Dienas ziņas

Novados kritizē būvniecības likumu

Dienas ziņas

«Vienotība» kongresā spriež par nāktoni

Kocēnu novada domē «nulles» datori

Kocēnu novada dome – pirmā pašvaldība ar «nulles» datoriem

Lai ietaupītu pašvaldības līdzekļus, Kocēnu novada dome sēžu zālē ieviesusi tā sauktos “nulles” datorus - par salīdzinoši zemām izmaksām ir izveidotas 15 datorizētas darba vietas, kuras apkalpo tikai viens dators. Kocēnu novads ir pirmā pašvaldība Latvijā, kas ieviesa šādu sistēmu. 

Tagad Kocēnu novada domes deputātiem uz sēdēm vairs nav jānāk ar milzīgām papīru kaudzēm, jo visus jautājumus tagad iespējams izskatīt elektroniski.

Sākotnēji šī iecere pašvaldībai šķitusi kā neiespējamā misija, jo projekta realizēšanai bija atvēlēti tikai 2500 lati, taču ieceri izdevās īstenot.  Tiesa, neparedzētu apstākļu dēļ izmaksas bija nedaudz jāpalielina, bet tas jebkurā gadījumā ir ievērojami lētāk.  Tradicionālā veidā, ja būtu jāiegādājas 15 atsevišķi datori kopā ar visām datorprogrammām, tas izmaksātu vairāk kā 10 000 latu.

Kocēnu novada domes IT speciālists Atis Rudzītis skaidro – „pārmaiņas ir tādas, ka pie monitora ir tāda maza kastīte, kas dara to brīnumdarbu jeb savieno to īsto datoru ar šo te darba vietu”.

Jauno tehnoloģiju domes deputāti vēl tikai apgūst, taču jau tagad ir jūtami uzlabojumi. Pirmkārt jau uz domes sēdēm deputāti nāk ar brīvām rokām, nevis apjomīgu papīru kaudzi. Otrs ieguvums ir – domes sēdes tagad norit daudz raitāk, tā ietaupot arī laiku savu ikdienas darbu veikšanai.

Rubenes pamatskolas direktors  Ivars Ādamsos stāsta, ka “svarīgākais ir tas, ka mēs, pirmkārt, jau mazāk papīru patērēsim un operatīvi varam iepazīties ar materiāliem, par kuriem balsojam”.

Turklāt “nulles” datori praktiski neuzsilst un tiem nav ventialotru, tie nerada arī nekādus liekus trokšņus. Līdz ar to, tas būs vēl viens ieguvums pēc 1.jūlija, kad pašvaldībām būs jānodrošina domes sēžu ierakstīšana audio formātā un ierakstu ievietošana pašvaldības mājas lapā internetā.

Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis domā, ka ar katru nākamo sēdi dome arvien vairāk izmantos tās iespējas, ko “nulles” datori dod, „jo tur ir arī iespēja komentēt un tas viss uzreiz parādās, kurš un ko ir teicis”.

Un kā vēl viens ļoti būtisks ieguvums šai „nulles” datoru tehnoloģijai ir tas, ka tā patērē ļoti maz elektroenerģijas – katra datorizētā darba vieta vien aptuveni 5 vatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti