Panorāma

Ārste: Omikrons saasina hroniskās saslimšanas

Panorāma

Panorāma

Tapuši noteikumi par kompensācijām vakcinācijas blakņu dēļ

Kompensāciju pēc Covid-19 potes varētu piešķirt par ilgstošiem veselības traucējumiem

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi kārtību kompensācijas piešķiršanai gadījumos, kad Covid-19 vakcīnas blakusparādību rezultātā cilvēkam radies smags vai vidēji smags kaitējums veselībai vai dzīvībai. Saskaņā ar ieceri, kas vēl jāskata valdībai, kompensāciju varēs prasīt par ilgstošiem veselības traucējumiem.

Kas varēs prasīt kompensāciju?

Ministrija informēja, ka izstrādātajā noteikumu projektā paredzēts, ka smaga vai vidēji smaga kaitējuma veselībai vai dzīvībai gadījumā, ko izraisījušas Covid-19 vakcīnas blakusparādības, varēs pieprasīt kompensāciju.

Kompensāciju varēs pieprasīt tie cilvēki, kuri vakcīnu saņēmuši Latvijā Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu un veselībai vai dzīvībai nodarītais kaitējums ir tieši saistīts ar vakcīnas izraisītu blakusparādību, kas norādīta vakcīnu aprakstā, kā rezultātā radušies

paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuru dēļ pacienta pašaprūpe un funkcionalitāte  nav atjaunojusies 26 nedēļu laikā.

Smags kaitējums – paliekoši veselības traucējumi, ko radījis kāda orgāna vai tā funkcijas zaudējums, izraisot neatgriezeniskas pašaprūpes, funkcionalitātes, darbspēju un dzīves kvalitātes zudumu.

Vidējs smags kaitējums – ilgstoši veselības traucējumi, ko radījis kāda orgāna vai tā funkcijas zaudējums, daļēji ierobežojot pašaprūpi, funkcionalitāti, darbspējas un dzīves kvalitāti.

Kādi izdevumi tiks kompensēti?

Tostarp paredzēts kompensēt ārstēšanās izdevumus, kas radušies, lai novērstu vai mazinātu Covid-19 vakcīnas blakusparādību rezultātā nodarītā kaitējuma veselībai sekas.

Tiesa, ka Ministru kabineta noteikumi jau šobrīd paredz, ka visus izdevumus, kas saistīti ar Covid-19 vakcināciju, tostarp izraisīto komplikāciju ārstēšanu finansē no valsts pamatbudžeta. Tomēr VM norādīja, ka pacientam var rasties nepieciešamība neatliekamai pakalpojuma saņemšanai vērsties pēc maksas veselības aprūpes pakalpojumiem vai pirkt medikamentus, kas netiek kompensēti no valsts budžeta līdzekļiem zāļu kompensācijas sistēmas ietvaros.

Kur jāiesniedz pieteikums?

Lēmumu par kompensācijas piešķiršanu pieņems Zāļu valsts aģentūra, kur būs jāiesniedz kompensācijas pieprasījuma iesniegums. Saskaņā ar Covid-19 infekcijas pārvaldības likumu to varēs izdarīt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču

ne vēlāk kā triju gadu laikā no vakcinācijas dienas.

Lai iesniegtu kompensācijas pieprasījumu, būs jāaizpilda iesnieguma forma un jāpievieno ārstniecības personas slēdziens par iespējamo cēloņsakarību ar Covid-19 vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī medicīniskie dokumenti, kas to apliecina. Savukārt, pieprasot izdevumu segšanu par ārstniecību, būs jāiesniedz maksājumus apliecinoši dokumenti, un medicīnas dokumenti, kas to apliecina, piemēram, par ārstu sniegtajām konsultācijām, medicīniskajām manipulācijām, diagnostiku u.c.

Pacienta nāves gadījumā kompensācijas prasījuma iesniegumu varēs iesniegt pacienta mantinieks. Savukārt pieprasījumus par nepilngadīgām personām vai rīcībnespējīgām personām varēs iesniegt šo personu likumiskie pārstāvji.

Vēl jālemj valdībai

Līdz šim Latvijā kompensācijas mehānisms bija paredzēts tikai par ārstniecības procesā pacienta veselībai vai dzīvībai nodarītu kaitējumu, proti, par kaitējumu, kuru ar savu darbību vai bezdarbību nodarījušas ārstniecības iestādē strādājošās ārstniecības personas vai radījuši apstākļi ārstniecības laikā, un tas tika kompensēts no Ārstniecības riska fonda. Vakcinācijas pret Covid-19 blakņu gadījumā kompensācijas paredzēts izmaksāt no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

To, ka kompensācijas par Covid-19 blakņu vidēji smagām un smagām sekām būs, pērn novembrī lēma Saeima. Tika lēsts, ka kompensāciju maksimālais apmērs varētu būt 142 tūkstoši eiro uz cilvēku par ļoti smagām sekām. Analoģiski, kā tas ir Ārstniecības riska fondā.

Valdībai uzdots izstrādāt smalkāka kompensāciju mehānisma izmaksas kārtību. VM izstrādātā piedāvājuma sabiedriskā apspriede notiks līdz šā gada 7. februārim.

Plānots, ka atlīdzību pieteikumus Zāļu valsts aģentūra sāks pieņemt no 1.maija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt