Koalīcijas vairākumu visās likumdošanas komisijās nevarēs nodrošināt arī pēc valdības izveides

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai arī Saeimas komisiju sastāvs pēc valdības izveidošanas mainīsies un būs centieni novērst opozīcijas vairākumu dažās no tām, visos gadījumos tas nebūs iespējams topošās koalīcijas mazā sastāva dēļ. Tādēļ Saeimas darba organizēšanu prognozē saspringtāku, nekā iepriekš, liekot deputātiem atlikt arī komandējumu plānus un neslimot.

Koalīcijas vairākumu visās likumdošanas komisijās nevarēs nodrošināt arī pēc valdības izveides
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Topošās valdības veidotāju centieni izveidot Enerģētikas un klimata ministriju un atsevišķu jomu pārvaldībā pieaicināt trīs ministru biedrus divas reizes saskārās ar Saeimas Juridiskās komisijas noraidījumu. Tas tāpēc, ka šajā komisijā pašlaik vairākums ir Saeimas opozīcijai. Tas gan netraucēja divos lasījumos šos likumprojektus izskatīt un pieņemt Saeimas sēdē. Taču šajā procesā to pavadīja stundām ilgas debates par sliktu likumdošanas praksi.

Topošās koalīcijas frakcijas apzinās, ka šādu situāciju bieža atkārtošanās bojātu iespaidu par Saeimas darbu, jo opozīcija nekavēsies uz to norādīt.

Tālab, kad vairāk nekā desmit deputātu kļūs par ministriem jaunajā valdībā, Saeimas komisiju sastāvu centīsies pārdalīt ar viņu vietā nākušiem kolēģiem,

stāstīja Nacionālās apvienības (NA) deputāte Ināra Mūrniece.

"Šo disbalansu ir radījis drīzāk matemātikas princips, nevis politisks princips. Tieši tāpēc šīs korekcijas tiks veiktas. Arī iepriekšējā Saeimas sasaukumā bija līdzīgi un arī tad tika mainīta deputātu pārstāvniecība komisijās, un ne vienu reizi vien tas notika," skaidroja Mūrniece.

Topošajai trīs politisko koalīcijai vairākuma nav un arī nebūs Nacionālās drošības komisijā, kurā katra no septiņām Saeimas frakcijām pārstāvēta ar vienu deputātu. Taču sastāva izmaiņas iespējamas citās komisijās.

"Juridiskā komisija Saeimas darbā ir ļoti svarīga, tāpat arī Ārlietu komisija. Tāpēc deputātu rotācijas notiks. Frakciju priekšsēdētāji to ir apzinājušies un izmaiņas notiks pavisam drīz," piebilda Saeimas deputāte.

To, ka šī situācija ir īslaicīga, uzsvēra arī "Apvienotā saraksta" (AS) Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars. Tā neesot nekāds pārsteigums. Esot jau apzināts, kādu jomu pārstāvji kļūs par deputātiem pēc dažu tagadējo parlamentāriešu pāriešanas darbā valdībā.

"Mēs šajā situācijā nekādu katastrofu neredzam. Ir lietas, kur ar opozīciju esam vienisprātis. Ir atsevišķi jautājumi, bet to ir stipri mazāk, kuros ir kādas ideoloģiskas domstarpības, vai kāds mēģina pelnīt politiskos bonusa punktus uz šķietami nepopulāru lēmumu. Bet svarīgākais ir vairākums parlamentā un parlamenta griba," teica Tavars.

Grūtības ar dažiem balsojumiem, komisijās nespējot vienoties ar kādu opozīcijas pārstāvi par vairākumu, izgaismojas, jo ievilcies valdības veidošanas process. Ierasti tam jānoslēdzas līdz valsts svētkiem, kas nav izdevies ne šoreiz, ne arī pirms četriem gadiem.

Lai arī izmaiņas dažu komisiju sastāvā būs iespējamas, tomēr turpmākie darba gadi koalīcijai 54 deputātu sastāvā būs saspringti.

Tik mazs pārsvars pēdējos 20 gados nav bijis, norādīja "Jaunās Vienotības" (JV) frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis. Viņš atgādināja, ka tas bija viens no galvenajiem aspektiem, kāpēc JV tik ilgstoši uzstāja uz "Progresīvo" piesaistīšanu koalīcijā.

"54 koalīcijas deputāti matemātiski nevar nodrošināt visās deviņās likumdošanas komisijās pārsvaru. Tāpēc arī vienu komisiju vada opozīcijas partijas pārstāvis, bet mēs vēl skatīsim, kādā veidā var uzlabot būtisko komisiju darbību, piemēram, Juridiskās komisijas, Sociālo un darba lietu komisijas darbu. Būs sarežģīti, prasīs milzīgu disciplīnu. Es ceru, ka tie partneri, kuri uzstāja uz trīs politisko spēku koalīciju, arī būs disciplinēti, nebraukās komandējumos. To es kolēģiem, protams, atgādināšu," sacīja Latkovskis.

Paredzēts, ka valdības deklarācijas izstrāde noslēgsies jaunnedēļ, līdztekus politiskie spēki sāks ministru amatiem nominēt konkrētus kandidātus. Balsojums Saeimā par valdības apstiprināšanu sagaidāms decembra vidū.

KONTEKSTS:

Aptuveni mēnesi pēc 14. Saeimas vēlēšanām iespējamās nākamās koalīcijas partneri JV, AS un NA parakstīja sadarbības memorandu. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvāja atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tika gaidīta atbilde no AS par viņiem piedāvāto atbildības jomu sadalījumu. Vēlāk panākta konceptuāla vienošanās par atbildības jomu sadali, un politiskie spēki ķērās klāt valdības deklarācijas izveidei, kurai iesniegti simtiem priekšlikumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti