Kocēnu pagasta zemnieks izveido plaša mēroga nevalstisko organizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Kas cits, ja ne mēs paši” – ar šādu rosinājumu novados darbojas un arī veidojas jaunas nevalstiskās organizācijas jeb biedrības. Tās apvieno domubiedrus, kas vēlas sava novada vai pagasta dzīvi redzēt aktīvāku un sakārtotāku. Kocēnu novadā izveidotā biedrība „Gadsimta griežos” gan palīdzējusi sporta veterāniem, gan tagad apmāca bērnus un jauniešus drošībai uz ūdens. Vienā no šīm jauniešu apmācības reizēm pieredzi lūkot bija braukuši arī kaimiņu novadu biedrību pārstāvji.

Ar stāšanos ierindā un instruktāžu pie ezera sākas jauniešu apmācības pirmās palīdzības sniegšanā un glābšanā uz ūdens. Tās vada profesionāli glābēji, un jauniešiem tā ir ne tikai teorijas apgūšanā, bet arī iespēja pašiem ezerā izmēģināt savus spēkus. „Ļoti noderīgi – tā pati pirmā palīdzība – lai varētu atdzīvināt,” saka kāds no nodarbību dalībniekiem.

Šo apmācību rosinātāji nav ne izglītības iestādes, ne arī kāda valsts struktūra. Apmācību iniciators ir biedrības „Gadsimta griežos” vadītājs Ritvars Leitens. Vairāk gan zināms kā zemnieks un kartupeļu audzētājs. Un izrādās - ar kartupeļiem arī viss sākās, pareizāk sakot, sākās biedrības izveide. Proti, ar cīņu pret ievestajiem kartupeļiem. „Kad pirms trim gadiem bija tā saucamais „kartupeļu karš” pret ievestajiem kartupeļiem, radās apziņa, ka mēs vieni paši visu nevarēsim izdarīt,” norādīja Leitens.

Jauniešu apmācība ir tikai viens no biedrības darbiem, šim nolūkam veidots projekts, lai iegādātos divas desanta laivas. Bet ir arī citas aktivitātes - tā palīdzēts ar sēklas kartupeļu iegādi Kocēnu novada mazturīgajām ģimenēm, kas pašas vēlas sev izaudzēt pārtiku. Un šī labdarība jau pārkāpusi arī sava novada robežu. „Mēs organizējamies ar lauku uzņēmējiem un palīdzam ar kartupeļiem - finansējam (..),” par palīdzību sporta veterāniem, no kuriem tagad daudzi dzīvo trūkumā, stāsta Leitens. Palīdzība sporta veterāniem ir viens no biedrības uzdevumiem.

Biedrības „Jaunpiebalgas attīstības fonds” pārstāve Egita Zariņa atzīst, ka šādu, pašu vietējo aktīvo cilvēku veidoto biedrību galvenais mērķis ir uzlabot un veidot krāsaināku savu dzīves vidi.

Savukārt Variņu pagasta biedrības pārstāve Ilze Jaunpetroviča vērtē, ka laukos šo biedrību darbība ir ļoti svarīga, arī domājot par vecajiem, vientuļajiem cilvēkiem. „Mēs mēģinām izkustināt lauku cilvēkus no mājām, lai viņš nejustos pamests un vientuļš,” norāda Jaunpetroviča.

Kā atzīst visu trīs nevalstisko organizāciju biedri – neviens jau laukos uz paplātes klāt neko nenesīs, cik paši iedzīvotāji būs aktīvi, tik arī būs sakārtota un interesanta dzīves vide. „Ja mēs paši to nedarīsim, tad neviens cits mūsu vietā to nedarīs,” norāda Leitens.

Tagad visu trīs novadu biedrības iesaistījušās arī kopējā projektā, lai gūtu zinības, kā vēl pilnvērtīgāk veidot darbu savu līdzcilvēku labā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti