Dienas ziņas

Skolās sāk ierīkot gaisa kvalitātes mērītājus

Dienas ziņas

Pēc jauna izskalojuma dūņu dīķos izvietos videokameras

Kolkasragā pirmo reizi izveidojies stāvkrasts

Kolkasragā pirmo reizi izveidojies stāvkrasts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kad pēdējo reizi pirms vairāk nekā desmit gadiem kolcenieki veica zemes mērījumus, viņi secināja, ka jūrā pazuduši trīs hektāri Kolkasraga teritorijas. Ja mērījumus veiktu šogad, rezultāti būtu vēl iespaidīgāki, jo šoziem Kolkasragā jūra pietuvojusies par aptuveni 20 metriem un pirmo reizi pludmalē izveidojies stāvkrasts. To steidz vērot tūristi, tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina izmantot tikai ierīkotās takas, lai intensīvajā noslogojumā, izbradājot teritoriju, krasts netiktu zaudēts vēl vairāk.

Informācijas zīmes jau aizskalojis ūdens, nogāztas simboliskās priedes ar diviem stumbriem, kas auga pašā spicē, kur satiekas divas jūras. Nekurienē beidzas arī centrālā laipa. Daļa laipas posmu gan ik gadu nesezonā tika noņemti un vasarā pielikti atpakaļ, taču šogad daba sagādāja daudz vairāk darba.

Kolkasrags 2022.gada februārī.
Kolkasrags 2022.gada februārī.

"Mēs noņēmām tā, kā parasti. Jūra nāk klāt, mēs vēl vienu posmu noņemam, jūra nāk klāt, mēs vēl vienu posmu... Beigās bija tā, ka nācās arī tur, kur bija "Kolkasrags – Priežu taka", pat to norādi ņemt nost, jo savādāk tā būtu vienkārši iegāzusies jūrā," stāstīja SIA "Kolkasrags" vadītājs Jānis Dambītis.

Iespējams, tagad nāksies veidot kāpnes vai lēzenāku noeju, jo pirmo reizi Kolkas piekrastē izveidojies stāvkrasts, kas sasniedz pat divu metru augstumu. Tas liek uzmanīgiem būt arī tūristiem.

"Ja tu ej gar to pašu krastu, var būt moments, kad tas nobrūk. Tur tomēr ir diezgan augsts. It sevišķi, ja ir gados vecāki cilvēki – nevajadzētu iet līdz pašai stāvkrasta malai," norādīja Dambītis.

Talsinieki Juris un Indra šeit pēdējo reizi bijuši pirms dažiem gadiem, kad jūra bija atkāpusies un ar kājām varēja aiziet neierasti tālu. Šodien viss pilnīgi pretēji.

"Tāpēc arī braucam – tādos unikālākos gadījumos. Kolku jau vispār var apmeklēt tikai vai nu ļoti skaistā laikā vai ekstremālos apstākļos," atzina Kolkasraga apmeklētājs Juris no Talsiem.

"Nu, tagad briesmīgi ir – viss ir nopūsts nost, nolīdzināts. Raga nemaz vairs nav. Mēs tur gar tiem akmeņiem esam staigājuši, tagad tur ir ūdens,"

teica Kolkasraga apmeklētājs Egons Sakniņš no Vandzenes.

Ūdenī redzami vien senie bākas akmeņi, bet pati Kolkas raga spice ir vizuāli nobīdījusies.

"Tas raga sēklis ir ieskalots gandrīz puskilometru līča pusē iekšā. Tā raga spice ir izveidojusies tā, ka no vecās bākas drupām līča pusē neliela spicīte sāk veidoties. Nevar būt, ka raga nebūs. Tas būs, tikai mūžīgi mainīgs," uzskata Dambītis.

Kā sava veida Kolkasraga vizītkarte ir līča pusē kritušie koki, kas Kolkai ļauj iekļūt dabiskāko pludmaļu topu augšgalos.

Vairumam tūristu mežonīgums patīk, bet daļa iedzīvotāju sūdzas par nesakoptību. DAP skaidroja, ka kokiem ir jāpaliek, jo tie kalpo kā viļņlauži.

"Tātad samazina šo vēja triekto ūdens ātrumu, tādā veidā kaut cik pasargājot šo krastu no vēl intensīvākas noskalošanas," skaidroja DAP Kurzemes reģionālā administrācijas direktore Dace Sāmīte.

Sāmīte atzina, ka prognozes liecina – katrā vētrā Kolkas ragā varētu maksimāli noskalot par 15 līdz 20 metriem. Tieši tāpēc aizsargjosla ir 300 metri, lai ar laiku ūdenī nenonāktu arī ēkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti