1:1

1:1 Gundars Rēders: Inna Šteinbuka

1:1

1:1 Gundars Rēders: Mārtiņš Brauns

Brauns par čekas maisiem

Komponists Brauns par čekas maisu iztirzāšanu: «Ejiet d***t!»

Bijušās padomju Valsts drošības komitejas (VDK) jeb čekas maisu nodošana atklātībai un iztirzāšana būtu liela Krievijas specdienestu uzvara, uzskata komponists Mārtiņš Brauns.

LTV raidījumā “Viens pret vienu”, jautāts, vai Latvijai šobrīd būtu jāizvērtē, ko katrs darījis un kā uzvedies padomju laikā, vai sadarbojās ar režīmu, vai pretojās, Brauns sacīja, ka vēlas iesākt atbildi ar “nekā personīga - ejiet “d***t!”.

“Domāju, ka Krievijas specdienesti būtu guvuši šinī gadījumā lielu uzvaru pie maisu tādas atklātības”, jo cilvēku, kas vēl aizvien kalpo šiem specdienestiem, nebūtu šajos sarakstos iekšā, uzskata Brauns.

“Un ierēdņi, pildīdami plānus, varēja šos sarakstus falsificēt, kā vajag,” sacīja Brauns.

Sarakstos varēja būt meli, jo Krievijas dienesti jau vēl cara laikos bija slaveni ar saviem melotājiem un apmelojumiem, pauda Brauns.

“Tāpēc es šo rupjību pasaku,” viņš piebilda.

Viņš arī stāstīja, savulaik pats ticis apmelots, bet, jautāts, par ko tieši, komponists vien noteica: “Ai, negribu..”.

KONTEKSTS:

Latvijā čekas aģentu kartītes (aptuveni 4000) un ziņojumu datu bāze ("Delta") atrodas slepenajās telpās un vairāk nekā 25 valsts neatkarības gados nav atrasta iespēja atrisināt it kā tehnisko brīvas pieejas jautājumu. VDK izpētes komisijai Latvijā par čekas dokumentu, tostarp aģentu kartotēkas un ziņojumu datu bāzes publiskošanu līdz maija beigām jāiesniedz ziņojums valdībā.

 

4 komentāri
MChuzzlewit
Uldis Ģērmanis gan neteica "ejiet d**st", bet ka maisi ir jāpublicē un sīkajiem stukačiem ir jāatklāj, kam viņi stučījuši - tā to sistēmu, kas turpina ietekmēt politiskās norises Latvijā, var sākt drupināt. Ģērmaņa intervijas fragments ir arī JūTūbā: "Vēsturnieks Uldis Ģērmanis - par čekas maisiem."
Atis Priedītis
Esmu uzrakstījis un izdevis savu atmiņu grāmatu "Gan jau rīts mūs atradīs" par to kā čeka vajāja citādi domājošos 80.tajos gados. Tās nebija tikai maigas pārrunas un aizrādījumi. Patiesībā tas bija nežēlīgs psiholoģiskais terors, kura rezultātā cilvēki gan sajuka prātā, gan izdarīja pašnāvības vai gāja bojā "nelaimes gadījumos". Grāmata ir pieejam arī internetā: https://files.inbox.lv/ticket/35ac5d902237cafc898841ae12bb67c5aa4407af/Makets_Prieditis_GanJauRitsMusAtradis_TIPOGR-02.pdf
truejabis
kā tad tur ir, dirsā sūtītāj, - visi brāļi, arī brāļu apspiedēji? Tu taču nebūsi galma klauns, a?
truejabis
žēl , ka nedzirdēju komponista viedokli par aizliegto Eihes Daugavu. Vecos čekistus pasūtīja mežā, bet kā ar jaunajiem?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti