Pusdiena

Eiropas Izgudrotāju balvas nominantu vidū Baltijas zinātnieku nav

Pusdiena

Grieķija «redz gaismu tuneļa galā»; tiks piešķirta kārtējā aizdevuma daļa

Koalīcijā domstarpības par labāko risinājumu par Sv.Pētera baznīcas īpašumtiesībām

Koalīcijā domstarpības par labāko risinājumu Sv.Pētera baznīcas īpašumtiesībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Koalīcijas partneri nobremzējuši Nacionālās apvienības ieceri Rīgas Svētā Pētera baznīcu ātrāk nodot Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB)  īpašumā.

Šobrīd likumprojektu skata partijas "Vienotība" deputātes Ilzes Viņķeles vadītā Saeimas Izglītības komisija, kurā Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) piedāvājusi Pētera baznīcu nodot četru īpašnieku rokās. "Nacionāļi" vēlējās, lai turpmāk likumprojektu skata Saeimas Juridiskā komisija, kuru vada Nacionālās apvienības (NA) līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš. Tomēr pārējās koalīcijas partijas tam nav piekritušas.

Rasnačs piedāvā mainīt atbildīgo komisiju 

Valdība jau 14. martā atbalstīja likumprojektu, kas Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesības paredzēja nodot LELB. Tomēr, likumprojektam nonākot Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, kļuva skaidrs, ka ātra risinājuma nebūs.

LELBĀL rosināja Svētā Pētera baznīcu nodot četriem īpašniekiem – LELB, LELBĀL, Vācijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai Latvijā un Rīgas domei. Komisijas vadītāja Viņķele rosināja veidot darba grupu, kurā atrast visiem pieņemamu risinājumu.

Lai izvairītos no ieslīgšanas diskusijās, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA), kurš aizstāv īpašuma tiesību nodošanu tikai LELB, šīs nedēļas sākumā koalīcijas partiju sanāksmē kolēģus pārliecināja, ka jāmaina atbildīgā komisija. Rasnačs rosināja likumprojektu nodot savas partijas biedra Bērziņa vadītajai Juridiskajai komisijai.

"Es pieļauju, ka viena no motivācijām varētu būt taktisks gājiens ar lielākām izredzēm panākt pozitīvu rezultātu," NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars stāsta, ka, partijas ieskatā, īpašuma tiesības pienāktos tikai LELB, jo tā ir labi saimniekojusi Doma baznīcā, apvienojot baznīcā reliģisko un sabiedrisko funkciju.

Tomēr dienu pirms Saeimas sēdes koalīcijas partijas lēma par likumprojektu atbildīgo komisiju tomēr nemainīt.

"Rasnača kungs bija iedomājies, ka šai Izglītības komisijas atturīgajai nostājai var tikt pāri, mainot atbildīgo komisiju," vērtēja Viņķele.

"Vienotība" un ZZS nepiekrīt komisijas maiņai

Saeimas Izglītības komisijas priekšsēdētāja uzsver, ka starp baznīcām ir lielas pretrunas par to, kas būtu tiesīgs kļūt par Svētā Pētera baznīcas īpašnieku. "Vienotība" komisijas maiņai nav piekritusi, jo, partijas ieskatā, nevar pieļaut priekšrocību došanu vienam pretendentam.

"Un tas būtu slikts signāls par to, ka kāds mēģina ar vienu baznīcu vienoties, un ka Saeima nav tā vieta, kurā būtu jāizšķir strīdi par mantojuma tiesībām. Tas ir vai nu jādara tiesā, vai nu jāpieņem tāds risinājums, kas ir pieņemams visām pretenzijas uzturošajām pusēm," teica Viņķele.

Komisijas maiņai nepiekrita arī Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS).

Tās Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis norāda, ka partijai vēl vajadzīgs laiks, lai saprastu labāko variantu Svētā Pētera baznīcas īpašuma tiesībām.

"Šajā jautājumā ir ļoti daudz neskaidrības. (..) Mēs gribam būt ļoti toleranti pret šo plašo ticīgo saimi, kas ir luterāņu ticība, lai tie cilvēki pēc tam nepārmestu, ka ir pieņemts tāds lēmums, kas viņu vidū pašreiz tiek uztverts neviennozīmīgi," sacīja Brigmanis.

Kā norāda Viņķele, lēmums par Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesībām būs politisks, jo neviena pretendenta tiesības uz īpašumu nevar apstiprināt ar ierakstiem Zemesgrāmatā vai arhīva materiāliem. Par iespēju, ka pašas baznīcas spēs vienoties, viņa ir skeptiska, jo LELB vismaz pagaidām nav gatava kompromisiem ar pārējiem pretendentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti