Koalīcija panāk politisku vienošanos celt skolotāju algas no 1.septembra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Koalīcijas partijas panākušas politisku vienošanos par skolotāju algu celšanu no 1. septembra saskaņā ar iepriekšējo atalgojuma palielināšanas grafiku. Kopumā profesionālās un vispārējas izglītības pedagogu samaksas palielināšanai līdz gada beigām tam būs nepieciešami 8,59 miljoni eiro.

ĪSUMĀ:

  • Koalīcijas partijas vienojas par skolotāju algu celšanu no 1. septembra.
  • Minimālo algu vispārējā un profesionālajā izglītība cels no 750 līdz 790 eiro.
  • Tam šogad nepieciešami vēl 8,59 miljoni eiro; nākamgad – vēl vairāk.
  • Nav vienošanās par algām augstākajā izglītībā.
  • Augstskolās mācībspēku algām būtu nepieciešami vēl 384 000 eiro.
  • Ministre sola par algām augstākajā izglītībā runāt budžeta sarunās.  
  • Koalīcijas pārstāvji piekrīt – jautājums jāsakārto, lai par algām izlemtu budžetā. 
  • No kādām programmām atrasta nauda skolotāju algām, to vēl sola precizēt. 

Paredzams, ka valdība par to lems otrdien, 9. jūnijā, norādīja izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

“Vienošanās par pedagogu algu palielinājumu no septembra paredz, ka minimālā alga par likmi vispārējā un profesionālajā izglītībā pieaugs no 750 līdz 790 eiro. To paredz Ministru kabineta rīkojums jau 2018. gadā. Summa, kas nepieciešama 2020. gadam, ir 8,59 miljoni eiro, bet 2021. gadā palielinājuma īstenošanai būs vajadzīgs vēl krietni lielāks finansējums,” informēja ministre.

Viņa atgādināja, ka nav panākta vienošanās par augstāko izglītību, kurā mācībspēku atalgojuma palielināšanai nepieciešami būtu vēl 384 000 eiro.

“Budžeta sarunās mēs par to vēl runāsim,” solīja ministre.

Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) informēja, ka par pedagogu algu celšanu varētu lemt, tiklīdz būs sagatavoti visi dokumenti, un valdība ieviesīs skaidrību pēc iespējas drīz.

Šuplinska arī uzsvēra, ka ir konceptuāli jāsakārto lietas, lai par skolotāju algām lemtu budžeta skatīšanas procesā, nevis jūnijā. Tam piekrita arī koalīcijas partneri.

Ministre gan precīzi nenorādīja, no kādām pozīcijām ir atrasta nauda skolotāju algām, skaidrojot, ka par to varēs informēt pēc tam, kad tas būs precizēts kopā ar Finanšu ministriju.

Savukārt aģentūra LETA ziņoja, ka no Finanšu ministrijas pārstāves Jolantas Plūmes iepriekš Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā sacītā izriet, ka no noziedzīgi iegūto līdzekļu konfiskācijas ir iegūts pietiekami daudz naudas, lai no septembra celtu pedagogu algas.

Finanšu ministrijā informēja, ka līdz šā gada 22. maijam valsts pamatbudžetā faktiskie ieņēmumi no konfiscēto noziedzīgi iegūto līdzekļu realizācijas bija 32 251 096 eiro.  

KONTEKSTS:

Skolotāji nebija apmierināti ar šī gada budžetu, kurā nav paredzēta pedagogu darba algas zemākās likmes paaugstināšana no 2020. gada septembra. Pedagogu darba algas paaugstināšanas grafiks paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra pedagogu mēneša zemākā darba algas likmei jāpieaug no 710 līdz 750 eiro, bet 2020. gada septembrī paredzēts pieaugums no 750 līdz 790 eiro.

Valdības lēmums par pakāpenisku skolotāju algu celšanu gan paredzēja, ka  par reālu algu palielināšanu katru gadu valdība vēl lems atsevišķi, jo plānā iestrādāts, ka tas notiks, tikai izpildoties konkrētiem faktoriem – jābūt valsts ekonomikas izaugsmei, skolu tīkla sakārtošanai, izglītības procesa uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti