Dienas ziņas

D. Tramps neizslēdz iespēju kandidēt vēlreiz

Dienas ziņas

Sāk pieņemt gada ienākumu deklarācijas

200 eiro pabalsts – pensionāriem un personām ar invaliditāti

Koalīcija vienojas par vienreizēju 200 eiro pabalstu pensionāriem un personām ar invaliditāti

Koalīcija pirmdien konceptuāli vienojās par vienreizēju pabalstu pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti, preses konferencē pēc sanāksmes informēja premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Vēl arī panākta vienošanās pagarināt bezdarbnieka palīdzības pabalstu.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Kariņš sacīja, ka koalīcija vienojās turpināt jau sākto vienreizējo pabalstu piešķiršanu, paplašinot saņēmēju loku. Iepriekš jau tika piešķirti pabalsti ģimenēm par katru bērnu 500 eiro apmērā.

Pabalsts pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti

Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV" frakcija) pastāstīja, ka pabalstu 200 eiro apmērā saņems Latvijā deklarētas personas, kas saņem:

  • vecuma pensiju;
  • atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;
  • atlīdzību par darbspēju zaudējumu;
  • valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu;
  • īpašās kopšanas pabalstu par bērniem un pilngadīgām personām.

Petraviča stāstīja, ka senioriem papildu pabalsts Covid-19 krīzē piešķirts, jo viņi ir riska grupā un visdzelžaināk ievēro visus ierobežojumus. Tāpēc ir arī dažādi papildu tēriņi. Ir arī ierobežota iespēja, ka tuvinieki viņiem palīdz.

Ministre arī priecājās, ka koalīcijas partneri atbalstīja piedāvājumu nepiemērot nekādu pensiju un pabalstu slieksni, tādējādi cilvēkus nešķirojot pēc ienākumiem.

Finansējums pabalstiem paredzēts 112,5 miljonu eiro apmērā. Plānots, ka izmaksu varēs sākt aprīlī. Ceturtdien to paredzēts skatīt valdībā.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) sniegtās informācijas, 2021. gada janvārī Latvijā dzīvojoši pensiju saņēmēji ir 511,9 tūkstoši (no tiem vecuma pensiju saņēmēji – 431,3 tūkstoši, invaliditātes pensiju saņēmēji – 73 tūkstoši), atlīdzību saņēmēji – 9,8 tūkstoši, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji – 21,8 tūkstoši, bērna īpašas kopšanas pabalsta saņēmēji – 2,6 tūkstoši un pilngadīgas personas ar invaliditāti, kuras saņem īpašas kopšanas pabalstu, – 16,2 tūkstoši.

Grozījumus par vienreizēju 200 eiro pabalstu minētajām iedzīvotāju grupām paredzēts veikt Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā. Vienreizējā pabalsta izmaksai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem īpašās kopšanas pabalsta saņēmējiem tiks novirzīti 3,8 miljoni eiro, savukārt pensiju, atlīdzību un valsts sociālās nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem 108,7 miljoni eiro.

Plānots, ka VSAA vienreizējo pabalstu visām likumprojektā noteiktajām mērķa grupām izmaksās 2021. gada aprīļa mēnesī un piegādās to pabalsta saņēmēja norādītajā dzīvesvietā bez maksas vai pārskaitīs uz kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontu. 

Ja persona vienlaikus saņem vairākus pakalpojumus, kā piemēram, apgādnieka zaudējuma pensiju un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vai vecuma pensiju un atlīdzību par darbspēju zaudējumu, personai piešķirs vienu vienreizējo pabalstu. Īpašās kopšanas pabalsta saņēmējiem vienreizējais pabalsts 200 eiro apmērā tiks izmaksāts neatkarīgi no tā, ka par bērnu piešķirts vienreizējais pabalsts 500 eiro apmērā vai personai kā valsts pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējam piešķirts 200 eiro vienreizējais pabalsts. 

Gadījumos, kad pensija, atlīdzība vai pabalsts tiks piešķirts laikā no 1. marta līdz ārkārtējās situācijas beigām, VSAA bez papildu iesnieguma no personas saņemšanas vienreizējo pabalstu piešķirs un izmaksās 30 dienu laikā pēc lēmuma par pakalpojuma  piešķiršanu. 

No vienreizējā pabalsta netiks veikta parādu piedziņa un ieturējumi, kā arī to neņems vērā, novērtējot mājsaimniecības materiālos resursus sociālās palīdzības piešķiršanai.

Par 200 eiro vienreizēju pabalstu minētajām grupām 3. martā spriedīs Covid-19 stratēģiskās pārvaldības vadības grupas sanāksmē, bet Ministru kabinets par šo jautājumu lems 4. martā. Gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Pagarinās bezdarbnieka palīdzības pabalsta saņemšanas laiku

Vēl labklājības ministre pastāstīja, ka koalīcija vienojusies pagarināt bezdarbnieka palīdzības pabalstu līdz sešiem mēnešiem. Iepriekš tas tika izmaksāts četrus mēnešus, kad parastais bezdarbnieka pabalsts bija beidzies.

Iepriekš gan Labklājības ministrija piedāvāja arī paplašināt bezdarbnieka pabalsta saņēmēju loku.

KONTEKSTS:

Jau iepriekš valdība akceptēja un Saeima apstiprināja vienreizēja 500 eiro pabalsta izmaksu par katru bērnu. Pabalsts tiks izmaksāts par kopumā 364 097 bērniem un šim mērķim tiks tērēti 182 miljoni eiro.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti