Kolkas pagasta pārvaldnieku atlaida par spīti ministrijas brīdinājumiem; ar zaudējumu piedziņu gan nesteidzas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kad pērnā gada augustā Dundagas novada vadība izlēma patriekt Kolkas pagasta pārvaldnieku Aldi Pinkenu, pagasta iedzīvotāji un arī pašvaldību darbu uzraugošā ministrija brīdināja, ka tāda iecere ir prettiesiska. Taču domes vairākums ar mēru Aldi Feltu priekšgalā brīdinājumos neklausījās un pagasta pārvaldnieku atlaida. Tiesa šo lēmumu ir atzinusi par nelikumīgu, likusi izmaksāt kavēto algu un arī morālā kaitējuma kompensāciju. Taču ar kļūdas atzīšanu, atbildīgo meklēšanu un zaudējumu piedziņu gan Dundagas dome nesteidzas.

Pagājušā gada 9. augustā, piektdienas vakarā pussešos, Dundagas novada domes priekšsēdētājs Aldis Felts no apvienības «Mūsu cilvēkiem» izsludināja domes ārkārtas sēdi, kurā vienīgais darba kārtības jautājums bija par Kolkas pagasta pārvaldes vadītāja Alda Pinkena atbrīvošanu no amata.  

Kolkas pagasta pārvaldnieku atlaida par spīti ministrijas brīdinājumiem; ar zaudējumu piedziņu gan nesteidzas
00:00 / 06:23
Lejuplādēt

Pašvaldības izpilddirektore Janita Vanda Valtere domes sēdē nolasīja vairāk nekā 30 lappušu pārmetumu sarakstu, no kā noprotams, ka konflikts ar Kolkas pārvaldnieku radies ilgākā laikā, bet lielākā daļa pārkāpumu bijuši formāli, nepienācīgi pildot izpilddirektores daudzos rīkojumus.

Daļa deputātu pauda aizdomas, ka tā ir izrēķināšanās ar nevēlamu cilvēku, kas turklāt nebaidās norādīt uz izpildvaras darba kļūdām. Un ārkārtas sēde ieilga vairāk nekā divu stundu garumā.  

Izpilddirektores Janitas Vandas Valteres sagatavoto lēmumprojektu saskaņoja jurists Jānis Langzams, bet domē par to jeb par Kolkas pagasta pārvaldnieka atlaišanu balsoja mērs Aldis Felts un domnieki Regīna Rūmniece, Gunārs Kristiņš, Māris Napskis un Jānis Mauriņš. Pret balsojušie pēc nedēļas sasauktā ārkārtas sēdē centās panākt lēmuma atcelšanu, bet to nepanāca.

Arī Kolkas ciema iedzīvotāju kopiena un pašvaldību lietu ministrija brīdināja, ka atbrīvošana ir prettiesiska.  

Atlaistais pārvaldnieks Pinkens devās uz tiesu. Dundagas dome nepiekrita izlīgumam, un tiesu zaudēja. Pinkenu atjaunoja amatā, bet no domes piedzina līdz tam neizmaksāto algu gandrīz 7000 eiro apmērā, pusotra tūkstoša eiro kaitējuma kompensāciju, kā arī tiesas izdevumus.

Pinkens lēš, ka no malas algota jurista un citu izdevumu segšana pašvaldībai nodarījusi  zaudējumus vairāk nekā 13 000 eiro apmērā.

Viņš sprieda, ka privātajā organizācijā tas nenotiktu, bet pašvaldībās pārāk vienkāršoti rīkojas ar nodokļu maksātāju naudu, nav sajūtas par sodu. Viņš sacīja, ka pašvaldība praktiski noliek šo pašvaldības budžeta naudu zemē un izliekas, ka tā arī bija, bet tā nebija – kāds šo naudu zemē nometa.

Pinkens kopš aprīļa cenšas panākt, lai Dundagas dome izvērtē nodarītos zaudējumus un meklē atbildīgo.

Pēc ilgas un garas sarakstes arī pašvaldību lietu ministrija likusi domei sasaukt sēdi un šo lietu izpētīt.

Pēc Valsts kontroles vairāku gadu centieniem likumdevējs ir skaidri noteicis, ka amatpersonām ir jāatbild par publiskajai pārvaldei apzināti nodarītiem zaudējumiem. Tāpēc nu jau demisionējušais ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) licis Dundagas mēram Aldim Feltam paskaidrot bezdarbības iemeslus. 

Bet Dundagas pašvaldības izpilddirektore sasirga un darba nespējā devās pirms trim mēnešiem laikā, kad Kolkas pārvaldnieka cīņā par atbildīgā meklēšanu un zaudējumu piedziņu iesaistījās ministrija. Mērs skaidro, ka vērtēt viņas rīcību, kamēr viņa slimo, būtu nekorekti.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā gan norāda, ka dome darbinieka atbildību var vērtēt neatkarīgi no viņa veselības stāvokļa, jo vēl jau nav runa par atbrīvošanu vai zaudējumu piedziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti