Dienas ziņas

Upītē nemateriālā kultūras mantojuma svētki

Dienas ziņas

Ornitologs Viesturs Ķerus debitē bērnu literatūrā

Ko simbolizē Brīvības piemineklis

Ko simbolizē Brīvības piemineklis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pabeidzot sižetu sēriju par Brīvības pieminekļa izgaismošanas projektu, Latvijas Televīzija piedāvā stāstu par mūsu brīvības simbola nozīmi – to, kas ietverts un attēlots mūsu svētvietā. Izgaismošanas projekta autori īpaši uzsver – viņiem ir ļoti svarīgi, lai visi tēli un skulptūras diennakts tumšajā laikā būtu redzami tikpat labi kā dienā. Kas ir šie tēli un simboli?

"Tā ir brīvība pieminekļa atslēga. Tā tiek ikdienā lietota un darbinieki tad šeit nāk iekšā un katru dienu atslēdz, bet vēsturiskā atslēga nav atrasta, jo, kad Brīvības pieminekli atklāja 1935. gada 18. novembrī, tad tika pasniegta izgatavota zelta atslēga. Tā bija mazliet savādāka, šī ir tāda jau darba atslēga," atslēgu rāda Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis.

Brīvības piemineklis ir vairāk nekā 42 metrus augsts, un tajā ietvertas 13 skulptūru grupas. Pirmajā līmenī ap uzrakstu “Tēvzemei un brīvībai” skulptūras simbolizē tautas fizisko un garīgo spēku. Te ir skulptūru grupa ģimene un gara darbinieki, labajā pusē – Tēvzemes sargi, bet kreisajā – darbs. 

"Tur Kārlis Zāle ir sevi iemūžinājis, ne tikai subjektīvi un egoistiski ielicis piemineklī sevi, bet uzsvēris šo darba momentu. Bez darba nekas nenotiek. Viņš ir uz ceļa. Viņš varēja stāvēt – es strādāju, bet nē, viņš ir nometies uz ceļa," turpina Gailītis.

Nākamajā līmenī granītā un travertīnā attēloti tautas ideāli un uzsvērta vēsture. Priekšplānā – Latvija ar zobenu, vairogu un labības kūli rokā, tai blakus – Vaidelotis ar zirga galvaskausu pie kājām, kas atvaira ļaunumu. Otrā pusē – Lāčplēsis, pieminekļa aizmugurē – važu rāvēji. 

"Mūsu Brīvības piemineklim īpatnība ir tā, ka tur nav tikai viens simbols. Tajā faktiski ir sasummēta cilvēcība, cilvēka būtības humānisms, cilvēka brīvības alkas un viss labais," norāda eksperts.

Pieminekli ietver arī četri ilustratīvi ciļņi – ar 1905. gada revolūciju, cīņu ar bermontiešiem, karavīru atgriešanos mājās un Dziesmu svētku gājienu. Bet pieminekļa reālajā un simboliskajā centrā – 19 metrus augsta statuja Brīvība. 

Ikdienā Brīvības pieminekli apkopj Ruta Normante un Marita Vētriņa. Viņas jutušas gan milzīgu prieku no līdzcilvēkiem, gan reizēm pret sevi vērstas dusmas, tomēr šis nav parasts darbs, viņas saka. 

KONTEKSTS:

Pašlaik gaišs ir laukums ap Brīvības pieminekli, bet valstij un tautai tik svarīgie tēli un pati brīvības statuja grimst tumsā. Tieši tādēļ ar izgaismošanas ideju klajā nāca bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers. Viņš nodibinājis Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu.

Ziedot projektam var, piezvanot pa tālruni 90067006 (maksa par zvanu - 1,42 eiro), pārskaitot naudu fondam vai organizācijas ziedot.lv platformā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti