Koalīcijas vairākums pret Stambulas konvenciju; ministrei Petravičai bažas par jēdzienu «dzimums»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu jeb Stambulas konvencija draud iestrēgt arī jaunajā Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) valdībā. Pirms trijiem  gadiem dokumentu parakstīja iepriekšējais labklājības ministrs Jānis Reirs (JV), taču Saeima šo dokumentu nav ratificējusi.  

ĪSUMĀ:

  • Koalīcijas sadarbības līgums paredz: par konvenciju partijas apturēs savu viedokli.
  • Konvenciju atbalsta “Attīstībai/Par!”, bet pagaidām šo jautājumu nevirzīs.
  • Arī “Jaunā Vienotība” atbalsta konvencijas ratificēšanu.
  • Nacionālā apvienība iebilst pret konvenciju tieši „dzimuma” jēdziena dēļ. 
  • JKP neredz nepieciešamību ratificēt konvenciju, ar vardarbību ģimenē jācīnās citādi.
  • Labklājības ministre Petraviča no „KPV LV”: Konvencija ir pretrunā ar kristīgām vērtībām.
  • Petraviča uzskata, ka viņai nav jāvirza konvencija ratificēšanai Saeimā.
  • “KPV LV”, visticamāk, konvenciju neatbalstītu.
  • Konvencijas atbalstītājiem ir izvēle - atteikties no šī jautājuma vai meklēt balsis opozīcijā.
  • Opozīcija savu viedokli pagaidām nav formulējusi.

Tas, kas Stambulas konvencija paliks par strīda ābolu arī jaunajā koalīcijā, bija skaidrs jau valdības tapšanas brīdī. Ministru kabinetu veidojošo partiju sadarbības līgumā šis bija viens no kopumā pieciem jautājumiem, kuros partneri vienojās paturēt sev tiesības balsot atšķirīgi.

Koalīcijas vairākums pret Stambulas konvenciju; ministrei Petravičai bažas par jēdzienu «dzimums»
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

„Vardarbība kā tāda ģimenēs Latvijā ir liela problēma. To parāda gan statistika, gan dažādi skaļi, bēdīgi notikumi. Tas ir ļoti pārprasts jautājums un bieži vien izmantots diskusijās starp liberāļiem un konservatīvajiem. Realitātē šis dokuments ir par vardarbības novēršanu ģimenē,” pauda „Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

Apvienība Stambulas konvencijas apstiprināšanu atbalsta.

„Lai to virzītu uz priekšu, ir viena nianse. Tā kā tas ir starptautisks līgums, tad iniciatīvai Saeimā to ratificēt jānāk no Saeimas. Valdībai par to jāvienojas.

Tuvākajās nedēļās mēs šo jautājumu nerisināsim. Lai valdība iestrādājas, bet kaut kādā brīdī „Attīstībai/Par!” būtu gatava šo jautājumu virzīt,” atzina Pavļuts.

Līdzīgi kā iepriekšējā Saeimas sasaukumā arī tagad „Jaunā Vienotība” iestājas par šī starptautiskā dokumenta pieņemšanu, apliecināja frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

„Koalīcijā šis jautājums nav vēl uzrunāts, līdz ar to tas būtu jāpaceļ. Mēs uzskatām, ka Stambulas konvencija pēc būtības vēršas pret vardarbību. Tur nav tik daudz runa par kaut kādiem dzimumiem, ko pārmet vai tulko. Tā tieši vēršas pret vardarbību ģimenē, un tā diemžēl mūsu sabiedrībā ir izplatīta. Tā ir postsovjetiska palieka, kur tiek uzskatīts, ka visu var atrisināt ar spēku; tā nav, tā nedrīkst būt. Vājāku nedrīkst sist,” pauda Latkovskis.

Taču tieši „dzimuma” jēdziens, kas ir ietverts Stambulas konvencijā, liedz konservatīvajiem spēkiem to atbalstīt - apgalvoja Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

„Attiecībā par konvenciju juristiem atšķiras viedokļi, vai tas var radīt tālākas konsekvences un riskus pavisam citos jautājumos, piemēram, attiecībā uz viendzimuma laulību atzīšanu.

Situācijā, kad viedokļi atšķiras, mēs uzskatām, ka nav nekāda pamatojuma ar šo jautājumu riskēt, un šīs problēmas ir jāatrisina ar citiem līdzekļiem. Līdz ar to Nacionālās apvienības viedoklis būs noraidošs, ja par to būs jālemj,” sacīja Dzintars.

Kaut gan tieslietu ministra portfelis Kariņa valdībā ir pārgājis no Nacionālās apvienības Jauno konservatīvo rokās, arī šis politiskais spēks nesaskata nepieciešamību ratificēt konvenciju.

Ar vardarbību ģimenē ir jācīnās citiem līdzekļiem, stāstīja frakcijas vadītāja Juta Strīķe.

“Policijai nav pietiekamu apmācību, rokasgrāmatu. Tad, kad izsauc uz tā saucamajiem ģimenes strīdiem, tās situācijas ir sarežģītas. Policija tiek izsaukta kādā no mirkļiem. Kas īsti noticis, viņa nav zinājusi un ļoti nelabprāt mēģina iedziļināties notikumos.

Un par to ir jārunā, par to ir jāapmāca policisti, jāraksta rokasgrāmatas, un tā ir nepieciešama rīcība, nevis kādi deklaratīvie dokumenti, kuri dzīves realitāti nemaz īsti nemaina,” pauda Strīķe.

Labklājības ministre Ramona Petraviča no partijas „KPV LV” uzskata, ka Stambulas konvencija ir pretrunā ar kristīgām vērtībām.

„Tas apdraud tradicionālās ģimenes vērtības, kristīgās vērtības. Kāpēc šis „gender” jēdziens tik daudzās vietās parādās konvencijā?” norādīja ministre.

Ceturtdien, 21. februārī, ministre rīkoja sanāksmi, kurā uzklausīja plašu viedokļu loku gan par, gan pret dokumenta ratificēšanu, taču nolēma šajā jautājumā neiet sava priekšgājēja pēdās.

„Es uzskatu, ka man šī konvencija nebūtu jāvirza tālāk, bet šis jautājums tiks skatīts arī mūsu frakcijas sēdē nākamtrešdien. Tā kā mēs esam sociāldemokrātiski konservatīva partija, tad, visticamāk, arī partijas viedoklis būs šo konvenciju nevirzīt. Tas ir arī mans personīgais viedoklis – kā mātes un sievietes viedoklis - ka Latvijai šī konvencija nebūtu jāratificē,” pauda ministre.

Tas nozīmē, ka tie spēki, kas atbalsta Stambulas konvencijas ratificēšanu, nonāk izvēles priekšā - vai nu atteikties no šī jautājuma virzīšanas, vai arī meklēt balsis opozīcijā. Pēdējie pagaidām savu viedokli nav formulējuši.

KONTEKSTS:

Stambulas konvencija ir starptautiska vienošanās par vardarbības novēršanu ģimenē. Tā fokusējas uz sievietēm, kuras saskaņā ar statistikas datiem biežāk kļūst par vardarbības upuriem ģimenē.

Latvijā pirms teju trīs gadiem parakstīto konvenciju pērn bija plānots virzīt ratifikācijai Saeimā, taču pret to iebilda gan Nacionālā apvienība, gan Zaļo un Zemnieku savienība. Politiskie spēki savu attieksmi pret konvencijas ratifikāciju mainīja pēc tikšanās ar katoļu arhibīskapu Zbigņevu Stankeviču.

Tiesa, toreizējā koalīcija solījusi nelikt šķēršļus «Vienotības» aicinājumam Satversmes tiesai izvērtēt Stambulas konvenciju.

LTV raidījums "De facto" vēstīja, ka 80% no Stambulas konvencijas ieteikumiem jau tagad ir iekļauti Latvijas likumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti