentēšanas centra rīcībā esošajiem “čekas maisiem”.

Pētnieki vairākkārt norādījuši uz šķēršļiem, lai strādātu ar "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB. 

2017.gada nogalē Saeima sprieda par VDK pētnieku darba uzraudzību, taču atteicās no šīs ieceres.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti