Jautājums par valdības stabilitāti un Nacionālās apvienības vēlmi tajā strādāt koalīcijas padomes darba kārtībā tika iekļauts pēc premjeras Laimdotas Straujumas (V) iniciatīvas, kura atgriezusies no atvaļinājuma.
Pēc koalīcijas sēdes premjere atzina, ka valdība turpina strādāt: „Es domāju, mēs nemazgāsim veļu, bet mēs turpinām darbu.” Viņa to lakoniski arī apliecināja tviterī:
Koalīcija turpina darbu.
— Laimdota Straujuma (@Straujuma) August 10, 2015
Straujuma gan sacīja, ka neesot bijis šaubu par šādu rezultātu. Taču vairāki gadījumi pēdējā pusgada laikā, kad pārkāptas koalīcijas vienošanās, likuši situāciju izrunāt.
Tomēr viens no strīdīgākajiem jautājumiem - Nacionālās apvienības apņemšanās vērsties Satversmes tiesā saistībā ar lēmumu bēgļu uzņemšanas jautājumā - nav vainagojies ar koalīcijas partneru vienprātību. Nacionālajai apvienībai gan uzdots sagatavot priekšlikumus par to, kā šādi jautājumi varētu tikt pieņemti nākotnē. Taču jau pieņemtais lēmums par 250 bēgļu uzņemšanu tādēļ atlikts netiks un nacionālā apvienība domu to apstrīdēt neesot atmetusi.
„Tas ir kontekstā ar pārējām lietām. Mēs dzirdējām šīs pretenzijas, kas ir jāņem vērā, protams. Katrā ziņā mums ir jābūt pārliecībai, ka šis jautājums mums ir ļoti svarīgs, daudz svarīgāks par jebkuras valdības likteni,” sacīja Nacionālā apvienības valdes loceklis Roberts Zīle.
Tomēr arī Nacionālās apvienības politiķi sacīja, ka strādāt koalīcija turpinās. Un valdības stabilitāti apliecināja arī Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS). „Arī mūsu apvienība saskatīja šādas indikācijas, ka tiek torpedētas Straujumas pozīcijas. Un mēs paudām savu pozīciju, ka mēs esam kategoriski pret jebkāda veida šādu Ministru kabineta darba traucēšanu. Bet šodien samērā konstruktīvi mēs nonācām pie secinājuma, ka mēs turpinām koalīciju,” skaidroja ZZS valdes loceklis Edgars Tavars.
Tiesa, varas partijas ir vienojušās, ka, ja nākotnē būs plāns uzņemt jaunus bēgļus, tad šis jautājums būs jāskata plašāk – tas būs jāizlemj ne tikai valdībā, kā tas bija jautājumā par 250 bēgļu uzņemšanu, bet būs jāskata arī parlamentā.
Vienā jautājumā gan varas partijas jau ir panākušas kompromisu - koalīcija konceptuāli atbalstīs jauno pedagogu atalgojuma modeli, taču tas vēl tiks papildināts.
Koalīcijas darbā kārtībā tuvākajā nākotnē vēl gaidāmi vairāki jautājumi, piemēram, budžeta pieņemšana, gāzes tirgus liberalizācija un citi, kas būs pārbaudījums to veidojošo partiju attiecībās.
Jau vēstīts, ka Nacionālās apvienības (NA) iecere Satversmes tiesā apstrīdēt valdības lēmumu par 250 bēgļu uzņemšanu kārtējo reizi radīja nesaskaņas koalīcijā. Šoreiz valdību veidojošās partijas atklāti pārmeta cita citai vēlmi bēgļu jautājumu izmantot, lai gāztu premjerministres Straujumas valdību.