Komisija: PSRS nodarīto zaudējumu apmērs pārsniegs 300 miljardus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Padomju okupācijas nodarītie zaudējumi Latvijai pārsniegs 300 miljardus eiro, liecina darbu atsākušās PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisijas sākotnējas aplēses. Darbs vēl turpināsies, un komisija to neuzskata par bezjēdzīgu, ziņo LTV korespondente Līva Rauhvargere.

Komisijas galīgās aplēses par padomju režīma nodarītajiem zaudējumiem vēl top, medijiem pastāstīja komisijas pārstāve Ruta Pazdere.

Viņš norādīja, ka komisijai ir nepabeigto darbu saraksts, mērķis ir zināms un nosprausts, pērn izlietoti 10 000 latu, šogad komisijas rīcībā ir 34 260 eiro.

Komisija darbojas vairākos virzienos – tautsaimniecības, demogrāfijas, arī vēstures un kultūras un sociālajā jomā. „Mēs redzam, ka notiek valodas referendums un mums ir sašķelta sabiedrība, kas arī ir okupācijas sekas un arī nes zaudējumus,” norādīja komisijas pārstāve.

"Mēs veicam pētījumus par PSRS okupācijas režīma nodarītajiem zaudējumiem Latvijas tautsaimniecībai, Latvijas videi nodarītajiem zaudējumiem, jo Latvijas vide tiešām ir piesārņota, un mēs katru gadu maksājam simtiem miljonu latu šo PSRS nodarījumu dēļ. Tos līdzekļus varētu izmantot citām vajadzībām. Apzinām nodarītos zaudējumus demogrāfijas jomā, jo, ja nebūtu PSRS okupācijas, tad arī mūsu iedzīvotāju skaits būtu pāri diviem miljoniem,” stāstīja Pazdere.

Komisija uzskata, ka par aprēķinātajiem zaudējumiem būtu jāpiestāda rēķins Krievijai, prasot tos kompensēt. 

Komisija pārliecināta, ka tas nav bezjēdzīgi, jo, piemēram, Vācija kompensēja savulaik nodarīto citām valstīm, un arī Krievijai kā PSRS mantiniecei vajadzētu sekot šim piemēram.

Jau ziņots, ka pērn gada nogalē valdība nolēma atjaunot krīzes laikā apturēto PSRS zaudējumu aprēķināšanas komisijas darbību. Komisija bija darbojusies no 2005. līdz 2009.gadam un darbību bija pārtraukusi ekonomiskās krīzes apstākļos finanšu trūkuma dēļ.

 Komisijas sastāvā iekļāva pārstāvjus no Ģenerālprokuratūras, Latvijas Kara muzeja, Baltijas – Ziemeļu pētījumu centra, Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas okupācijas izpētes biedrības, Latvijas Universitātes, Ekonomikas ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Ārlietu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas.

Valdībai par pienākumu izveidot šādu komisiju uzliek Saeimas 2005.gada 12.maija deklarācija „Par Latvijā īstenotā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti