Dienas ziņas

Tapusi jauna A. Manfeldes grāmata

Dienas ziņas

Apbalvo Gada lauksaimnieku 2019

Kartupeļu kolekcijas daudzveidība

Kolekcionārs Talsos audzē 18 dažādas kartupeļu šķirnes

Talsinieks Elvijs Brauns kopš bērnības aizrāvies ar lauku darbiem. Sākotnēji palīdzējis ģimenei lopkopībā, bet 12 gados pats sācis audzēt kartupeļus. Jau vidusskolā ticis pie unikālām kartupeļu šķirnēm un gandrīz 20 audzē pašlaik.

Mācoties vidusskolā, Elvijs Brauns veica zinātniski pētniecisko darbu par kartupeļiem. Viņš ieguva vairākas šķirnes no Stendes Agroresursu un ekonomikas instūta un pētīja katras šķirnes īpašības. Tā arī radusies viņa aizraušanās. Pēc vidusskolas beigšanas iestājās Latvijas Lauksaimniecības universitātē, ieguva agronoma kvalifikāciju un nu ir kartupeļu kolekcionārs.

"Es principā uzskatu, ka tādi, kā es, ir ļoti reti, īpaši jaunieši, kuri nodarbojas ar tik daudz šķirņu audzēšanu, jo Latvijā samazinās platības kartupeļu stādījumiem. Es domāju, ka tas ir diezgan unikāli, ka es varu piedāvāt cilvēkiem tiešām tās šķirnes, kas viņiem garšo. Principā mērķis ir tāds – bez ķimikālijām izaudzēt Latvijas agroekonomiskajiem apstākļiem piemērotu šķirni," stāstīja kartupeļu kolekcionārs Elvijs Brauns.

Elvijs šobrīd 600 kvadrātmetros audzē 18 dažādas kartupeļu šķirnes. Piecas ir krāsainas un, kā stāsta kolekcionārs, tieši tās ir ar uzturvielām visbagātākās. Viena krāsainā šķirne ir paredzēta čipšu gatavošanai, pārējās – vārīšanai, cepšanai un biezputrām. "Pie novākšanas vislielāko prieku sagādā tas, ka, ja tu esi mērķēts uz sēklas bumbuļu lielumiem, esi izmantojis tādu tehnoloģiju, ka tiešām tā tehnoloģija ir izpildījusies simtprocentīgi, visi ir vienādas formas izmēri, tieši piemēroti sēklām un bez slimībām, tas ir tas, kas palīdz arī, iedvesmo arī," norādīja Brauns.

Lai iepazīstinātu cilvēkus ar savām kartupeļu šķirnēm, Elvijs organizē degustācijas un lekcijas par kartupeļu audzēšanu. Viņš atzīst, ka degustācijās, kurās pats piedalījies, parasti ir līdz 10 šķirnēm un tāpēc lepojas, ka var parādīt 18. Elvijs kartupeļus audzē, lai pēc tam tos piedāvātu mazdārziņu īpašniekiem. Elvijs pie paveiktā neplāno apstāties, drīzumā paplašinās kartupeļu audzēšanas platības, lai varētu piedāvāt aizvien jaunas šķirnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt