Kompensāciju par kovida vakcīnu iespējamām blaknēm mēneša laikā pieprasījis 21 iedzīvotājs

Mēneša laikā, kopš iedzīvotājiem ir iespēja pieteikties kompensācijām par kovida vakcīnas izraisītām komplikācijām, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi 21 iesniegumu. 

Pieprasījumus var iesniegt, lai pārbaudītu, vai vakcinācijas pret kovidu dēļ iestājusies nāves, pacientam radušās paliekošas, ilgstošas, vidēji smagas vai smagas blaknes. Šī mēneša laikā aģentūra saņēmusi 21 iesniegumu. Pašlaik gan notiek iesniegumu izvērtēšana un tā nav noslēgusies vēl nevienā gadījumā.

Kompensāciju par kovida vakcīnu iespējamām blaknēm mēneša laikā pieprasījis 21 iedzīvotājs
00:00 / 02:03
Lejuplādēt

Kā norādīja ZVA – saskaņā ar noteikumiem, kompensācijas pieprasījumi jāizvērtē pusgada laikā, savukārt sarežģītos gadījumos tam dotais laiks ir viens gads. Bet, ja būs iemesls atteikt pieprasījuma izskatīšanu, par to iesniedzējs jāinformē mēneša laikā.

Līdz maija beigām ZVA ir izvērtējusi 45 ziņojumus par aizdomām, ka vakcīnas dēļ iestājusies pacienta nāve. Vakcinācijas saistība ar letālu iznākumu pašlaik ir konstatēta tikai vienā gadījumā – jau februārī. Toreiz lietota "AstraZeneca" jeb "Vaxzevria" vakcīna. Vēl astoņi iesniegumi šobrīd tiek vērtēti vai gaida savu kārtu. Par blakus parādībām, kas nav saistītas ar nāvi, aģentūra līdz maija beigām saņēmusi teju 3500 ziņojumu. Vidēji tiek saņemts viens ziņojums par blakus parādībām uz katriem 800 vakcinācijas gadījumiem.

Vairums no blaknēm ir ļoti vieglas – piemēram, sāpes vakcinācijas vietā vai ķermeņa temperatūras kāpums. Taču aptuveni 100 ziņojumi ietver arī ziņas par iespējamām nopietnākām blakus parādībām.

Tāpat zināms, ka ZVA pirmo reizi līdz šim atkārtoti pārbaudījusi jau pārbaudītu ziņojumu par aizdomām saistībā ar vakcīnas izprovocētu nāvi. Tas darīts, jo oktobrī Eiropas Zāļu aģentūra apstiprināja jaunu blakusparādību "Janssen" vakcīnai – venozo trombemboliju, tādēļ šis viens ziņojums par letālu gadījumu, kurā bija venozā trombembolija, atkārtoti izvērtēts. Taču arī pēc otrās pārbaudes konkrētajā gadījumā nav apstiprināta nāves saistība ar vakcīnu.

Ziņojumi par blaknēm tiek ievākti primāri, lai uzlabotu medikamentu drošumu, savukārt kompensācijas ir domātas, lai palīdzētu tiem, kuriem zāļu lietošana radījusi kādu kaitējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt