Panorāma

Politiķi nosoda naida uzbrukumus un gatavo izmaiņas likumos

Panorāma

R. Paula mūzika iekļauta oskarotajā «Soul»

Dienesta pārbaudē vērtēs policijas rīcību

Kolēģe par Tukumā aizdedzināto: Normundam uzbruka arī iepriekšējā dienā

Izmeklēšanā par notikumiem Tukumā, kur aizdedzināts jauns vīrietis, policija pieļauj iespēju, ka nemaz nav noticis noziegums. Šo izteikumu policija nepaskaidro. Tikmēr pašlaik smagākā stāvoklī esošā vīrieša draudzene un kolēģe pastāstīja par vairākkārtējiem draudiem un uzbrukumiem cietušajam.

Noziegums pret jauno vīrieti tika izdarīts daudzstāvu mājā Tukumā. Liesmas, kas plosīja viņa ķermeni un apģērbu, ir izdedzinājušas arī caurumus grīdas segumā.

Jaunā vīrieša Normunda draugs Artis (abi mediķi kopā īrēja dzīvokli), pamodies no drauga kliedzieniem. Dzēšot draugu, viņš pats guvis ķermeņa apdegumus un tagad ārstējas slimnīcā. LTV no rīta ar Arti sarunāto interviju veselības stāvokļa dēļ nācies pārcelt. Par Normunda veselības stāvokli zināms, ka tas ir kritiski smags.

Pēdējā, kura Normundu redzēja sveiku un veselu, bija viņa draudzene un kolēģe. Abi atvadījās ap četriem agrā piektdienas rītā.

“Viņš atnāca pie manis pāri desmitiem. Mēs spēlējām spēles – “pleisi”, “gonkas”. Sidru dzērām. Pļāpājām visu nakti. Viņš bija sabēdājies par to iepriekšējo notikumu, kad viņam uzbruka “paģītī” [kāpņutelpā – red.]. To mēs pārrunājām. Es teicu, ka viss būs kārtībā. Viņš teica, ka grib pārvākties, šī nav dzīve Tukumā viņam. Pozitīvs cilvēks vienmēr ir bijis. Mēs vēl ceļojumu plānojām kopā vasarā,” pastāstīja draudzene.

Draudzene un darba kolēģe arī atklāja, ka Normundam uzbrukts vēl iepriekšējā dienā pirms viņu aplēja ar degšķidrumu un aizdedzināja. Tā kā viņš uzbrukumus bija piedzīvojis vairākkārt, viņš nēsājis līdzi piparu gāzes baloniņu, ko iepriekšējā dienā bija nācies izmantot aizsargājoties.

“Vēl ceturtdienas rītā, kad viņš to piparu gāzi sapūta acīs viņiem, kad gribēja izmukt, viņi arī teica: ja tu ar saviem draugiem nepārvāksies no Tukuma, tu būsi līķis,” zināja stāstīt cietušā draudzene.

Taču pats sākums naidīgajai attieksmei draudzenes ieskatā varētu būt bijis rudenī. Bijis konflikts ar kādu kolēģi, kurš esot iesaistījis arī savu tēvu. Draudzene pastāstīja, ka viss eskalējies, kad uzbrucēji uzzinājuši, ka Normunds ar Arti īrē vienu dzīvokli.

“Bija īsziņas. Īsziņās bija: Tu ar savu seksuālo partneri, abi divi vācieties prom. Tāda tipa īsziņas. Draudi visādi bija. Pēc īsziņām un draudiem izdomājām, ka jāiet uz policiju.

Viņš pats negribēja iet, jo zina, kā te ir ar to policiju, nekad nekas netiek īsti risināts,” pastāstīja cietušā draudzene un kolēģe.

Policija uzskatīja, ka šie izteiktie draudi nav pietiekami kriminālprocesa uzsākšanai.

Tikmēr draudzene apliecināja – draudi un uzbrukumi turpinājušies. Kādu brīdi bijusi pauze, un tad uzbrukumi atsākušies no jauna. Taču pēc policijas sākotnējā atteikuma uztvert draudus nopietni Normunds policijā vairs neesot vērsies.

“Viņš nevarēja no dzīvokļa iziet. Kā gāja ārā, skatījās uz visām pusēm. Bez baloniņa vispār negāja ārā no mājas. Viņš bija pilnīgā paranojā iedzīts ar to visu,” pastāstīja draudzene.

Vai kriminālprocesa uzsākšanas atteikums bijis pamatots, tagad vērtēšot Valsts policijas Iekšējās kontroles birojs. Par dedzināšanu kriminālprocess ir ierosināts, taču to izmeklēs nevis Tukuma policija, bet Zemgales reģiona pārvaldes struktūrvienība.

“Valsts policija aicina sabiedrību uzticēties izmeklēšanai, kas jau no pirmās dienas notiek ciešā prokuratūras uzraudzībā. Sabiedrībai nav pamata uztraukumam, ka šis noziedzīgs nodarījums varētu būt saistīts ar neiecietības izteikšanu. Izmeklēšanā ir iegūti fakti tam, ka, iespējams, arī nav noticis noziedzīgs nodarījums,” paziņoja VP Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis.

Cik daudz ir darba versiju, policija neatklāj, arī to, vai ir kāds aizturētais, un nepaskaidro, ko nozīmē paziņojums par noziedzīga nodarījuma iespējamu neesamību.

Notikušo Tukumā pirmdien, 26.aprīlī, žurnālistiem komentēja arī Ministru prezidents un koalīcijas pārstāvji, kas piedalījās sadarbības sanāksmes sēdē. Viņi pauda nosodījumu naida uzbrukumiem un solīja strādāt pie izmaiņām likumos.

KONTEKSTS:

Pagājušajā nedēļā pēc cilvēka, iespējamas, aizdedzināšanas Tukumā, izskanēja aizdomas, ka noziegums pastrādāts homofobisku motīvu dēļ. Abi cietušie vīrieši iepriekš saņēmuši draudus, bet Tukuma policija atteikusies ierosināt kriminālprocesu.

Valsts prezidents un citas amatpersonas aicināja izvērtēt, vai notikušais nav uzskatāms par naida noziegumu. Vienlaikus politiķiem tiek pārmesta naidīgas vides radīšana ar homofobiskiem izteikumiem.

Savukārt policija dažas dienas pēc notikušā paziņoja, ka  iespējams, arī nav noticis noziedzīgs nodarījums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti