Dienas ziņas

Aizvadīts Baltijas kauss radio vadāmiem automodeļiem

Dienas ziņas

Valmieras īres namos ievācas iemītnieki

Koknesē būvē miniatūru Pērses ūdenskritumu

Koknesē būvē miniatūru Pērses ūdenskritumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kokneses parkā sākta miniatūra Pērses ūdenskrituma būvniecība. Pusotru metru augstais un trīs metrus platais ūdenskritums atradīsies parka dīķī, un vizuāli tas būs līdzīgs vēsturiskajam ūdenskritumam.

Vienu no savulaik krāšņākajiem ūdenskritumiem - Pērses ūdenskritumu - appludināja pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados pēc Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) uzcelšanas.     

“Tas bija augstākais, apmēram 2,5 līdz 3 metri. Tā lielā ūdens masa, kas gāzās pāri, īpaši pavasaros un tad, kad bija ūdeņainas vasaras, tas bija vienreizēji skaisti,” stāstīja Kokneses novada gide Spodra Briede.

Viņa atceras, kā bērnībā turp braukusi kopā ar tēti. Kad jau bijis zināms, ka dabas veidoto skaistumu appludinās, tētis ļāvis aizbrist pa terasveidīgajiem pakāpieniem virs ūdenskrituma nofotografēties.

Pērses ūdenskritums zem ūdens pazuda līdz ar Pļaviņu HES uzbūvēšanu.

“Pakāpeniski krāja, krāja ūdeni, līdz ūdenslīmenis Daugavu aizpildīja, un tad sāka arī Pērses senleju aizpildīt. Tas ir 1965. - 1966. gads, jo ūdeni krāja divus gadus,” atcerējās Spodra Brieda.

Lai ūdenskrituma vietu varētu atrast, uzstādīta skulptūra ''Pērses meitene'', bet šonedēļ parka otrā pusē sākta miniatūra Pērses ūdenskrituma būvniecība.

Projektu vadītāja Ieva Rusiņa pastāstīja, ka to veidos no dolomīta akmeņiem, kuri “būs tādi rakstaini un būs sastādīti nevis taisnā sienā, bet izvirzīti uz āru, lai pēc iespējas vairāk atgādinātu vēsturisko Pērses ūdenskritumu”.

Kādreiz slavenā ūdenskrituma līdzinieks atradīsies uz Kokneses parka dīķa. Tā darbībai ar mūsdienīgu tehnoloģiju palīdzību tiks izmantoti notekūdeņi.

“Blakus ūdenskritumam būs kāpnes, kas vedīs uz leju. Kāpnes būs savienotas ar pontona laivu, kas būs ūdens līmenī. Uzkāpjot uz laivas, varēs paskatīties, kā krīt ūdens, un nofotografēties,” stāstīja Ieva Rusiņa.

Spodra Briede atzina, ka tā būs kā piemiņas zīme, “atmiņu vieta, ka tāds ir bijis Koknesē”.

“Mēs jau viņu nekad vairs neredzēsim, bet tagad mums augšā būs jaunais ūdenskritums. Ar jaunām tehnoloģijām, ar jaunu veidojumu varbūt. Nu redzēs, kāds tas projekts sanāks,” sacīja Spodra Briede.

 Ideja par miniatūro līdzinieku esot radusies jau pirms desmit gadiem. Ticis izstrādāts arī projekts, bet tā īstenošanu apstādinājusi krīze. Tagad 1,5 metru augstais un 3 metrus platais ūdenskritums, kura izmaksas pārsniegs 60 000 eiro, tiek būvēts ar pārrobežu projekta finansiālo atbalstu. Būvniecību plānots pabeigt līdz šā gada oktobrim.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti